S ovim AI monokolom i naočarima dobijaćete podatke pred očima kao roboti
Brilliant Labs ne pati od nedostatka ambicija. Ova startap kompanija, koja ima svega tri člana, ima za cilj da nadmaši gigante Silicijumske doline u svom nastojanju da razvije naočare proširene stvarnosti za mase. Veliki izazov? Da. Ali Brilijant Lebs ima podršku nekih poznatih investitora, tako da još nemojte da ih otpisujete.
Industrijska zona Singapura, smeštena zapadno od njegove vojne baze, dom je proizvodnog pogona gde tehničari u odelima „zečeva“– plastičnim kombinezonima koji sprečavaju kontaminaciju – nadziru radna mesta dok pažljivo izrađuju sofisticiranu optiku. Objekat upravlja firmom pod imenom Moveon Technologies, koja proizvodi optičke komponente za klijente poput Samsunga, Filipsa i Dajsona.
Međutim, skriven u uglu te fabrike nalazi se startap koji je udružio snage sa Moveon Technologies sa nadom da će razviti ono što tvrdi da ima potencijal da postane naredna velika stvar u ličnom računarstvu.
Bobak Tavangar osnovao je Brilliant Labs pre pet godina jer je prepoznao potencijal u razvoju naočara proširene stvarnosti koje bi integrisale sposobnosti veštačke inteligencije u lagani dizajn, efikasno pružajući korisnicima „vizuelne supermoći“, kako voli da kaže. I 35-godišnji izvršni direktor ima cilj da razvije tehnologiju na otvorenoj platformi, tako da će legije programera moći da pristupe kodu i kreiranju nove aplikacije za uređaj.
„To je sledeći veliki korak, ne samo u smislu izgleda hardvera, već i u pogledu veštačke inteligencije“, kaže Tavangar. „One mogu da deluju kao vaš kopilot ili prijateljski asistent koji vam pomaže da se snađete u svetu oko sebe.“
Brilliant Labs se priprema da lansira prvu verziju svojih pametnih naočara u prvom kvartalu ove godine, a Tavangar kaže da će one u početku imati funkcionalnost obrade komandi prirodnog jezika. Kasnije želi da doda nove funkcije, poput vizualnih i zvučnih obaveštenja zasnovanih na predmetima detektovanim u trenutnom okruženju korisnika, kao i sposobnost podešavanja rezolucije, zumiranja i kontrasta boja u pogledu stvarnog sveta kroz naočare.
Tavangar očigledno ima visoke ambicije za svoje naočare, ali deluje u industriji koja još uvek nije zaživela. Uprkos naporima kompanija s mnogo dubljim džepovima tokom decenije, AR prostor je i dalje tržišna niša. Gugl Glas i Majkrosoft Hololens nisu uspeli da pridobiju korisnike, pa je Gugl prestao da prodaje najnoviju verziju Glasa, dok je Majkrosoft odlučio da se fokusira na poslovne klijente.
Brilliant Labs uzima u obzir ovu situaciju i igra na dugi rok. Tavangar kaže da konkurencija „troši novac kao da im nema kraja“, dok se njihov startap trudi da izgradi na osnovi profitabilnosti.
Sredstva koja Tavangar navodi potiču od prodaje prvog proizvoda kompanije Brilliant Labs, Monokla, AR sočiva koje se pričvršćuje na obične naočare. Monokl ima ugrađen ČetGPT i Stejbl Difjužn, što korisnicima omogućava postavljanje pitanja, prevođenje razgovora i generisanje kreativnih slika glasovnim komandama. Tavangar i njegovi kolege još rade na rešavanju nekih problema, ali Monokl je funkcionalan model koji ilustruje kuda Brilliant Labs ide.
Monokl je izgrađen upotrebom otvorenog koda, što je omogućilo da ga gotovo 3.000 programera programiraju za različite svrhe, od povezivanja imena s licima i učenja sviranja muzičkih instrumenata do pomoći osobama sa oštećenim sluhom da identifikuju zvukove. Čak ga je programirala grupa studenata na Stanfordu da daje predloge o stvarima koje treba reći pri odlasku na sastanak ili intervju za posao.
Po ceni od 299 dolara, Monokl je već prodat u više od 3.000 jedinica od februara, kada je prvi put došao na tržište, ali Tavangar nije želeo da otkrije tačne cifre prihoda ili profita.
Monokl predstavlja važan korak ka ostvarivanju Tavangarove vizije za Brilliant Labs, koji već uspeva da privuče podršku nekih važnih investitora, poput Adama Čejera, suosnivača digitalnog asistenta Siri. Čejer navodi Tavangarov plan da integriše napredne vizuelne mogućnosti u AR naočare kao jedan od razloga zbog kojeg se pridružio kao investitor.
