Recenzija Vivo X Fold 3 Pro: Ovo je najimpresivniji telefon na preklop
Vivo X Fold 3 Pro je do kraja jula bio najimpresivniji savitljivi uređaj, ali Šaomi sprema velikog izazov.
Vivo već nekoliko godina pravi telefone na preklop, i dok su prva dva X Fold telefona imala impresivan hardver, na kraju sam smatrao da su previše teški da bi ih preporučio. Da ne spominjemo, prodavali su se samo u Kini.
To se menja sa trećom generacijom. Serija Vivo X Fold 3 (koja sada uključuje dva telefona) spada među najlakše i najtanje preklopne telefone. I kao veliko iznenađenje, Vivo ga je lansirao i van Kine, iako samo u nekoliko zemalja jugoistočne Azije i Indije.
Iako su Vivo telefoni treće generacije stari samo nekoliko meseci, a veliki proizvođači poput Samsunga su od tada predstavili svoju šestu generaciju preklopnih telefona, Vivo X Fold 3 Pro je verovatno i dalje najbolji preklopni telefon kada je u pitanju hardver. To kažem kao neko ko je mesecima koristio kineski model, a nedavno i globalni model. Vivov hardver za kameru i dalje je najimpresivniji među preklopnim telefonima, i to je još uvek jedini preklopni telefon sa ugrađenim skenerom otiska prsta ispod ekrana.
Vivo X Fold 3 Pro je veliki telefon na preklop, nalik knjizi, sa unutrašnjim ekranom od 8 inča i spoljašnjim ekranom od 6,5 inča. Kada je preklopljen, debljina mu je 11,2 mm, što je i dalje tanje od upravo predstavljenog „izuzetno tankog“ Samsung Galaksi Z Fold 6. Međutim, novi preklopni telefoni kompanija Honor i Šaomi su još tanji za nekoliko milimetara. Ipak, Vivo preklopni telefon ima veću bateriju od 5.700 mAh i verovatno i dalje najbolji hardver kamere (mada Šaomijev upravo lansirani Miks Fold 4 možda ima osnova da se smatra novim liderom).
Šarka na X Fold 3 Pro je dobro izrađena, iako nije baš toliko pouzdana kao Samsungova, koja je izuzetno čvrsta. Vivo šarka može da ostane na mestu pod većinom uglova, ali može i da bude malo nestabilna kada je otvorena pod uglom manjim od 30 stepeni ili većim od 160. Ali, telefon ima IPX8 otpornost na vodu, tako da ga je sasvim bezbedno koristiti na kiši — što sam lično isprobao.
Kineska i globalna verzija koje sam testirao imaju identičan hardver, ali primetno različit Android interfejs. Vivo telefoni za Kinu koriste OriginOS, koji je bogatiji i sa više funkcija nego FunTouchOS, koji pokreće Vivo telefone na globalnom tržištu. Iako FunTouchOS nema dinamičke interaktivne vidžete kao OriginOS i izgleda pomalo zastarelo, i dalje je vrlo funkcionalan softver koji ne ometa osnovno Android iskustvo.
S druge strane, globalna verzija FunTouchOS-a bolje funkcioniše sa Google aplikacijama, uključujući podršku za Wear OS, Android Auto i mogućnost aktiviranja Google asistenta glasovnim komandama, što OriginOS ne može. Zbog toga mislim da će za većinu korisnika FunTouchOS pružiti bolje iskustvo.
Za mene su glavni adut ovog telefona kamere. Smatram da je Vivo-ova softverska obrada slike među najboljima, i Vivo X Fold 3 Pro nastavlja ovaj niz. Na primer, 3x Periscope zum objektiv je impresivan za preklopni telefon, ali definitivno ima manji senzor u poređenju sa najboljim zum objektivima na standardnim telefonima.
Ipak, više volim slike sa Vivo X Fold 3 Pro nego sa većine „običnih“ telefona, uključujući one od Samsunga i Epla. Obrada boja kod Viva ima za cilj da fotografijama pruži izgled filmske estetike, sa dubljim senkama, jačim kontrastom i suptilnim zrnom. Takođe, softverski dodata zamućenja u pozadini izgledaju odlično, dajući fotografijama lep efekat fokusa.
Vivo HDR je uvek na nivou, i veliki sam fan ove filmske obrade boja.
Testirao sam Samsung Fold 6 uporedo tokom prošle nedelje i definitivno više volim Vivo fotografije. Ispod su prikazani 3x „telefoto“ snimci sa Vivo i Samsung preklopnih telefona u uslovima slabog osvetljenja.
Trajanje baterije je takođe najbolje među preklopnim telefonima, sa baterijom od 5.700 mAh koja je veća od skoro svih drugih modela. U kombinaciji sa Snepdragon 8 Gen 3 čipsetom, ovaj telefon pruža vrhunske performanse u skoro svim aspektima.
Vivo X Fold 3 Pro u Kini košta oko 1.500 dolara, dok je globalni model za jugoistočnu Aziju i Indiju nešto skuplji, oko 1.700 dolara. To je i dalje niža cena od one koju Samsung traži za svoj Fold 6.
Što se tiče hardvera, Vivo X Fold 3 Pro je, u najgorem slučaju, drugi najbolji preklopni telefon trenutno. Jedini telefon koji bi mogao biti ispred njega je Šaomi Miks Fold 4, koji se prodaje samo u Kini. Prodaja Vivo X Fold 3 Pro u jugoistočnoj Aziji i Indiji je veliki uspeh za ljubitelje preklopnih telefona.
Ben Sin, saradnik Forbes