Marko je želeo da pomogne supruzi s multiplom sklerozom i razvio je video igru za rehabilitaciju

Inovacije Jelena Andrić 9. dec 2023. 07:51
featured image

Tim stručnjaka startapa iz Srbije osmislio je uređaj za lečenje neuroloških oboljenja i u kućnim uslovima - NeuroBlast.

9. dec 2023. 07:51

Poslednji Globalni izveštaj o startap ekosistemu za 2023. pokazao je da su gejming, blokčejn, kao i grupa koju čine medtech, biotech i healthtech, najistaknutiji sektori u domenu inovacija, zbog sve većeg broja talenata, resursa, podrške i aktivnosti startapa.

U tu sliku uklapa se i Srbija sa sve većim brojem mladih koji su uključeni u razvoj rešenja za unapređenje zdravstvenih usluga. Ipak, ideje za razvoj tih rešenja različite su i put svakoga od njih nije isti, a ni lak.

Tako ni bračnom paru Mariji i Marku Grujiću ideja nije došla preko noći.

Povod, takođe, nije bio baš tako ružičast, a dobra strana ovog izazova bila je to što se iskustvo i znanje osnivača Marka, koji se bavi dizajnom hardvera i softvera, ispostavilo veoma korisnim u ovom poduhvatu.

Naime, Marija koja je po zvanju arhitekta i nameravala je da se ceo život bavi tom profesijom, nakon porođaja dobila je dijagnozu multiple skleroze (MS).

Kako je bolest bila progresivna, to je nažalost, značilo i kraj njene karijere arhitekte.

„Nisam više mogla da ispunjavam obaveze na poslu, a ipak, želela sam da nastavim da radim, ali sam bila ograničena na poslove od kuće pa sam tako počela da se bavim veb dizajnom“, priča Marija Grujić za Forbes Srbija.

Marija Grujić; foto: NeuroBlast

Želeli su korisno rešenje

Njen suprug Marko bio je odlučan u nameri da joj pomogne, a njemui timu kolega koje je okupio izazov je predstavljalo upravo to da osmisle nešto što neće biti slično onome što su u IT industriji radili do tada, i da ne bude samo komercijalnog tipa, već nešto mnogo korisnije.

„Nakon dijagnoze, sav naš fokus bio je na istraživanju same bolesti i rehabilitacije za multiplu sklerozu. Ubrzo je Marija otišla na specijalizovanu kliniku za neuro-rehabilitaciju u Nemačkoj. Iako su prvi rezultati bili ohrabrujući i generalno stanje se popravilo, nekoliko meseci kasnije je opet počelo da se pogoršava. Kako su strane klinike izuzetno skupe, došli smo na ideju da pokušamo da napravimo uređaj poput onih koji se koriste na klinikama, ali da može da se koristi kod kuće“, priča Marko Grujić o tome kako je nastala ideja.

Višesenzorski uređaj za decu i odrasle

Rukovodili su se time da rešenje bude takvo da obezbedi preko potreban kontinuitet u vežbanju, kao i mnogo bolji kvalitet života.

Takođe, želeli su da podignu svest o važnosti rehabilitacije ovog tipa kod neurodegenerativnih bolesti.

Tako je praktično nastao NeuroBlast – inovativni višesenzorski uređaj koji pomaže deci i odraslima u postrehabilitaciji neuroloških oboljenja. Razvoj ovog uređaja baziran je na principu neuroplastičnosti, a to je zapravo sposobnost mozga da se menja i prilagođava u odgovoru na nove podsticaje i iskustva. To se u neurorehabilitaciji postiže ponavljanjem pokreta oštećenih ekstremiteta uz vizuelnu stimulaciju.

„Samo po sebi, rešenje i rehabilitacija neuroplastikom nije nova. Već postoji barem tri proizvođača u svetu koji proizvode kontrolere i robote za ovu specijalnu namenu. Ono što je inovativno kod Neuroblasta je to da možete da vežbate bilo gde, čak i kod kuće, a ne samo na klinikama. Sve je u rukama korisnika, na klik od njega, od aplikacije u telefonu do uređaja“, navodi Marko.

Članovi tima startapa NeuroBlast ujedinjeni su u misiji da obolelim osobama olakšaju svakodnevno vežbanje.

Kroz vizuelnu stimulaciju u vidu video igara, NeuroBlast podstiče ponavljanje pokreta oštećenih ekstremiteta i omogućava međusobnu interakciju korisnika koja jača socijalizaciju i mentalno zdravlje.

Uređaj je platformski nezavisan i može raditi na bilo kom računaru ili telefonu, i na svim operativnim sistemima.

Danas, istoimeni startap tim koji je razvio Neuroblast broji čak devetoro ljudi, gde svi učestvuju u razvoju i veoma su posvećeni.

„Već smo napravili dva kontrolera, a još dva su u izradi. Pravimo čak IR 3D kameru za specijalnu namenu u rehabilitaciji. Neuroblast ekosistem se razvija već tri godine i svake godine naš tim je sve veći i nove ideje i profesionalni saveti fizioterapeuta i klinika nas vode do novih načina vežbanja, pa samim tim i do novih uređaja“, priča Marko.

Dodaje da su predvideli i razvoj prodavnice aplikacija, kao i portal gde će biti moguće pratiti telemetriju vežbanja u toku samog vežbanja od strane stručnih lica i korisnika.

