OpenAI će u ponedeljak objaviti pretraživač koji pokreće veštačka inteligencija
OpenAI će objaviti svoj novi AI proizvod za pretragu u ponedeljak, dan pre godišnje konferencije za programere I/O na kojoj se očekuje da će Gugl objaviti planove za Gemini AI proizvode, prenosi Rojters, pozivajući se na dva izvora koja su upoznata sa tim.
Ključne činjenice
Dok je OpenAI pokrenuo svoj novi AI pretraživački proizvod, kompanija se našla pod sve većim pritiskom da proširi svoje usluge jer rivali objavljuju sopstvene čet-botove. Takođe, kruže i glasine da startap koji podržava Majkrosoft, planira da uđe u posao pretraživanja već mesecima.
Prema The Verge, manipulacije OpenAI uključuju pokušaje za „agresivnim privlačenjem zaposlenih iz Gulga“ za tim koji radi na isporuci proizvoda i postoje izveštaji da je kompanija registrovala ime domena za uslugu, search.chatgpt.com, iako URL trenutno prikazuje da stranica „nije pronađena“ kada se poseti.
AI pretraživački alat će navodno biti ugrađen u OpenAI potpis ChatGPT-a i dobijaće informacije direktno sa interneta, navodi Blumberg, kao i pružanje citata prilikom odgovaranja na korisnička pitanja.
Prema izveštaju Informejšna, OpenAI alatku za pretragu će delimično pokretati Majkrosoftov pretraživački Bing, dok Bloomberg izveštava da će jedna verzija proizvoda koristiti slike ili dijagrame pored teksta kada odgovara na pitanja.
OpenAI nije odmah odgovorio na zahtev Forbes za komentar.
Ključni kontekst
Gugl je neprikosnoveni kralj internet pretrage. Godinama je definisao kako pronalazimo i konzumiramo informacije na mreži, toliko da se ime kompanije uvuklo u popularni rečnik kao glagol. Generativna veštačka inteligencija je na ivici da potpuno preokrene online pretragu, nudeći korisnicima nov način pretrage. Uviđajući promene, Gugl je već počeo da implementira AI u svoje pretraživačke proizvode i široko se očekuje da će nastaviti tako, a AI startapi poput Perplexity žele da izazovu dominaciju Gugla u ovom potencijalno ranjivom trenutku promene.
Detaljnija integracija OpenAI četbota sa informacijama u realnom vremenu i citatima sa interneta mogla bi da pomogne u rešavanju jednog od dugotrajnih problema s kojima se AI botovi suočavaju pri prezentovanju informacija: pouzdanosti. AI četbotovi mogu da pruže ubedljivo tačne ali lažne informacije – tzv. „halucinacije“ – koje mogu da budu teške za proveru bez odgovarajućeg izvora ili nedostatka dragocenog konteksta koji može da se dobije ručnim pretraživanjem rezultata.
Šta treba posmatrati
Guglova godišnja konferencija za programere I/O, često je ispunjena najavama i ažuriranjima za njegove proizvode. Događaj bi trebalo da počne uvodnom izjavom u 10 sati po pacifičkom vremenu u utorak. Očekuje se da će se veštačka inteligencija koristiti ove godine, a ažuriranja o planovima tehnološkog diva za njegov Gemini AI model se sa nestrpljenjem očekuju, kao i vesti o njegovom Android sistemu i Piksel uređajima.
Forbes vrednost
Altman ima neto vrednost od 1 milijardu dolara, procenjuje Forbes. Iako je najpoznatiji po osnivanju i vođenju OpenAI, Altmanovo bogatstvo potiče iz drugih izvora jer nema vlasnički udeo u kompaniji. Umesto toga, bogatstvo i status milijardera Altmana dolazi iz niza vrednih investicija, uključujući udele u novopokrenutom Reditu, Strajpu i startapu za nuklearnu fuziju Helion. Pre svog rada u OpenAI, Altman je osnovao kompaniju za socijalno mapiranje Lupt i služio kao partner i predsednik u uticajnom inkubatoru za startape Y Combinator.
Robert Hart, novinar Forbes