Public cloud kreira novu vrednost za sve učesnike u digitalizaciji

Pre tačno 18 godina, američki gigant Amazon lansirao je Amazon Web Services, prvu public cloud platformu na svetu. Gotovo dve decenije kasnije, upotreba public cloud servisa prešla je put od hostovanja e-commerce sajtova do GPU accelerated proizvoda za implementaciju naprednih AI i Machine Learning rešenja.
Usvajanje public cloud tehnologija na srpskom tržištu i u regionu ide sporije nego u zapadnom delu sveta, no lokalne kompanije odavno su osvestile razliku između trenda i potrebe. Kako taj proces izgleda iz prve ruke pitamo Nikolu Markovića, public cloud direktor u kompaniji Mainstream, koja ima dugogodišnje iskustvo rada sa najvećim provajderima i najrazličitijim klijentima.
1. Da li u Srbiji i regionu postoji potražnja za public cloud servisima i koji su najčešći razlozi iz kojih se kompanije odlučuju za njih?
Ono što naše iskustvo u regionu pokazuje je da kompanije, zavisno od faze digitalne transformacije u kojoj se nalaze, najčešće biraju hibridni model koji uključuje kombinaciju public cloud servisa, servisa koji se i dalje nalaze na njihovoj infrastrukturi i servisa za čije su funkcionisanje odgovorni regionalni cloud provideri kao što je Mainstream. Kako kompanije napreduju kroz digitalnu transformaciju i njihovi zahtevi postaju specifičniji i kompleksniji. Tako je primetan konstantan rast potražnje za public cloud servisima prvenstveno u domenu Data analytics, AI i Software as a Service (SaaS) rešenjima specifičnim za industriju. Ovo nas je, ne samo u našem regionu već i globalno, dovelo u situaciju da ne postoji jedan public cloud koji može da ispuni sve potrebe kompanija na putu ka digitalizaciji. Trenutno smo svedoci svojevrsne trke među public cloud provajderima kao što su Amazon Web Services i Microsoft Azure, koji stalno razvijaju nove i unapređuju postojeće servise kako bi dalje pojednostavili digitalizaciju.
Public cloud je naročito atraktivan kompanijama koje su razvile ili razvijaju aplikacije za globalno tržište – gaming provajderima, regionalnim Software as a Service vendorima itd. Hosting takvih aplikacija na public cloud-u i planski razvoj istih korišćenjem dostupnih public cloud servisa je najpouzdaniji način da se obezbedi brza isporuka servisa korisnicima u bilo kom delu sveta.
2. Kako biste opisali cloud tehnologije iz ugla nove generacije developera?
Nova generacija developera rodila se i razvija se u cloud-native svetu. Ovaj vid progresa je, naravno dobrodošao, ali je moj savet developerima da ne zanemaruju poznavanje legacy razvoja. Važno je imati na umu da cloud-native pristup ne reflektuje svebuhvatno stanje na tržištu. Legacy development je realnost za preko 60% postojećih produkcionih aplikacija na internetu – to ga čini aspektom na koji nove generacije svakako treba da obrate pažnju.
Vodeći se se zahtevima tržišta, developeri mogu bolje da podrže digitalizacione projekte i stvore vrednost kako za pojedinačne klijente i privredu u celinu, tako i za svoj biznis. Na toj liniji stvaranja vrednosti je angažman Mainstream-a. Naš cilj je da kroz saradnju sa developerima, iz ugla primene cloud tehnologija – naše core ekspertize – kreiramo novu vrednost za sve učesnike u procesima digitalizacije.
3. Na koji način su kontejnerizacija i mikroservisna arhitektura uticali na primenu cloud-a?
Kontejnerizacija i mikroservisna arhitektura se sve češće koriste u novim razvojnim projektima. Nije reč samo o trendu, razlozi su objektivni i racionalni: brži development ciklus, agilnije puštanje u produkciju novih funkcionalnosti aplikacija i veća autonomija po pitanju izbora cloud platforme.
Iako ovo lepo zvuči kada se izoluju prednosti, ovaj pristup razvoju nije bez rizika. On donosi novi nivo kompleksnosti upravljanja infrastrukturom i to je nešto čime kako kompanije koje se bave developmentom, tako i cloud partneri treba aktivno i organizovano da se pozabave.
4. Kubernetes je buzzword u IT i poslovnom svetu. Prema vašem iskustvu, da li domaće kompanije koriste Kubernetes i šta treba da uzmu u obzir prilikom korišćenja ove platforme?
Kubernetes, platforma za upravljanje kontejnerizovanim okruženjem, doživljava procvat jer je logičan izbor za svaki cloud-native razvoj. Želja kompanija da koriste Kubernetes, međutim, mora ići ruku pod ruku za digitalizacijom poslovanja i reformisanjem aplikativnog razvoja u cloud-native/mikroservisni razvoj. Kada kažem digitalizacija, ne mislim samo na primenu tehnologije već i na promenu mindseta, ugla gledanja na stvari. Drugim rečima, kompanije pre svega treba da razmišljaju o agilnom pristupu developmentu, a korišćenje Kubernetesa će doći kao logična posledica.

5. Kako public cloud omogućava i ubrzava razvij novih proizvod i usluga, i pokretanja inovativnih projekata u poređenju sa on-premise infrastrukturom?
Public cloud provajderi među prvima razvijaju servise i funkcionalnosti za praktično korišćenje najmodernijih tehnologija. Primera radi, ako bih danas želeo da razvijem neku funkcionalnost zasnovanu na veštačkoj inteligenciji, mogao bih za taj razvoj da iskoristim postojeće servise na AWS-u, Azure-u ili Mainstream Cloud-u.
U projektima koji podrazumevaju AI, ML i druge moderne tehnologije zapravo ni ne postoji dilema da li izabrati on-premise ili cloud infrastrukturu. Cloud se izdvaja kao logičan izbor – pre svega zbog servisa koji olakšavaju i ubrzavaju takve projekte, ali bi takav razvoj na lokalnoj infrastrukturi bio finansijski neisplativ.
6. U kontekstu stvaranja vrednosti od public clouda, da li primećujete veći fokus na optimizaciji troškova?
Pitanje „kako efikasno upravljati svojom cloud investicijom?“ je u poslednje vreme vrlo aktuelno, između ostalog i zato što su se mnoge kompanije opekle sa cloud-om. Iskustvo uči da su AWS i Azure troškovi često nepredvidivi usled kompleksnosti cenovnih modela različitih provajdera, što kod korisnika na duže staze stvara veliki stres. Korišćenje dostupnih kalkulatora provajdera za procenu troškova public cloud-a nije dovoljno pouzdan metod, jer postoje dodatni faktori koji mogu dovesti do neplaniranih troškova. Treba imati u vidu da ovi provajderi koriste kompleksne modele naplate čije razumevanje može da bude veliki izazov za nekoga kome public cloud nije specijalnost.
Kako bi se eliminisala „neprijatna iznenađenja“, prelazak na public cloud treba da uključuje realne simulacije (proof of concept) u fazi pre produkcije koje procenu približavaju realnosti, kao i da se konstantno prate troškovi, da se planira potrošnja i prilagođava arhitektura u realnom vremenu. Sve navedeno ima za cilj da se optimizuje cloud investicija, i to je ono u čemu Mainstream kao specijalizovani cloud partner pomaže klijentima.