Britanci napravili sistem koji stvara lažne eskadrile aviona i obmanjuje PVO (VIDEO)

Inovacije Forbes Srbija 19. okt 2024. 08:00
featured image

19. okt 2024. 08:00

Britanska kompanija Leonardo predstavila je svoj najnoviji sistem za elektronsko ratovanje (EW) pod nazivom BriteStorm.

Uređaj teži samo 2,5 kg i toliko je mali da se može montirati na avione, dronove i rakete.

BriteStorm može onesposobiti neprijateljske radarske sisteme ili ih obmanuti tako da „otkriju“ lažne ciljeve. Sistem trenutno testira Kraljevsko ratno vazduhoplovstvo Velike Britanije.

Elektronska buka i avioni duhovi

Upotrebljava tehnologiju Digital Radio Frequency Memory (DRFM), koja omogućava širok spektar elektronskog zavaravanja. To može biti napad na neprijateljske sisteme elektronskom bukom ili stvaranje „otiska aviona duhova“ koji zapravo ne postoje. Bez obzira na to koja se tehnologija koristi, operateri PVO ne mogu da dobiju preciznu sliku šta ih napada, što ometa komandovanje i kontrolu.

Neprijateljski radarski sistemi videće falangu borbenih aviona i bombardera koji lete iza zida krstarećih raketa usmerenih ka njihovim ciljevima.

Sistem, nazvan BriteStorm, koji je razvila kompanija Leonardo, može se lako prilagoditi različitim platformama, kao i programirati za specifične misije.

Ovaj sistem je opisan kao sledeći korak u trci naoružanja između napadača i sistema protivvazdušne odbrane. BriteStorm se može instalirati na različite vrste letelica, uključujući dronove, koje lete ispred napadačkih snaga.

Britestorm
Leonardo / Ferrari / Profimedia

Prošlo vreme garantovane superiornosti na nebu

Uređaj emituje snažne digitalne signale za ometanje i obmanjivanje neprijateljskih odbrambenih sistema kako bi zaštitio prijateljske snage i omogućio im da uspešno završe svoju misiju.

Kompanija na svom sajtu navodi da su prošli dani garantovane superiornosti na nebu. Moderni zemaljski radari imaju veće domete i kičma su integrisanih sistema odbrane. Zajedno s raketnim sistemima moderni PVO nameće veći rizik za one koji izvode vojne operacije, kao i za živote personala koji upravlja letelicama.

Podsećaju da su postojeći sistemi zavaravanja bazirani na ometačima koji zahtevaju veliku i skupu tehnologiju, kao i ljude. Svoju inovaciju ističu kao rešenje koje će ispuniti ključnu želju, a to je da sistem ometanja vojska ima postavljen što bliže pretnji. Tako će njihov sistem „ići“ ispred glavnih snaga i zavaravati PVO, a sve sa manje opreme, težine i potrebne energije.

Britestorm
Leonardo / Ferrari / Profimedia

BriteStorm rešenje koristi bespilotnu letelicu i može se upotrebljavati više puta. Čak i da letelica bude pogođena i izgubljena, to je mali trošak u odnosu na sadašnje sisteme, ističe Leonardo.

Leonardo navodi da je razvio i druge proizvode koji pomažu vazdušnim snagama. Jedan od njih je nova vrsta „mamaca“ – BriteCloud – koje ispušta borbeni avion kako bi skrenuo putanju RF rakete koja ga je naciljala.