Večeras se Kanzas siti i San Francisko bore za novi Superboul: Upoznajte njihove ultra bogate vlasnike

Biznis Forbes 11. feb 2024. 08:00
featured image

Porodica Hant, vredna 24,8 milijardi dolara, želi da ponovi uspeh i opet budu šampioni Superboula sa ekipom Kanzas siti Čifsa, dok klan DeBartolo/Jork, vredan devet milijardi dolara, teži rekordnom šestom naslovu šampiona sa ekipom San Francisko 49ers.

11. feb 2024. 08:00

Za Klarka Hanta i Kanzas siti Čifse, osvajanje šampionata postalo je očekivanje. U nedelju, kada se ekipa suoči sa timom San Francisko Fortinajners u Superboulu LVIII, to će biti četvrto putovanje ekipe na najveću scenu profesionalnog fudbala u poslednjih pet godina. Kanzas siti je osvojio četiri AFC prvenstva i dva Superboula, sa šansom za treći ovog vikenda (pored titule koju su Čifsi osvojili u sezoni 1969. godine). Ipak, Hantu nije promaklo koliko može biti prolazan uspeh na ovom nivou.

„Imamo perspektivu koja nam govori da smo čekali 50 godina između Superboula IV i LIV, i to zaista naglašava koliko je teško biti ovde, koliko je to posebno“, kaže 58-godišnji predsednik i izvršni direktor Čifsa za Forbes. „Sigurno smo imali neverovatan period u poslednjih pet ili šest godina, pa cenimo koliko je teško, ali ćemo uživati u našem vremenu ovde u Las Vegasu ovog vikenda, i nadamo se da će Čifsi biti na svom vrhuncu u nedelju“.

Čak i ako ne podignu još jedan Vins Lombardi trofej, Hant će imati mnogo toga da proslavi. Njegova porodica, potomci naftnog magnata H.L. Hanta, zajedno vrede oko 24,8 milijardi dolara, što ih čini 12. najbogatijom porodicom u Americi.

Rekordni povrat na ulaganje u fudbalski tim

Čifsi su porasli neverovatnih 17.199.900% od vremena kada je otac Klarka Hanta, Lamar, osnovao tim za 25.000 dolara 1960. godine i danas vrede oko 4,3 milijarde dolara, što čini veći deo porodičnog sportskog portfolija od 5,8 milijardi dolara (uključujući dugove).

Pobednički način poslovanja franšize učvrstio je njen status kao premium sportskog brenda, sa istinskom marketinškom senzacijom u 28-godišnjem kvoterbeku Patriku Mahomsu. Dodatni glamur ove sezone donela je ljubavna priča tajt-enda Travisa Kelsija i Tejlor Svift, koja je pretvorila mase Sviftisa u navijače kako Čifsa tako i NFL-a.

Taj rast koji je promenio sudbinu franšize je nešto što Fortinajnersi dobro znaju. San Francisko je dominirao NFL-om u osamdesetim i devedesetim godinama, osvajajući tada rekordnih pet Superboula uz zvezde kao što su Džo Montana, Džeri Rajs, Roni Lot i, kasnije, Stiv Jang, zajedno sa legendarnim trenerom Bilom Volšom. To je podiglo ekipu na nove nivoe popularnosti i prestiža, donoseći velike povrate na ulaganja vlasnicima tima.

Edvard DeBartolo stariji, koji je zaradio novac ulaganjem u tržne centre, kupio je Fortinajnerse 1977. godine za 13 miliona dolara. Forbes procenjuje da tim danas vredi šest milijardi dolara, uključujući dugove, što ga čini devetom najvrednijom franšizom u NFL-u. To nije baš astronomska dobit kakvu je videla porodica Hant, ali rast od 46.054% je svakako dobar povrat na investiciju.

DeBartolo je preminuo 1994. godine, a danas tim većinski poseduje njegova ćerka Deniz DeBartolo Jork i njena porodica i čini veći deo njihove procenjene imovine od 5,8 milijardi dolara.

