„Gde da nađemo šahiste za turnir?” – tu je Outpost Chess

Inovacije Jelena Andrić 24. apr 2024. 07:00
featured image

24. apr 2024. 07:00

Ljubav prema šahu, pobede na brojnim takmičenjima, ali i izazovi sa kojima se suočavaju svi igrači i ljubitelji šaha bile su ideja Leni Miladinović višestrukoj državnoj prvakinji da pokrene biznis platformu.

U ovoj drevnoj igri prošla je takoreći sve faze i šahom se bavi od svoje pete godine.

Najpre je bila igrač, vlasnik je titule ženskog internacionalnog majstora, osvajala je brojne medalje, potom je postala sertifikovani FIDE instruktor, oprobala se i kao internacionalni šahovski sudija, a onda je postala i deo Šahovskog saveza Srbije i organizator mnogih turnira.

Sve ove uloge, kako kaže, upoznale su je i sa svakom stranom koju šah nosi.

Falio je samo još jedan bitan ugao koji je poželela da dopuni u slagalici – biznis ugao.

U osmišljavanje platforme Outpost ušla je kada je shvatila da za neke nedostatke koji postoje nema rešenja. Upravo tu su se, kako kaže, „udružili“ i spojili biznis i šah.

Loša povezanost igrača, teskoća u pronalaženju i angažovanju, plaćanja u kešu, nevidljivost igrača na svetskoj šahovskoj sceni, samo su neki od tih nedostataka i problema koje je prepoznala.

Foto: Outpost Chess

Kaže i da joj je mnogo ljudi pisalo na društvenim mrežama kako bi je angažovali ili pitali da pronađe nekog igrača za njih ili klub.

Od problema do ideje

„Tada sam shvatila da ne moram da budem posrednik, već da svi možemo imati profile nalik na šahovski CV, sa svim šahovskim odlikama. Uvidela sam brojne nedostatke i htela sam sve to da ispravim, kako bismo mi šahisti lepše živeli i da bi mogli da zarađujemo od šaha. Nisam bila iz biznis sveta, ali sam imala dobru podršku. To je bio moj kolega Ilija Dragišić, koji je godinama u biznis svetu, a na njegovu ideju da moju priču pretočimo u startap je sve i počelo“, priča Lena za Forbes Srbija.

Sada zahvaljujući ovoj platformi lakom pretragom igrača prema šahovskim kriterijumima vrlo jednostavno svi zainteresovani mogu da pronađu i angažuju igrače, a sve u cilju poboljšanja šahovske karijere. Takođe na platformi Outpost chess mogu pronaći brojne turnire širom sveta i stupiti u kontakt sa organizatorima. U najkraćem, Outpost je sada neka vrsta „Linkdina za šahiste“.

Da šah ponovo bude u trendu doprinela je i Netfliksova serija „Damin Gambit“, koja je prikazana u vreme kovida i uspela je da zainteresuje veliki broj ljudi, a neke i da privuče šahu što potvrđuje podatak da je najpopularnija platforma Chess.com udvostručila broj korisnika u nekoliko meseci nakon ovog ostvarenja.

I Lena Miladinović je na neki način u tom periodu uspela u startap poduhvatu da šahovski i digitalni svet spoji kroz platformu „Outpost chess”.

Ove godine, kaže, planiraju i novitete među kojima su zone za učenje, igru i umrežavanje.

Povezivanje svih igrača i ljubitelja šaha

Ova platforma međutim, nije namenjena samo šahovskim igračima, već svim rolama u šahu i to su pored igrača i klubovi, organizatori, treneri, sudije, strimeri.

Outpost je praktično digitalna platforma koja ima za cilj da spoji sve koji su u šahu, igrače, klubove, organizatore, sudije i trenere u jedan „šahovski svet” i tako im olakša povezivanje i organizaciju bilo kog šahovskog događaja.

Zahvaljujući njoj igrači mogu lakše da pronađu klubove, turnire, trenere, a klubovi lakše svoje predstavnike, organizatori učesnike događaja odnosno igrače, sudije, trenere, sponzore, a da sva ova angažovanja budu plaćena direktno i brzo na platformi.

Lena dodaje da na početku ovog poduhvata nije bilo nimalo lako:

„Komformista sam, da budem iskrena, da sam znala šta sve zahteva pokretanje startapa, nisam sigurna da bih krenula ovim putem, ali sada kada smo dovde stigli, ponosna sam na svoj tim, ali i sebe. Najveći izazov je uvek pobediti sebe i održavati mentalnu snagu da izgurate projekat do vizije. Konkretne prepreke koje se dešavaju su svakodnevne i brojne, pitanje je samo kako se vi sa njima nosite. Nekada loše, nekada malo bolje, ali cilj je da sve shvatite kao igru, i uživate u procesu. To sam osvestila, ali do tog stadijuma još nisam stigla te se trudim da promenim percepciju i uživam u preduzetništvu. Idem ka tome“.