„Nisam video da je neko drugi zaista pokušao ovo“, kaže Čejer. „To je sjajan pristup Brilliant Labs umesto specijalizovanih slušalica samo za rad s računarski generisanim grafikama, mogućnost doslovno preuzimanja vida i primene očnih transformacija kako bi se ljudima koji žele bolje da vide dali supermoći, smatrao sam da je to vrlo, vrlo lepo“.
Brilliant Labs nije želeo da otkrije svoju najnoviju procenu vrednosti, ali startap je saopštio da je uspeo da prikupi šest miliona dolara od investitora koji uključuju ljude poput Brendana Iribea, suosnivača proizvođača VR naočara Oculus VR, Erika Migicovskog, osnivača kompanije pametnih satova Pebl, i Stiva Sarovica, milijardera i osnivača kompanije za obračun plate Paylocity. Drugi investitori su rani PayPal investicioni fond Plug and Play Ventures i venture kapital firmu Coho Deeptech.
Tavangar je prvi put kročio u prostor proširene stvarnosti 2012. godine, nakon što je diplomirao na Univerzitetu u Kembridžu sa master diplomom iz menadžmenta. Bio je uključen u dva startapa koji su razvijali softver za računarski vid sa veštačkom inteligencijom za postojeće hardverske platforme, ali oba nisu uspela da generišu dovoljno prihoda za održavanje poslovanja. Njegovo iskustvo takođe ga je navelo na zaključak da je izgradnja uspešnog potrošačkog AR uređaja zahtevala integraciju hardvera sa softverom.
Nakon toga, Tavangar je dobio posao u kompaniji Epl kao vođa programa u Šangaju. Njegov rad je uglavnom bio usmeren na implementaciju softvera u lanac snabdevanja tehnološkog giganta, ali njegova ambicija da izgradi sopstveni AR uređaj nikada nije izbledela.
Tavangar je osnovao Brilliant Labs u Hong Kongu 2019. godine i prošle godine se preselio u Singapur. Od samog početka, kompaniju vodi sa samo dva partnera – glavni inženjer sa sedištem u Stokholmu Raj Nakarja i glavni dizajner sa sedištem u Šangaju Ben Held.
U međuvremenu, Brilliant Labs se suočava s sve više rivala koji traže uspeh tamo gde su Gugl i Majkrosoft već posrnuli. Epl će da započne prodaju svojih dugo očekivanih naočara „pomešane realnosti“, pod imenom Vision Pro, 2. februara. Ovaj uređaj, koji kombinuje virtuelnu i proširenu stvarnost, nosi prilično visoku cenu od 3.499 dolara.
Što se tiče Mete, oni su počeli isporuku svog najnovijeg hedseta „pomešane stvarnosti“ u oktobru. Osnovni model Quest 3 košta 499 dolara, ali stručnjaci kažu da i dalje nedostaje aplikacija.
Takođe u oktobru, Meta je počela prodaju pametnih naočara koje su zajedno razvili sa proizvođačem luksuznih sunčanih naočara Rej Ban. Cena tog uređaja je mnogo niža, 299 dolara, ali takođe dolazi s manje funkcija. Ove naočare slične su ponudama kompanija Amazon i Snep, ali nemaju AR sočiva, već su njihove funkcije ograničene na fotografisanje, snimanje videozapisa, obavljanje telefonskih poziva i slušanje muzike.
Tavangar ističe da su hedseti koji su već dostupni potrošačima uglavnom dizajnirani da zadrže korisnike na kauču ili za radnim stolom jer su „prilično veliki, prilično teški i prilično skupi„. Pametne naočare kompanije Brilliant Labs dizajnirane su za aktivne ljude koji žele „da njihovo iskustvo života bude prošireno snagom generativne veštačke inteligencije“.
Još jedna velika briga za Tavangara je sigurnost podataka. On ukazuje na to da će njegove pametne naočare imati funkcionalnost da snimaju sve što korisnici vide i rade, pa je potrebno preduzeti uobičajene mere zaštite podataka korisnika. Politika kompanije Brilliant Labs u vezi s ovim problemom je da zadrži podatke korisnika van servera kompanije, uz istovremeno osiguranje da ne mogu da budu prosleđeni trećim stranama, kaže Tavangar.
Direktor Brilliant Labs-a predviđa da će masovno usvajanje AR-a uskoro uslediti. Tavangar kaže da će se verovatno dogoditi 2025. godine jer procenjuje da će do tada programeri shvatiti kako maksimalno da iskoriste tehnologiju i izgrade niz aplikacija za potrošače.
Zinnia Lee, novinarka Forbes