Pred nama je godina pametnih AI naočara: Odlične za „sitnice“ zbog kojih ne morate da vadite telefon

Inovacije Forbes 17. feb 2025. 08:00
featured image

Umesto da projektuju ekran kroz sočivo, one ga projektuju iznad oka.

17. feb 2025. 08:00

Ideja o pametnim naočarima – naočarima koje mogu da obavljaju funkcije pametnog telefona direktno na našem licu – prisutna je već nekoliko godina. Međutim, izgleda da će 2025. biti godina kada će ova kategorija proizvoda zaista dobiti na popularnosti. Na ovogodišnjem sajmu potrošačke elektronike CES (Consumer Electronics Show) u Las Vegasu, pametne naočare bile su u centru pažnje, a kako poznati brendovi, tako i novi igrači, predstavili su svoje vizije pametne optike.

Vizuelni efekat iznad oka

Većina ovih pametnih naočara koristi takozvanu „waveguide“ tehnologiju za projektovanje vizuelnog prikaza ispred korisnika. Testirao sam nekoliko proizvoda sa ovom tehnologijom ranije. Iako ima nesumnjivo futuristički osećaj, problem je što zahteva prizmu ugrađenu u sočivo, koja iskrivljuje deo vidnog polja. Pored toga, čak i kada ekran nije uključen, prizma ostaje vidljiva kako korisniku, tako i drugima. Pogledajte sliku ispod sa RayNeo pametnim naočarima.

pametne naočare, ai naočare
TCL

Zato je brend Halliday odlučio da krene drugačijim putem sa svojim modelom. Halliday AI naočare i dalje projektuju vizuelni prikaz ispred korisnika, ali je ekran montiran sa unutrašnje strane okvira. Sa strane koja je okrenuta licu, iznad desnog oka. To znači da korisnik mora blago da podigne pogled da bi video ekran, a projekcija se pojavljuje preko crnog okvira naočara, umesto da se preklapa sa realnim svetom, kao kod drugih „waveguide“ naočara. Halliday veruje da je ovo praktičniji pristup.

pametne naočare, ai naočare
Ben Sin/Forbes

Pre svega, ekran postaje mnogo diskretniji. Drugi ga uopšte neće videti, osim ako se ne odluče na krajnje neobičan potez da se nadviju iznad korisnika i gledaju mu lice sa nekoliko centimetara udaljenosti. Takođe, činjenica da ekran nije ugrađen u sočivo oslobađa vidno polje bilo kakvih distorzija prouzrokovanih prizmom i omogućava mnogo lakšu i jeftiniju zamenu sočiva u slučaju oštećenja.

pametne naočare, ai naočare
Ben Sin/Forbes
pametne naočare, ai naočare
Ben Sin/Forbes

Tanke i diskretne

Zaista mi se sviđa što moram da podignem pogled da bih video ekran, jer mi tako nije stalno pred očima i ne odvlači pažnju. Takođe, dopada mi se što ova alternativna tehnologija ekrana omogućava da Halliday naočare budu lakše i tanje (samo 35g) u poređenju s većinom drugih pametnih naočara, koje zbog waveguide tehnologije deluju glomazno jer zahtevaju dodatni prostor unutar okvira.

I dalje smatram da su Halliday AI naočare malo veće od običnih naočara, ali ne toliko da bi privukle pažnju. Nosio sam ih u javnosti i niko mi nije postavljao pitanja – osim prijatelja, jer inače ne nosim naočare.

Za izuzetno diskretan prikaz bilo je potrebno precizno inženjersko rešenje: ekran je zapravo sićušan modul od samo 3,5 mm. Uprkos malim dimenzijama, projekcija je izuzetno svetla (čak i na otvorenom, nije mi bilo potrebno da pojačam osvetljenje iznad 10%). Vizuelni prikaz koji vidim u oku odgovara ekranu od 3,5 inča.

pametne naočare, ai naočare
Forbes/Ben Sin
pametne naočare, ai naočare
Ben Sin/Forbes

Povezuju se sa telefonom

Naočare moraju biti povezane sa pametnim telefonom da bi radile, a Halliday ima dobro dizajniranu aplikaciju za iPhone i Android uređaje. Nakon uparivanja, naočare koriste internet sa vašeg telefona. Kontrola se vrši putem dodirne ploče na desnoj ručici naočara ili preko prstena-kontrolera koji dolazi u paketu.

Međutim, digitalni AI asistent koji koristite neće biti Apple Siri ili Google asistent, već sopstveni Halliday sistem. Njihov AI agent koristi multimodalni model veštačke inteligencije i optimizovan je da radi direktno na naočarima. Može da obavlja osnovne funkcije digitalnog asistenta, poput odgovaranja na pitanja i pružanja usluga simultanog prevođenja. Navodno ide i korak dalje – kao proaktivni AI agent koji može da se uključi tokom vaših svakodnevnih interakcija.

Iskreno, ne želim da AI stalno osluškuje moje razgovore, pa sam isključio tu proaktivnu funkciju (ionako još nije potpuno spremna za realnu upotrebu). Međutim, reaktivni AI radi odlično. Na primer, kada zamolim naočare da mi konvertuju valutu, rezultat vidim na ekranu u roku od jedne do dve sekunde – što je znatno brže od drugih AI naočara koje sam testirao.

pametne naočare, ai naočare
Ben Sin/Forbes

Prevođenje dobro funkcioniše

Zamolio sam prijatelja da govori španski, a naočare su uspele da prepoznaju zvuk i projektuju engleski tekst ispred mojih očiju. Postoji kašnjenje od oko 1-2 sekunde, pa govornik povremeno mora da napravi pauzu ili da priča malo sporije nego obično. Mislim da ovo nije dovoljno brzo za prevođenje čitavih sastanaka ili razgovora tokom večere, ali je sasvim korisno za naručivanje hrane ili davanje instrukcija taksisti u stranoj zemlji.

pametne naočare, ai naočare
Ben Sin/Forbes

Iskreno, ne treba mi da pametne naočare rade mnogo više od odgovaranja na pitanja i prikazivanja obaveštenja. Ne želim da mi same nude sugestije, niti da ih koristim za gledanje stranih filmova bez titlova. Samo želim da mogu da ih pitam kako da stignem do određene adrese, koliko je 5.000 jena u američkim dolarima ili da mi kažu da mi je upravo stigao hitan mejl – sitnice koje mi omogućavaju da ne vadim telefon svaka dva minuta. I u tome Halliday AI naočare uspevaju.

Nažalost, proizvod još nije dostupan za kupovinu, već ide putem Kikstarter kampanje. Međutim, naočare, čija početna cena iznosi 399 dolara na sajtu, već su višestruko finansirane – prikupile su više od 1,3 miliona dolara. Halliday obećava da će isporuke početi u aprilu.

Ben Sin, saradnik Forbes