Poslednji put kada su Fortinajnersi osvojili Superboul bilo je to pre 29 godina pod njenim bratom, Edvardom juniorom, koji više nije uključen u vođenje tima. Uzimajući u obzir njegovo bogatstvo od oko 3,2 milijarde dolara, šira porodica vredi barem devet milijardi dolara, prema proceni Forbes.

Ove ultra-bogate porodice će verovatno postati još bogatije bez obzira na to šta se dogodi na stadionu Allegiant u Las Vegasu u nedelju. Prosečna franšiza NFL-a danas vredi 5,1 milijardu dolara, što je povećanje od 14% u odnosu na prethodnu godinu. Sa unosnim novim televizijskim ugovorima i očekivanim povećanjem limita zaduženja lige, ti iznosi bi trebalo samo da rastu.

Kanzas siti ČifsTimSan Francisko 49ers
Porodica HantVlasniciPorodica DeBartolo/Jork
NaftaIzvor bogatstvaTržni centri
24,8 milijardi dolaraNeto vrednost9 milijardi dolara
4,3 milijarde dolaraVrednost tima 20246 milijardi dolara
1960Godina kupovine1977
25.000 dolaraCena13 miliona dolara
3Superboul titule5
1Godina od poslednjeg osvajanja29

Kanzas siti Čifsi

Bogatstvo porodice Hant od 24,8 milijardi dolara je raspoređeno među više od 100 članova porodice i datira unazad gotovo jedan vek. Počelo je sa H.L. Hantom, tragačem za naftom iz Teksasa, za kojeg se kaže da je bio inspiracija za lika Džej AraJuinga u megahit TV seriji „Dalas“. Hant je imao reputaciju kao matematički genije i kockar, koristeći dobitke iz pokera da kupi neistražene naftne rezerve.

Pronašao je „crno zlato“ tokom naftnog buma u Istočnom Teksasu 1930. godine i preneo značajno bogatstvo na svojih 15 naslednika pre smrti 1974. godine. „Kada je reč o izuzetnom, nezavisnom bogatstvu, postoji samo jedan čovek – H.L. Hant“, rekao je tadašnji naftni tajkun Džej Pol Geti, prema Njujork Tajmsu.

Osam godina kasnije, 11 Hantovih naslednika našlo se na prvoj Forbes 400 listi najbogatijih Amerikanaca. Neki su pratili očev put u naftni i gasni biznis, poput Reja Lija Hanta, koji danas vredi 7,2 milijarde dolara; Nelsona Bankera Hanta (preminuo 2014.); i Vilijema Herberta Hanta, koji danas ima bogatstvo od 4,5 milijardi dolara. (Poslednja dvojica su ispala sa Forbes listea krajem 1980-ih nakon što su bankrotirali zbog ogromnih dugova i neuspelog pokušaja da preuzmu svetsko tržište srebra.)

Tommy Gilligan-USA TODAY Sports

Neka od Hantovih dece krenula su potpuno drugim putem, kao što je Karolin Rouz Hant, koja je osnovala i kasnije prodala Rosewood Hotels and Resorts, i Lamar Hant, koji je postao jedna od najuticajnijih ličnosti u profesionalnom sportu.

Kako je NFL postajao kulturna sila pedesetih godina, mladi Lamar Hant želeo je da se uključi u rastući sport. Liga je odbila njegov predlog da mu dodele franšizu za proširenje u Dalas, a njegovo interesovanje je raslo nakon što je gledao klasik iz 1958. – NFL šampionsku utakmicu između Njujork Džajantsa i Baltimor Koltsa. Nakon što je odbio da kupi 20% udela u Čikago Kardinalsima, Hant je nastavio sa hrabrijom idejom – novom ligom koja bi se takmičila sa NFL-om. Okupio je grupu od osam vlasnika, svaki sa doprinosom od 25.000 dolara (gotovo 260.000 dolara u današnjim dolarima), i formirao Američku fudbalsku ligu 1960. godine, čak i nakon što je NFL u poslednjem trenutku ponudio da se osnuje tim u Dalasu.

