Realme 13 Pro Plus ima odličan zum objektiv za telefon od 400 dolara
Prvi Realme telefon koji sam testirao bio je pre šest godina, Realme 2 Pro. Tada sam pisao o tome kako telefon nudi performanse koje daleko nadmašuju njegovu cenovnu klasu. Sada, šest godina i 11 novih iteracija kasnije, stigli smo do serije Realme 13, a nekoliko dana testiram najnoviji model 13 Pro Plus.
Odnos cene i kvaliteta je ponovo, veoma, veoma dobar. Cena mu je oko 400 dolara u odgovarajućim regionima širom jugoistočne Azije. Za tu cenu dobijate 6.7-inčni OLED ekran od 120Hz sa tankim ivicama, stakleno prednje i zadnje kućište (zaštićeno Kornigovim Gorila staklom), i sistem kamere sa tri objektiva, uključujući zaista dobru (za ovu cenovnu klasu) glavnu kameru od 50 megapiksela i 3X zum kameru—prva kamera ima veličinu senzora od 1/1.5 inča, što je otprilike jednako senzoru koji Samsung koristi u svojim telefonima čija se cena kreće između 999 dolara (osnovni model Galaxy S24) i 1.899 dolara (Galaxy Fold 6). Zapravo, senzor koji Realme koristi je najnoviji Soni LYT-701 senzor.
Međutim, postoje određeni kompromisi: srednji okvir telefona je od plastike, ultraširoka kamera je slaba sa senzorom od osam megapiksela, a čipset je Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 2, koji je vrlo sposoban čip, ali nije Qualcomm-ov najbolji proizvod, već zauzima treće ili četvrto mesto u trenutnoj hijerarhiji njihovih čipova.
Hajde da pričamo malo više o ekranu. Ekran dostiže maksimalnu osvetljenost od 2.000 nita i ima mnogo viši PWM (modulacija širine impulsa), što znači da ne treperi toliko kao paneli koje koriste Samsung ili Gugl telefoni. Ovo je lakše za oči, iako će koristi varirati od osobe do osobe.
Telefon je odličan za držanje u ruci zahvaljujući zakrivljenim ivicama i uglovima, a težina od 190g i debljina od 8,4mm su veoma skromni po standardima iz 2024. godine.
Nisam imao dovoljno vremena da detaljno testiram kamere, ali mi se sviđa ono što sam video do sada. Telefoto objektiv sa 3X zumom hvata odlične detalje, a možete postići i verodostojan 6X zum koristeći sečenje unutar senzora.
Za duži zum, Realme koristi novi AI fotografski alat za digitalno povećavanje slike. Rezultati mogu da variraju – ponekad snimci izgledaju vrlo veštački – ali ako imate dobro osvetljenje, rezultati mogu da budu impresivni.
Telefon dolazi sa baterijom od 5.200 mAh koja se može puniti brzinom od 80W pomoću priloženog punjača. Takođe, u kutiji dobijate i zaštitnu masku, tako da za 400 dolara stvarno dobijate mnogo.
Nažalost, kao što je često slučaj sa kineskim telefonima, dostupnost je ograničena. Telefon je lansiran u Indiji, a biće dostupan i u delovima jugoistočne Azije poput Tajlanda. Međutim, tačan datum prodaje nije poznat. Ipak, telefon podržava T-Mobile mrežu u SAD-u, što može biti značajno za Amerikance koji razmatraju uvoz ovog uređaja.
Ben Sin, saradnik Forbes