Rusi vezali dron za oklopno vozilo puno eksploziva: To je instant kamikaza robot

Inovacije Forbes 2. jan 2024. 08:00
featured image

2. jan 2024. 08:00

Ovog leta, ruske snage u Ukrajini osmislile su moćno novo oružje. Pa…novo za njih.

Punili su stara oklopna vozila tonama eksploziva i opremili daljinskim okidačem, postavili kontrolu za bespilotni rad i poslali ih prema ukrajinskim linijama.

Da, reč je o vozilima s improvizovanim eksplozivnim napravama (VBIED), baš kao što su ih koristile militantne grupe u Iraku, Avganistanu i Siriji.

Ruski VBIED-ovi su primitivni… ali postaju manje primitivni iz dana u dan. Najnovija improvizacija je najozbiljnija pretnja za Ukrajinu. Video koji je kružio internetom prikazuje oklopno vozilo MT-LB natovaren eksplozivom i s dronom na svom trupu.

Ova kombinacija deluje smešno na prvi pogled. Ali, to ne znači da ne funkcioniše. Dron ima kameru koja uživo prenosi video svom operateru. Postavljanje drona na VBIED odmah daje kameru s pogledom unapred, što bi značajno trebalo da poboljša situacionu svest kontrolora.

Ruski VBIED-ovi prvi put su se pojavili letos. Bili su primitivno jednostavni: stari tenkovi T-55 i MT-LB natovareni sa nekoliko tona mina, granata ili drugim eksplozivnim punjenjem koje aktiviraju daljinski. Hrabar operater bi vozio vozilo-bombu prema ukrajinskim linijama i, u poslednjem trenutku, onesposobio kontrolu i iskočio.

Ovi VBIED-ovi bili su bez posade, ali nisu bili roboti—jer nisu mogli da manevrišu nakon što je vozač iskočio.

Najnoviji VBIED-ovi sve više postaju pravi roboti, s daljinskim kontrolama koje omogućavaju operaterima da upravljaju njima u realnom vremenu. Ne biste postavljali dron na VBIED kao primitivan oblik daljinskog vida da u isto eksplozivno vozilo ne instalirate i jednostavne daljinske kontrole zasnovane na radio komunikaciji.

Dodavanje daljinskog vida i daljinskih kontrola VBIED-u čini ga skupljim, ali može ublažiti jednu od najvećih ranjivosti. Mnogi, možda čak i većina, ruskih VBIED-ova ne stigne ni blizu ukrajinskih linija—jer naiđu na mine tokom prilaska.

Sa daljinskim vidom i daljinskim upravljanjem, operater VBIED-a može možda videti i izbeći nezakopane mine. To se nije desilo s vozilom opremljenim dronom: na kraju je prešlo preko mine. Ali vremenom i ponavljanjem, ruski kontrolori VBIED-a mogli bi postati bolji—ili barem srećniji.

Potencijal za uništavanje je ogroman. VBIED-ovi su popularni među militantnim grupama jer predstavljaju lak način slanja velike količine eksploziva. VBIED s četiri ili pet tona eksploziva može ubiti nezaštićene neprijateljske trupe sa udaljenosti od 150 metara—i povrediti ih sa udaljenosti od 900 metara.

Dejvid Eks, novinar Forbes