Kako bi žene trebalo da se postave u pregovorima o plati? Izdvajamo savete autorke manifesta poslovnih žena

Events Forbes Hrvatska 7. avg 2024. 16:51
featured image

7. avg 2024. 16:51

Liza Karmen Vang (Lisa Carmen Wang) poznata američka preduzetnica koja je posebno angažovana na osnaživanju drugih žena i podsticanju da se odlučnije uključe u biznis, biće jedna od govornica na prvoj Forbes Adria konferenciji – Power Women’s Summit.

Ona zagovara nešto više žestine u nastupu žena, a to je vidljivo i iz naziva njene kompanije Bad Bitch Empire.

Ne sugeriše slatkasto dodvoravanje, nego mnogo više samouverenosti.

Nakon što je prošle godine objavila knjigu Bad Bitch Business Bible, u brojnim intervjuima vrlo odlučno je upozoravala na probleme s kojima se susreću brojne poslovne žene – širom sveta.

„Većina žena je potplaćena. Moramo raditi dvostruko više za istu platu. U pregovorima, na primer, 60 posto žena nikada ne pregovara o prvoj ponudi, 55 posto žena snizi cenu svog rada pre nego što je klijenti uopšte i zatraže,” naglasila je Liza Karmen Vang u intervjuu iz avgusta prošle godine.

“Ova prirodna tendencija da se umanjujemo znači da ste tokom svoje karijere verovatno postajale eksponencijalno više potplaćene od muškarca pored vas“, poručila je ženama i dala vrlo konkretan savet.

Žene – udvostručite iznos

“Sledeći put kada krenete pregovarati, iznos koji trenutno smatrate svojom satnicom doslovno udvostručite. To je ono što treba da tražite. Garantujem vam da muškarac na istoj poziciji dobija taj novac”, kaže Vang.

Ona upozorava i na problem manje prisutnosti žena među investitorima.

“Većina žena ne ulaže. Postoji razlog zašto su najbogatiji muškarci, oni najželjniji moći, upravo u investicijskom biznisu. Tu se zarađuje novac. Muškarce društvo odgaja da o novcu razmišljaju kao o investiciji, kao alatu za rast. Žene se oblikuje da budu u strahu od novca, da se boje da ne bi izgledale pohlepno, ali i da više razmišljaju o štednji nego o investicijama. Investicije su najveći alat za stvaranje bogatstva. U svojoj knjizi pišem kako započeti, ali i zašto su žene prirodno bolje u dugoročnim investicijama”, kaže Vang.

Investicioni portfelji žena su uspešniji

“Studije su pokazale da žene trguju manje često od muškaraca. Iako muškarci mnogo zarađuju u kratkom roku, dugoročno gledano žene su uspešnije, naši investicioni portfelji su uspešniji. Ako niste zadovoljne sa svojim finansijama, ako niste sigurne kako povećavati svoj bankovni račun, morate početi ulagati u ono najvrednije što imate, a to ste vi same”, jedna je od poruka Lize.

Ona snažno zagovara finansijsku nezavisnost žena, no ističe da je važno prvo „definisati šta za njih znači finansijska nezavisnost.“

„To nije jednako za sve, morate odrediti kakav život želite imati, ne samo koliko želite zarađivati, nego kakav životni stil želite”, kaže Vang.

Liza Karmen Vang
Foto: Bad bitch empire

“Morate imati budžet. Morate znati koliko novca dolazi i koliko trošite i unutar tog budžeta, koliko prostora imate da počnete graditi temelje za taj cilj koji želite dostići. To je prvo. Potom, morate početi investirati, bez obzira na to kakva vam je finansijska situacija. Otvorite štedni račun visokog prinosa. Ako držite novac u banci na štednji i on ne raste, vi zapravo svaki dan gubite novac zbog inflacije jer je stopa inflacije viša od stope štednje. Počnite investirati u ETF-ove, u berzu. Ima toliko opcija”, jedna je od poruka Lize Karmen Vang.

Razbijanje okova “dobrih devojaka”

Njenu su knjigu mnoge poslovne žene prihvatile kao svojevrsnu bibliju „ženskog“ biznisa.

Simran Kaur, osnivačica neprofitnog udruženja Girls That Invest, napisala je da je ova knjiga za nju „revolucionarni manifest za razbijanje okova ‘dobrih jevojaka’ koji su nas sputavali – sve dosad“, a Charlene Walters, autorka knjige Launch Your Own Inner Entrepreneur, kaže za knjigu Lize Karmen Vang da je to „vredan vodič za žene koje žele preuzeti kontrolu nad svojim životom i preduzetničkim putem“.

Amerikanka kineskog porekla, bila je u mladosti talentovana gimnastičarka – četiri puta je bila nacionalna prvakinja u SAD-u – a potom je diplomirala na univerzitetu Jejl i radila kao analitičarka u investicionom fondu.

No, nakon toga se odlučila za karijeru privatne preduzetnice. Ona ulaže odgovorno i promišljeno, a zašto ulaže i zašto potiče druge žene da se odlučnije upuste u svet preduzetništva i investicija objavljuje i na svojoj veb stranici i na svim društvenim mrežama, a vrlo često i nastupa na konferencijama i različitim događajima.

Forbes Power Women’s Summit koji će održava u Beogradu 4. septembra ove godine biti će prilika da je i poslovne žene iz regionu i i one koje tek razmišljaju u svom upuštanju u poslovne vode – upoznaju uživo.

Forbes Hrvatska