„[AFL] je bio veoma važan za mene“, rekao je jednom Lamar Hant. „Imao sam mnogo novca u toj ligi, mnogo uloženog u to. Emotivno, potrošio sam puno vremena, truda i energije na to. Osećao sam obavezu“.

Hantov tim, Dalas Teksans, osvojio je svoju prvu AFL titulu 1962. godine pre nego što se preselio u Kanzas siti godinu dana kasnije. Ali, postojanje nove lige bilo je kratkog veka. NFL i AFL su se složili 1966. da se spoje, pri čemu je Hant pomogao u pregovorima. Lige nisu potpuno integrisale operacije još četiri godine, ali su ipak održale svoj prvi zajednički šampionat sedam meseci nakon što je dogovor objavljen, događaj koji je postao sinonim za Hantovo nasleđe.

Klark Hant sa suprugom Tavijom Šekls i ćerkom Grejsi; foto: Kirby Lee-USA TODAY Sports

U šali sam ga nazvao Superboul“, napisao je NFL komesaru Petu Rouzelu u to vreme. Inspiracija je došla od Wham-O Super Ball igračke koju je njegova supruga Norma kupila svojoj deci za Božić 1965. godine, kao i od Hantovog interesovanja za koledž fudbalske utakmice. Čifsi su izgubili od Grin Bej Pekersa u prvom Superboulu, a svoju prvu pobedu u velikoj utakmici izvojevali su tri godine kasnije.

Kao pravi roditelj, Hant je prisustvovao svakom Superboulu sa Normom sve do svoje smrti 2006. godine. Ona je nastavila tradiciju sve do svoje smrti prošlog juna. Decenijama kasnije, njegovi doprinosi još uvek značajno utiču na ligu.

„On je osnivač, po mom mišljenju, baš kao grupa Džordža Halasa i ljudi koji su se sastali u Kentonu“, kaže vlasnik Dalas Kaubojsa Džeri Džouns. „Ono što je uradio da bi napravio AFL, a zatim ga spojio sa NFL-om, ja sam uvek gledao Lamara kao osnivača profesionalnog fudbala kakvog ga danas poznajemo“. NFL je odao počast Hantu 1984. godine, nazivajući AFC šampionski pehar po njemu.

Hantov uticaj nije završen sa fudbalom. Igrao je važnu ulogu i u stvaranju Major League Soccer-a (prva američka liga klasičnog fudbala) kao jedan od prvobitnih vlasnika te lige, pri čemu ga je Džouns nazvao „ocem fudbala u Sjedinjenim Državama“. U.S. Open Cup je 1999. posvećen njemu u čast. Danas, njegovi naslednici poseduju MLS-ov fudbalski klub Dalas, procenjen na oko 500 miliona dolara, a izvan fudbala, porodica poseduje manjinski udeo u NBA timu Čikago Buls. Hantovi takođe poseduju SubTropolis, podzemni poslovni kompleks od 6,5 miliona kvadratnih stopa u Kanzas sitiju.

Klark Hant, Lamarov sin, preuzeo je funkciju izvršnog direktora Čifsa 2005. godine i predvodio je transformacijski period za franšizu. Nedavni uspesi Čifsa na terenu povećali su njihovu prominentnost i otključali nekoliko novih poslovnih prilika. Kanzas siti ima NFL marketinška prava za Meksiko i Nemačku i razvio je međunarodnu bazu navijača. Tim je odigrao utakmicu u Frankfurtu prošle sezone protiv Majami Dolfinsa kao deo NFL-ove internacionalne serije i navodno će ponovo igrati u Nemačkoj ove sezone.

