Forbes Magazin: Prvi komercijalni biološki kompjuter radi na živim ljudskim ćelijama (VIDEO)

Inovacijom koja bi mogla da pomeri granice tehnologije i biologije, australijski startap otkrio je prvi komercijalni biološki kompjuter čiji se rad zasniva na živim ljudskim ćelijama. Kompjuter je predstavljen na sajmu mobilnih tehnologija u Barseloni.
Ćelija mozga u kompjuterskom čipu. Kompjuter CL1 koji je napravio startap Korikal labs iz Melburna koristi neurone iz matičnih ćelija čoveka i silicijum u stvaranju nove klase veštačke inteligencije poznate kao sintetička biološka inteligencija. Ona može da uči i prilagođava se brže od standardne veštačke inteligencije bazirane na silicijumu, kažu australijski inovatori. Uz to, troši mnogo manje energije.
Veliki značaj za naučna istraživanja
„Za razliku od korišćenja veštačkih neuronskih mreža, mi stvaramo prave biološke neurone i ugrađujemo ih u kompjuterske čipove. Uzimamo uzorke krvi ili kože i možemo da ih transformišemo u matične ćelije. A od matičnih ćelija stvaramo ćelije mozga ili neurone koje potom možemo da koristimo za kompjutere i inteligenciju“, kaže Hon Veng Čong iz Korikal labsa.

Neuroni se oživljavaju na silicijumskom čipu pomoću struje što ih spaja sa digitalnim hardverom. U kompaniji kažu da CL1 može da unese revoluciju u naučna istraživanja, otkriće lekova i testiranja, kao i rano otkrivanje bolesti što je put ka razvoju personalizovane medicine.
„Sa ovakvom tehnologijom potencijalno ćemo moći da uzgajamo neurone uzete od pacijenata koji recimo pate od demencije ili epilepsije, a potom da testiramo različite lekove i terapije koje će biti prilagođene svakom pacijentu“, navodi Veng Čong.
Efikasnost
Jedinica ima veštački sistem za održavanje ćelije zdravom i živom. Uključujući pumpe koje oponašaju srce i rezervoar sa hranjivim materijama. Ima filtere umesto bubrega, kiseonik i ugljen dioksid, kao i sistem za upravljanje otpadom.
„Dva stuba ove tehnologije su energetska efikasnost i efikasnost u korišćenju podataka. To je neophodno da bismo sadašnje sisteme podigli na viši nivo. Verujemo da su biološki kompjuteri rešenje“, smatra Veng Čong.
Kompjuter CL1 biće spreman za prodaju kasnije tokom ove godine. Kupci će biti laboratorije i istraživački centri koji mogu da uzgajaju sopstvene ćelije. U prethodnom eksperimentu, Kortikal labs je demonstrirao mogućnosti ove tehnologije sa bazom od oko 800.000 neurona uzgajanih u laboratoriji koja je uspešno naučila da igra kompjutersku igricu Pong.
Prilog o kompjuteru CL1 pogledajte u nastavku, kao i celu prethodnu emisiju Forbes Magazina ukoliko ste je propustili: