Sutra je prvi Forbes Adria Power Women’s Summit: U zemljama poput Srbije, žene nude inovativnije proizvode

Events Forbes Srbija 3. sep 2024. 07:00
featured image

3. sep 2024. 07:00

Iza svake četrvrte uspešne i brzo rastuće preduzetničke priče na globalnom nivou stoji žena, s tim što se taj procenat povećava u zemljama sa nižim životnim standardom i u SAD-u.

Žene u zemljama sa niskim i srednjim prihodima češće nude inovativne ideje i proizvode nego one u zemljama sa visokim prihodima. Zapravo, žene čine većinu inovatnih preduzetnika u zemljama kao što su Togo, Indonezija, Kolumbija, Iran, ali i Rumunija u kojoj ih je 54,5 odsto.

Prema podacima Izveštaja o ženskom preduzetništvu: Predrasude i stereotipi (Women’s Entrepreneurship Report: Challenging Bias and Stereotypes) žene su aktivne kada je reč o ciljanju međunarodnih tržišta, a to je najočiglednije u Latinskoj Americi, Karibima i u Evropi, gde žene čine više od dve petine preduzetnika koji posluju na međunarodnim tržištima.

Ovaj izveštaj pokazao je da svaka šesta žena namerava da pokrene posao u bliskoj budućnosti u poređenju sa svakim petim muškarcem. Taj udeo se povećava kod država sa niskim prihodima u kojima svaka treća žena izjavljuje da ima preduzetničke namere.

Slično kao i u Srbiji, žene su u manjoj meri vlasnice već uspostavljenih biznisa nego u situaciji pokretanja novog biznisa.

Globalno, 3,5% žena je prijavilo da su u proteklih 12 meseci zatvorile biznis, što je nešto manje nego kod muškaraca (3,8%). Stope zatvaranja biznisa za žene rastu sa nivoom prihoda zemlje, od 2,2% u zemljama sa niskim prihodima do 5,3% u zemljama sa visokim prihodima u 2022. godini.

Društveni uslovi, ograničen pristup ključnim resursima i poreska politika najčešće doprinose višim relativnim stopama zatvaranja biznisa kod žena u nekim zemljama.

“Važno je napomenuti da se stope zatvaranja biznisa moraju tumačiti u odnosu na stope pokretanja biznisa. U 2022. godini više žena u zemljama sa srednjim i niskim prihodima zatvorilo je biznis nego što je pokrenulo novi. Takav odnos ukazuje na osetljivije ekonomske kontekste u kojima je za žene posebno izazovno uspostaviti stabilne poslovne modele”, piše u najnovijem Izveštaju o ženskom preduzetništvu.

Osim u sektoru maloprodaje gde su najzastupljenije, žene su bile aktivne i u sektoru zdravstva, obrazovanja i socijalnih usluga (17,6%) po mnogo većim stopama nego muškarci (10,9%).

S druge strane, žene su bile daleko manje aktivne od muškaraca u sektoru informacionih i komunikacionih tehnologija (samo 2,3% žena koje posluju u tom sektoru u poređenju sa 5,3% muškaraca). Ipak, u nekim zemljama, žene su veoma aktivne u IKT sektoru; na primer, u Panami su žene šest puta aktivnije od muškaraca u IKT startapima.

Preduzetnice su u proseku mlađe od muškaraca preduzetnika, posebno u zemljama sa niskim prihodima. Mladalačko preduzetništvo među ženama je takođe posebno izraženo u SAD-u, na Bliskom Istoku i u Africi, kao i u zemljama sa niskim prihodima, gde su žene mlađe od 34 godine češće uključene u startape sa visokim rastom.



Globalno, žene preduzetnice su obrazovanije od muškaraca. Ipak, svaka treća žena preduzetnica u zemljama sa niskim i visokim prihodima prijavila je prihod u najnižoj trećini prihoda domaćinstva.

U 2022. godini, najčešći razlozi koje su žene navele za zatvaranje posla su nedostatak profitabilnosti (24,2%), razlozi povezani sa pandemijom (16,4%) i porodični i lični problemi (18%).