„Ako ne težimo da budemo tim sveta, onda smo propali“, kaže predsednik Čifsa Mark Donovan. „Ranije je bilo: ‘To je sjajno, ali ti si Kanzas siti – to je mali grad.’ Sada je kao: ‘Pogledajte nas, i pogledajte šta možemo zajedno da uradimo'“.

San Francisko 49ers

Kvoterbek Brok Purdi; foto: Kelley L Cox-USA TODAY Sports

Kada je Edvard DeBartolo stariji prvi put ušao na Forbes 400 listu 1982. godine, bio je verovatno najveći graditelj tržnih centara u zemlji, razvio je oko 5,5 miliona kvadrata maloprodajnog prostora.

Sin italijanskih imigranata, započeo je svoje preduzetničko putovanje kroz posao asfaltiranja svog očuha sa 13 godina. On je 1944. godine, nakon diplomiranja na Univerzitetu Notr Dejm i služenja u Korpusu inženjerskih trupa vojske tokom Drugog svetskog rata, osnovao Edvard J. DeBartolo korporaciju da bi izgradio domove za povratnike veterane. Kako je posleratni bum došao do vrhunca, doneo je logičnu sledeću odluku. Stanovnicima predgrađa će biti potrebni maloprodajni objekti u kojima će kupovati, pa je izgradio male trgovačke centre i, kasnije, tržne centre.

Njegov posao je cvetao, a ovaj stanovnik Jangstauna u Ohaju, navodno je imao duboko ukorenjenu naklonost prema Klivlend Braunsima, ali ta franšiza nije bila na prodaju. Dakle, DeBartolo je uzeo 13 miliona dolara (oko 65 miliona dolara danas) i kupio San Francisko 49ers od porodice osnivača tima Tonija Morabita. Kontrolu nad franšizom je predao svom sinu, Edvardu junioru.

Pod mlađim DeBartolom, Fortinajnersi su procvetali, osvojivši pet Superboula između 1982. i 1995. godine.

„Postali su najbolji tim u NFL-u, i odmah nakon toga je počela era u kojoj je zaliv San Franciska postao tehnološki centar za celu planetu“, kaže Mark Ganis, predsednik konsultantske firme Sportskorp. „Ove dve aktivnosti koje se preklapaju činile su Fortinajnerse onakvima kakvi su danas, neverovatno vredni. Sada je jedini tim na tom tržištu koji je iskoristio veliko bogatstvo koje su stvorile tehnološke kompanije Silicijumske doline“.

Najnersi nisu bili jedina franšiza koju je stariji DeBartolo posedovao. Krajem 1970-ih godina, kupio je NHL tim Pitsburg Pingvinse, a njegova ćerka, Deniz DeBartolo Jork, bila je na funkciji predsednice tima. Tokom njenog mandata, Pingvinsi su draftovali zvezde Marija Lemija i Jaromira Jagra, bili domaćini NHL Ol-star utakmice i osvojili svoj prvi Stenli kup 1991. godine.

Danima nakon pobede, DeBartolo je demantovao izveštaj da je franšiza na prodaju Baltimore Sanu, iako je priznao da mu je donela gubitak od 25 miliona dolara u 14 godina vlasništva. Tog novembra, NHL je odobrio prodaju Pingvinsa grupi na čelu sa Hauardom Boldvinom i Morisom Belcbergom.

Deniz DeBartolo Jork; foto: Al Golub / Zuma Press / Profimedia

Kako se novi milenijum približavao, javni korupcijski skandal je zadesio porodicu DeBartolo. Edvard junior se izjasnio krivim za neprijavljivanje zahteva za mito od 400.000 dolara koji je zatražio tadašnji guverner Luizijane Edvin Edvards da bi dobio dozvolu za kockarnicu na brodu na reci. Dobio je kaznu od milion dolara i dve godine uslovne kazne, iako ga je 2020. godine tadašnji predsednik Donald Tramp pomilovao.

