Startap uz pomoć veštačke inteligencije prepoznaje špijune

Inovacije Forbes 9. jun 2025. 07:00
featured image

Unutrašnji špijuni, poput onih povezanih sa Severnom Korejom, predstavljaju sve veću pretnju za preduzeća. Ovaj startap veruje da veštačka inteligencija može da ih razotkrije.

9. jun 2025. 07:00

Naizgled je sve bilo u redu kada je jedan klijent Erana Baraka, finansijska firma, angažovao radnika na daljinu za administraciju Salesforce sistema. Tokom intervjua, muškarac je delovao sposobno da obavlja ovaj rutinski posao i prošao je sve bezbednosne provere. Međutim, dve nedelje nakon što je počeo da radi, Barak kaže da je njegov softver zasnovan na veštačkoj inteligenciji, nazvan MIND, otkrio da zaposleni šalje poverljive podatke kompanije na lični klaud nalog. Ispostavilo se da osoba koja dolazi u kancelariju nije ista osoba koja je bila na intervjuu. “Bio je to potpuno drugi čovek koji je ‘kupio’ posao od profesionalnog prevaranta”, kaže Barak.

Zbog sve većih rizika po podatke kompanija – bilo da zaposle prevaranta, izgube podatke zbog severnokorejskog špijuna sa sličnim metodama, ili ako zaposleni odaju tajne firmi AI četbotovima poput ČetGPT-a – firmama je potrebna nova bezbednosna tehnologija koja može da otkrije i prijavi ove pretnje.

AI sposobniji da otkrije špijune

Barak, koji je 2023. bio koosnivač sajber startapa MIND sa sedištem u Sijetlu, kaže da njihova veštačka inteligencija može da spreči skupe gubitke podataka pomoću „autopilota“ koji samostalno identifikuje osetljive podatke i pomaže IT timovima da ih zaštite. Tvrdi da može da smanji broj lažnih uzbuna na „gotovo nulu“.

MIND je objavio da je prikupio 30 miliona dolara u okviru Serije A finansiranja. Rundu su predvodili Paladin Capital Group i Crosspoint Capital Partners. Vrednost kompanije procenjena je na 101 milion dolara. Prethodna runda finansiranja donela im je 11 miliona dolara u septembru prošle godine, kada su izašli iz faze tajnosti.

Barak tvrdi da je MIND-ova veštačka inteligencija daleko bolja od ljudi u proceni rizika od određenih podataka. Bilo da se radi o gomili brojeva kreditnih kartica ili zapisnicima sa sastanaka. Može da ukaže IT timu koji bezbednosni nivoi (ako ih uopšte ima) štite te podatke. To znači da, prema MIND-ovim tvrdnjama, AI ostavlja mnogo manje „mrtvih uglova“ gde osetljivi podaci ostaju nezaštićeni. Da bi ove uvide pretočila u akciju, AI se nalazi na svakom uređaju zaposlenog. Detektuje i blokira curenje podataka, bilo da se ono dešava u internet pregledaču ili u nekoj aplikaciji.

“Želimo da ono što nazivamo malim jezičkim modelom prebacimo direktno na uređaj, kako bismo mogli u realnom vremenu da klasifikujemo mnogo složenije i osetljivije podatke”, kaže Barak za Forbes.

AI
Shutterstock/KT Stock photos

Velika ulaganja

Osnivači MIND-a imaju istoriju uspešnih AI startapa. Barak je ranije osnovao Heksadajt, alat za automatizaciju bezbednosti, koji je 2017. prodat Majkrosoftu za oko 100 miliona dolara. Hod Bin Nun, potpredsednik za istraživanje i razvoj u MIND-u, bio je direktor u kompaniji Daz, koju je prošle godine kupio gigant za klaud bezbednost Viz za 450 miliona dolara. Sam Viz je u planovima Gugla da ga preuzme Google za 32 milijarde dolara. Tehnički direktor MIND-a, Itaji Švarc, bio je viši inženjer u kompaniji Tork, koja razvija AI agente fokusirane na sajber bezbednost.

Barak je “izgradio jednog od vodećih igrača u oblasti automatizacije bezbednosti”, rekao je investitor Paladina, Gib Vitam, koji je predvodio rundu finansiranja. On je bio u potrazi za kompanijom koja koristi AI iz temelja kako bi rešila probleme koje moderna veštačka inteligencija i stvara. A duboko iskustvo MIND tima u oblasti sajber bezbednosti bilo je glavni razlog za ulaganje.

Konkurencija

Među glavnim konkurentima MIND-a je još jedan startap, Sajber Heven, koji je početkom ove godine dostigao vrednost od milijardu dolara nakon što je prikupio 100 miliona dolara. Obe kompanije koriste veštačku inteligenciju kako bi obavile veliki deo posla IT bezbednosnih inženjera i otkrile curenje podataka u mrežama organizacija.

Barak ipak ne misli da AI može potpuno da zameni ljude u bezbednosnim zadacima. “Neće nas potpuno zameniti”, dodaje. “Ali mogu da vam kažem da su dubina i preciznost klasifikacije koje postižemo zahvaljujući veštačkoj inteligenciji – neverovatne”.

Tomas Bruster, novinar Forbes