Kako kaže, NeuroBlast nije više samo uređaj – to je praktično ceo ekosistem koji je namenjen svima kojima neuroplastika kao način rehabilitacije može pomoći.

Ceo ekosistem je baziran na tome da prati pokrete celog tela i prenosi ih na specijalno dizajnirane video igre koje korisniku služe za motivaciju i vode ga kroz vežbanje.

Sistem osigurava pravilno vežbanje

„Neuroblast HandTrack je 3D IR kamera koja precizno prati sve pokrete vaših ruku i prstiju. Balans tabla ima mnogo različitih namena i čak tri dodatka za pravilan rad vežbi. Najbitnije, Neuroblast kontroler pokreta može da se koristi za vežbe ruku i nogu i mnogo različitih pokreta. Svi proizvodi mogu automatski da se povežu putem blutut konekcije na bilo koji telefon, kojim se dalje upravlja kroz proces vežbanja i korišćenja“, objašnjavaju princip rada uređaja u ovom startapu.

Sve je automatizovano, tako da korisnik samo bira šta želi da radi i vežba, a aplikacija i igre same prilagođavaju iskustvo korisniku.

Sama rehabilitacija uz pomoć neuroplastike nije nepoznanica i odavno se pokazala jako uspešnom, a pravi, ozbiljan zamah dobila je u poslednjih 15 godina, pojavom sve boljeg hardvera i boljim mogućnostima samih tehnologija.

Marko Grujić; foto: NeuroBlast

„Slična rešenja postoje, ali su uglavnom za kliničko korišćenje i cena im je astronomski visoka. Rehabilitacija neuroplastikom ima jednu jako bitnu komponentu – kontinuitet u rehabilitaciji kod kuće ne samo na klinikama. Zato je naša ideja bila da Neuroblast to sve promeni, da pored klinika, dovede rehabilitiaciju neuroplastikom u kuće i svakodnevno korišćenje“, ističe Marko Grujić.

Mladi bračni par podseća da oni koji pate od neke neurodegenerativne bolesti, kao što je multipla skleroza, moraju stalno da vežbaju jer imaju dosta problema i poteškoća sa cirkulacijom, spazmom i druge slične probleme.

„Neuroblast je tu da pomogne i olakša vežbanje, da vas motiviše da vežbate. Promene se primećuju i ne može se porediti stanje, funkcionisanje i kretanje kada ne vežbaš nedelju dana i kada nedelju dana redovno radiš vežbe“, objašnjava Marija.

Rešenje se testira svakog dana u prostorijama ovog startapa, a trenutno za ovim IT uređajem vlada veliko interesovanje klinika koje se bave rehabilitacijom.

Pre svega se očekuje testiranje u Kliničkom centru Srbije.

Obezbeđeno dovoljno novca

Zahvaljujući programu Fonda za inovacionu delatnost – Katapult i investitorima, kažu, imaju dovoljno podrške i novca za dalji razvoj.

Pored toga, bespovratna sredstva su dobili i kroz StarTech program NALED-a. Takođe su i članovi kohorte Evropske banke za obnovu i razvoj kao jedan od pobednika „Star Venture Program 2023“.

Za sada su startap koji tek treba da izađe na tržište, odnosno ostvari prihod od prodaje.

Ideja je da se NeuroBlast uređaji nakon što budu odobreni za korišćenje kupuju na onlajn platformi, klinikama ili kod distributera.

Kapacitet za proizvodnju biće 2.000 uređaja mesečno, a trenutno imaju 30 komada prototipova.

S obzirom na to da su ove bolesti učestale i pogađaju ljude širom sveta bez obzira na pol i rasu, nastojali su da omoguće kupovinu svima kojima će biti od značaja i time će prevashodno poboljšati svoj kvalitet života.

Foto: NeuroBlast

Veliki planovi

Plan im je da za početak startuju u Srbiji i regionu, a onda u Evropi i Americi.

Ipak, da bi ovaj aparat mogao da se koristi potrebno je testiranje.

Prvi korak je svakako prijava Agenciji za medicinska sredstva i lekove u Srbiji – ALIMS jer je to neophodno da bi se registrovali kao proizvođač medicinskih sredstava. 

To su već učinili i sada čekaju sertifikaciju koja je u toku, a dalje su im neophodni i adekvatni uslovi, odnosno prostor za te namene.

Interesovanje za ovaj uređaj iskazale su i inostrane institucije, a dok traje testiranje učestvuju na nekim od najvećih MedTech sajmova, poput ArabHealth u Dubaiju krajem januara, a u aprilu je u planu prezentacija u JFK Neurosceince Institutu u Njujorku gde odlaze na poziv direktora te ustanove.

Marko Grujić ističe da se nadaju da kada završe APP Store, kao i sertifikaciju da će sledećeg leta njihovi uređaji biti na testiranju u što više klinika u Srbiji.


Ko čini NeuroBlast tim?

Članovi ovog devetočlanog tima su uglavnom stručnjaci za projektovanje, informacione tehnologije i razvoj kompanija i startapova.

Jedan od članova napravio je najveću IoT mrežu na Balkanu od preko 35.000 lokacija, drugi se bavio razvojem kompanija i poslovnim informacijama u više od 40 industrija.

Marko je već kreirao nekoliko proizvoda koji su uspešno lansirani i koriste ih svetske kompanije.

Ovakvo jedno rešenje može se reći bilo je prava mera imajući u vidu dosadašnje iskustvo.