Ova tri razloga, zajedno, čine skoro dve trećine razloga koje žene navode za zatvaranje posla.

Svaka peta žena ugasila je biznis zbog porodičnih razloga što je oko 43% češće nego kod muškaraca.

Žene za promene

Forbes Adria Power Women’s Summit koji se održava sutra u Sava Centru okupiće žene koje čine sve da ovu statistiku poboljšaju.

Da bi osnažila žensko preduzetništvo, Ketlin Grifit osnovala je globalnu platformu Build Like a Women koja pomaže ženama da osnaže biznis, dok je sa istim ciljem Keren Hod osnovala zajednicu Women Entrepreneurs koja okuplja više od 40.000 članica i podržala je više od 1.000 staratapa.

“Krenula sam da istražujem i videla podatak da je među osnivačima startapova samo osam odsto žena te da one dobijaju samo dva odsto ukupno investiranog kapitala. Odlučila sam da napravim platformu koja ohrabruje žene da krenu u preduzetništvo”, opisala je u Hod.

Kladite se na sebe, poručuje Ketlin Gritfit ženama.

„Gde god da su vaši ciljevi, tamo ćete i završiti. Zato postavite ambiciozne ciljeve“, zaključuje Keltin.

Liza Karmen Vang zagovara žestinu u nastupu žena, pa joj se i kompanija zove Bad Bitch Empire.

„Sledeći put kada krenete da pregovarate o plati, ono što smatrate prihvatljivom platom doslovno udvostručite. Garantujem vam da muškarac na istoj poziciji dobija taj novac“, poručuje Vang.

Mila Litvinjenko, tvorac i vlasnica brenda šminke Aura smatra da je na strani žena emocionalna inteligencija.

Mila Litvinjenko

„Žene pokazuju veću empatiju, sklone su inkluzivnom tipu liderstva, vešte su u multitaskingu i prilagođavanju različitim situacijama“, govori njeno iskustvo.

Ana Anđelić se našla na listi “The 2024 Forbes Entrepreneurial CMO 50”, dok je 2020. godine Forbes proglasio jednom od najuticajnijih direktora marketinga. Doktorirala je sociologiju na prestižnom Kolumbija univerzitetu i danas istražuje uticaj brendova na kulturu.

„Naučila sam kako da razmišljam, kako da jasno izražavam ideje, kako da unesem strukturu u objašnjenja“, objašnjava Ana.

Poznata dizajnerka Lara Bohinc, koja živi i radi u Londonu, nema dilemu da svi, pa i žene u biznisu moraju biti veoma uporne i radne.

“Ako puno radite, jedna stvar će sigurno uspeti. Treba biti precizan, komunikativan, hrabar i talentovan. Takođe, sreća igra veliku ulogu”, kaže Lara Bohinac.

Žaklina Troskot je iz kancelarije prešla u sopstveni posao – otvorila je poslastičarnicu Amélie u Zagrebu. I sada joj jasno da je preduzetništvo izuzetno zahtevna disciplina.

Žaklina Troskot

„Moraš biti dosledan, uporan, računati da ćeš imati prepreka, izazova, problema, ali nekako to treba gledati kao igru, kao Tetris i ići nivo po nivo. Ne treba robovati gde treba doći, u kojem roku i koliko zarađivati“, hrabri Žaklina sve koji bi se oprobali u preduzetništvu.

Mlada tekvondiskinja Aleksandra Perišić okitila se sa čak 43 medalje. Na Forbes samitu će otkriti kako joj je to pošlo za rukom.

“Nadam se da ću im svojim primerima pokazati da mogu sve podstići koliko god im je teško, i da mogu pobediti sve prepreke koje im nailaze pa iako im je u nekim sferama možda za nijansu teže nego muškarcima. Samo im treba vera, trud i međusobna podrška. Verujem u vas!“, poručuje Aleksandra uoči prvog regionalnog Forbes događaja u Sava centru.