Forbes Magazin: Americi će biti potrebne sulude količine energije za AI (VIDEO)

Početno oduševljenje veštačkom inteligencijom zamenila je zabrinutost. Brzo usvajanje i primena AI zahtevaće nove data centre za skladištenje podataka. A za njihov rad biće potrebna ogromna količina energije. Forbes navodi da je reč o potrošnji koja pali crvenu lampicu u energetskom sektoru SAD i na samu najavu tehnoloških giganata o izgradnji data centara.
Prošlog meseca Mark Zakerberg, tvorac Fejsbuka, napisao je u blogu da će ova godina biti presudna za korišćenje veštačke inteligencije. On je time najavio svoje 65 milijardi dolara vredno ulaganje u tu tehnologiju u ovoj godini. Najveći deo namenjen je tehničkoj podršci za korišćenje veštačke inteligencije u šta spada i izgradnja data centra na površini od devet miliona kvadrata na farmi u Luizijani koji će koštati 10 milijardi dolara.
U planu 290 data centara
Centar je nazvan Cukre odnosno „Slatkiš“. „Slatkišu“ će biti potrebno 2,23 gigavata struje svakodnevno što je dovoljno da snabde dva miliona domaćinstava. Energiju će proizvoditi pomoću gasnih turbina, a u to postrojenje biće uloženo 3,2 milijarde dolara.
Da li će sve to biti izgrađeno i da li je to dobra ideja nakon što su tvorci kineskog DeepSeek-a dokazali da proces kreiranja modela veštačke inteligencije može biti višestruko jeftiniji, uz mnogo manju potrošnju energije?
Analiza je pokazala da se u Americi sprema izgradnja 290 data centara koji će podržati korišćenje veštačke inteligencije. Njima bi do 2030. bio potreban još 81 gigavat struje što je količina koju potroši ceo Teksas. Ako svi centri budu koristili prirodni gas, dnevno će im biti potrebno 10% od ukupne nacionalne potrošnje u Americi.
Stargejt
Data centar kompanije Meta upalio je crvenu lampicu u energetskom sektoru. Dnevno bi taj centar trošio količinu gasa koja je ekvivalent 60.000 barela nafte. A njihov centar nije najveći. I ostali tehnološki giganti spremaju zajednički centar ukupne vrednosti 500 milijardi dolara, nazvan Stargejt. Njemu će iz redovnog snabdevanja, dok ne izgradi sopstveno napajanje biti potrebno pet gigavata struje.
I dok je svima jasno da će veštačkim mozgovima biti potrebne farme servera, mnogi su mišljenja da je reakcija tržišta na novu tehnologiju preterana. Deo stručnjaka veruje da će energetska efikasnost korišćenja silicijumske pameti brzo rasti, a drugi podsećaju da su revolucionarni izumi poput parne mašine, aviona ili klima uređaja bili i ostali veliki potrošači energije.
Ukoliko ste propustili prethodnu emisiju Forbes Magazina možete da je pogledate u nastavku: