Jan Ozer u Srbiji: Veštačka inteligencija će promeniti budućnost striminga (VIDEO)

United Cloud, regionalni centar za inovacije United grupe, organizovao je prvi neformalni ekspertski skup na kojem su se okupili stručnjaci iz industrije striminga.
Glavni govornik bio je Jan Ozer, jedan od najcenjenijih svetskih stručnjaka za striming tehnologije. Posebnu pažnju privukao je njegov osvrt na tehnologije transkodiranja, pretvaranja digitalnog videa, audio zapisa ili signala iz jednog formata ili standarda u drugi.
Najviši nivo kvaliteta videa
„Sarađujem sa United Cloud-om tri-četiri godine. Naš prvi projekat bio je vezan za primenu naprednih kodeka poput HEVC-a i AV1. Mnogo pre nego što su druge kompanije počele da razmišljaju o tome. Tokom tog vremena tim UC-a je pohađao nekoliko mojih kurseva. Projekti koje ste radili su zaista impresivni. Imate svoj sopstveni encoding stack što vam daje prednost u odnosu na kompanije koje koriste gotova rešenja. Tako možete brzo napredovati u primeni novih tehnologija. Takođe razvijate sopstveni plejer čime osiguravate da kvalitet videa koji korisnici vide bude na najvišem nivou“, ističe Ozer.

Prema njegovim rečima, većina ljudi koji se bave video razvojem rade sami ili u manjim timovima. Često nemaju s kime da razmene ideje unutar svojih organizacijama. On kaže da se organizovanjem meet-up skupova omogućava ljudima ne samo da uče o onome što radi UC već i da saznaju šta rade ostali u regionu.
„Lično, kada radim sam, često osećam frustraciju jer čitam, gledam video materijale na Jutjubu, ali nemam s kim da podelim iskustva. Kada se sretnem s ljudima koji rade slične stvari, mnogo naučim i osećam se bolje u vezi sa tim gde industrija ide“, navodi Ozer.
Budućnost striminga
Neizbežna tema jeste upliv veštačke inteligencije i u ovu oblast i kakva je budućnost striminga.
„Već vidimo kako veštačka inteligencija utiče na budućnost enkodiranja. Mnoge kompanije već koriste AI komponente kako bi poboljšale kodeke, kao što su AV1 i HEVC. U budućnosti ćemo videti potpuno AI zasnovane kodeke koji neće zavisiti od specifičnog hardvera već će se dekodirati na opštim AI uređajima, kao što su neuralne procesorske jedinice. Ova tranzicija će biti jedna od najznačajnijih u narednim godinama“, zaključuje Ozer.
Intervju s Janom Ozerom i celu emisiju Forbes Magazina možete da pogledate u nastavku: