Pilbot pilula omogućava lekarima da putem džojstika vide unutrašnjost ljudskog tela (VIDEO)

featured image

10. avg 2024. 08:00

Kompanija Endijatiks iz Silicijumske doline koja posluje u oblasti medicinske tehnologije predstavila je svog revolucionarnog mikro-robota, takozvanog Pilbota, odnosno pilulu koja omogućava lekarima da vide unutrašnjost tela pacijenta.

Uređaj je jednokratan. Dizajniran je tako da lekari uz pomoć džojstika i internet veze mogu da ga „šetaju“ po stomaku, kako bi dijagnostifikovali i lečili gastrointestilni trakt pacijenta.

Cilj kompanije jeste da unapredi i pojednostavi medicinske procedure u ranom otkrivanju bolesti stomaka.

„Naša misija je da transformišemo medicinsku negu korišćenjem minijaturnih robota za ljudsko telo. Težimo razvoju tehnologija koje zadovoljavaju najviše standarde sigurnosti i efikasnosti, ali i spašavaju živote i značajno smanjuju troškove zdravstvene zaštite“, navodi se na njihovom sajtu.

Kako uređaj funkcioniše

A kako uređaj funkcioniše? Sve što je potrebno jeste da pacijent tog dana preskoči obrok i da popije čašu vode pred pregled, a potom proguta pilulu. Nakon toga, daljinskim upravljanjem pilula se kreće po stomaku i prenosi snimak unutrašnjosti stomaka uživo. Video se potom čuva za kasniju analizu uz pomoć veštačke inteligencije.

Inače, robot poseduje LED svetla, kojima osvetljava unutrašnjost stomaka. Prenos uživo može da traje maksimalno pola sata, nakon čega se regularno izbacuje iz organizma.

Robot se lako guta, a procedura pregleda je jednostavnija nego kada je reč o korišćenju endoskopa, uređaja koji se koristi u iste svrhe.

Specifikacije

Prenos podataka
Ključna komponenta omogućava Pilbotu da u realnom vremenu bežično prenosi podatke
Kamera
Prenosi uživo video snimak
LED svetla
Osvetljavaju unutrašnjost stomaka
Litijumska baterija
Omogućava skeniranje do 30 minuta
●Višeslojna fleksibilna štampana ploča
Kondenzuje elektronske komponente u mali prostor

Štedi vreme i novac

Ono što je zanimljivo jeste da se pregled može obaviti i dok je pacijent kod kuće, što automatski štedi vreme. Osim toga, procedure dijagnostifikovanja koje sprovodi Pilbot sa AI tehnologijom mogu veoma rano da identifikuju bolesti kao što je rak želuca.

Izvršni direktor kompanije Tori Smit je u izjavi za medije rekao da troškovi materijala za uređaj nisu skupi i da iznose samo 35 dolara, što predstavlja veoma povoljno rešenje.

Kompanija očekuje da će američka Agencija za hranu i lekove (FDA) odobriti Pilbota 2025. godine, a komercijalno lansiranje najavljuje se za 2026. godinu, pri čemu kompanija želi da proizvod lansira i na globalnom nivou, posebno u zemljama u razvoju, gde je pristup gastrointestinalnoj medicini ograničen.