Kaže da je vreme kada je počela da razvija Outpost Chess bilo idealno, makar što se tiče razvoja startap ekosistema kod nas, tako i podrške ženama preduzetnicama.

Mentorska podrška i anđeli investitori

U pokretanju startapa velika pomoć bili su joj grantovi i rani programi podrške. Ipak problemi su kasniji dodir sa VC investitorima, jer su kako kaže naklonjeniji muškim kompanijama.

„Ovo su neke duboke kulturološke i biološke predispozicije koje čine žene manje predodređenim za ovakve uloge koje vas obuzmu 0/24, i to je prosto tako. Morate biti stostruko jača žena, u poređenju sa muškarcem, da biste uspeli u biznis svetu, što je retkost. Otuda muškaraca više u biznisu, otuda im se i više veruje“.

Od velike pomoći u preduzetničkom poduhvatu, kako ističe Lena, bila je mentorska podrška. „Kako smo dobitnici tri grant programa uz svaki smo dobili po jednog sjajnog mentora“, priča.

Foto: Outpost Chess

„Uz program Raising Starts imali smo stručnjaka za marketing Sašu Krsmanovića. Smartstart podrška nam je donela mentora Ejtana Mejersa iz Njujorka koji je znatno uticao na razvoj našeg startapa. Na kraju, u Katapult akceleratoru izabrali smo mentorku Mariju Karolinu Romero, jer mi je veoma falila još jedna „ženska glava“ u timu, i ona je donela pravo osveženje, takođe i veliku pomoć oko takozvanog fandrejzing procesa“.

Objašnjava da iako često mislimo da sve možemo sami, važno je opredeliti se za mentora i programi u kome su Lena i njen tim učestvovali pokazali su koliko je ključno imati nekog nepristrasnog, mudrog posmatrača iznad sebe.

Prošle godine podigli su i prvu anđeosku investiciju od 85.000 evra. Zahvaljujući sredstvima dobijenim u programima uspeli su da se fokusiraju na razvoj proizvoda i korisnike te će novac mahom utrošiti na marketing, prodaju i razvoj novih karakteristika koje će doneti mnogo više zabave šahistima na platformi.

U martu su predstavnici ovog startapa uspeli da zatvore i pre-seed rundu finansiranja, pa su zajedno sa 85.000 evra, došli do 195.000 evra, i tvrde da im je ovo odlučujuća godina za rast.

Outpost kao mala porodica

Ni naziv Outpost nije nastao slučajno – to je važan pojam koji znači da je neka figura istaknuta, jaka, vidljiva, da stoji na uporišnom polju.

„Odmah nam se javila paralela da je značenje reči Outpost ono što želimo da postignemo i omogućimo svim šahistima, jedno lepo, jako, istaknuto mesto sa kojeg su vidljivi globalno“, kaže sagovornica.

Sa startap poduhvatom krenuli su od 2021. godine, a trebalo im je od šest do 12 meseci za prvi MVP.

U ovom poduhvatu nije sama. Tako su sa njom njen zet, biznis stručnjak Ilija Dragišić koji je COO, na poziciji CTO je njen brat Dragutin Miladinović, marketing radi njena kuma Maja Borković, koja je sa njima od prvog dana, a finansijama se bavi njena majka Svetlana Miladinović.

„Outpost čini jednu malu porodicu, čija bliskost pomaže da prebrodimo sve teške momente koji su u startap svetu neizostavna stvar“, dodaje ona.

Foto: Outpost Chess

Budući da je Lena završila osnovne i master studije na Fakultetu političkih nauka, paralelno se profesionalno bavila šahom, preduzetnički poduhvat podrazumevao je da se veliki deo svega onoga što je ranije radila stavi na pauzu jer ne može više da bude aktivna u igranju šaha niti da bude aktivna na drugim poljima šahovskog sveta kao pre.

Ipak podstiče je to što je kako kaže uspela da se popne na neki viši nivo, na kojem pokušava da reši bitne probleme sa kojima se svi šahisti susreću.

Kada ga reši opet, hipotetički rečeno, silazi u šahovski svet, samo unapređen i umrežen uz pomoć Outpost-a.

„U startapu dok ne dođete do takozvanog ‘product market fit-a’ lutate, pronalazite nove šanse, često se desi da i ne znate kojim ste se putem trenutno uputili, pivotirate, ali pratite viziju, naglašava. Sve ovo radim iz velike ljubavi prema šahu. Izmakla sam se nakratko, u nadi da ću mu se vratiti u lepšem svetlu“, kaže Lena.

Nova dobra vest za ovaj startap je da su nedavno potpisali ugovor sa FIDE – Svetskom šahovskom Federacijom za drugo po redu svetsko takmičenje za kompanije.

Registracije za ovaj prestižni turnir u svetu biznisa organizuju se upravo preko Outposta. Prvi deo takmičenja je onlajn, na platformi Lichess.org, a najbolji iz onlajn kvalifikacija idu u Njujork.