Godine 1999, Edvard junior je predao kontrolu nad Fortinajnersima svojoj sestri, a dve godine kasnije, prodao joj je svoj udeo u timu u zamenu za druge porodične aktivnosti, uglavnom u nekretninama. Veruje se da danas kontroliše značajan udeo u trgovinskoj grupi Simon Property Group, koja se spojila sa tržnim centrima DeBartola 1996. godine, i firmi za razvoj i investicije u nekretnine sa sedištem na Floridi koja poseduje hotele, apartmane, industrijske i maloprodajne prostore širom SAD-a.

Deniz DeBartolo Jork i njena porodica trenutno poseduju više od 90% Fortinajnersa, a njen sin, Džed Jork, vodi svakodnevne operacije kao izvršni direktor. Iako im šesti Superboul prsten izmiče već 29 godina, Najnersi ostaju jedan od najboljih NFL timova po finansijama. San Francisko je ostvario procenjenu operativnu dobit od 152 miliona dolara na prihod od 622 miliona dolara za sezonu 2022, što je šesti najbolji rezultat u ligi. Vlasnička grupa 49ers-a takođe je proširila obim svojih investicija uključujući sportsku konsultantsku firmu Elevate i engleski fudbalski klub Lids junajted.

Džastin Birnbaum, novinar Forbes
Bret Najt, novinar Forbes


Čudne opklade na Superbol: Novac može da se stavi i na Tejlor Svift

Amerikanci će ove godine uložiti više novca na Superboul nego ikad, pri čemu neke sportske kladionice nude nekoliko novih opklada za ovogodišnji meč između Kansas siti Čifsa i San Francisko Fortinajnersa, uključujući opklade vezane za Tejlor Svift, boju Gatorejda kojim će trener pobedničkog tima biti poliven na kraju utakmice, kao i na bacanje novčića pre početka.

Za bacanje novčića nude se različite kvote u kladionicama, od +100 (što znači da bi ulog od 100 dolara doneo zaradu od 100 dolara), preko -104 (što znači da bi trebalo uložiti 104 dolara da bi se profitiralo 100 dolara) do -105.

DraftKings Sportsbook nudi sekciju „Za Sviftije“ sa opkladama koje uključuju nazive pesama i albuma Tejlor Svift, poput „Blank Space: Trevis Kelsi postići će Oktopoda“ (opklada da će Kelsi postići tačdaun i pretvaranje za dva poena u istom napadu) po kvoti +3000 i „Anti-Hero: Brok Purdi imaće 250 jardi dodavanjem i dva bačena tačdaun pasa“ po kvoti +200.

Za Čifse će večeras navijati i Tejlor Svift; foto: Mark J. Rebilas-USA TODAY Sports

Do subote popodne, kladionice FanDuel i Caesars su stavile Fortinajnerse kao favorite sa dva poena razlike nad Čifsima, dok je DraftKings favorizovao Fortinajnerse sa 1,5 poena razlike.

Napitak Getorejd je tokom pobeda Kanzas siti Čifsa na Superboulu prošle godine i 2020. bio ljubičaste i narandžaste boje. Gatorejd je bio narandžast kada je Kanzas siiti pobedio San Francisko u Superboulu 2020. Između ovih utakmica, pobednički trener bio je poliven plavim Gatorejdom dve godine uzastopno, uključujući i pobedu Tampa Bej Bakanirsa nad Kanzasom 2021.

Procenjuje se da će se 68 miliona odraslih Amerikanaca kladiti na Superboul ove godine, što je povećanje od 35% u poređenju sa prošlom godinom, prema Američkoj asocijaciji za kockanje. Ukupno će na opklade biti stavljeno oko 23,1 milijarda dolara.

Značajan porast klađenja na ovogodišnjem Superboulu verovatno je povezan sa mečom koji se održava u Las Vegasu po prvi put, navodi AGA. Više Amerikanaca takođe može da se kladi na sportske događaje, jer je sportsko klađenje legalno u 38 država i Distriktu Kolumbija, u odnosu na 33 u vreme prošlogodišnjeg Superboula.

Taj Raš, novinar Forbes