Sfera u Las Vegasu: Tehnološko čudo vredno divljenja

Inovacije Pavle Jakšić 31. avg 2024. 16:58
featured image

Audio-vizuelno remek-delo od 2,3 milijarde dolara. Prema rečima vlasnika, korporacije MSG, kada se Sfera osvetli, milioni njenih LED diskova vidljivi su iz svemira. To je samo deo magične slagalice arhitekture, inovacija i investicija koje su otvorile potpuno novu dimenziju i spoznaju muzičkih, sportskih, vizuelnih događaja.

31. avg 2024. 16:58

Las Vegas Bulevar popularni Strip oduvek je bio beg u gotovo nadrealni svet zabave, mogućeg, bogatstva i razbibrige. Ulica ovenčana kazino klasicima – MGM, Rio, Miraž, Sizars Palas, vremenom je dobila nove kultne hotele i kazine, poput Belađa, čiji su vodoskoci koje prati Bočelijeva numera „Con Te Partiro“ postali gotovo inventar holivudskih filmova.

Ređali su se i Pariz, koji je otvorio čuveni Šarl Aznavur, Vin, Fonteblu. Kao da je ceo svet bio sublimiran u jednoj ulici kako bi se stvorila jedinstvena carica zabave. Delovalo je da je sve već tu i da ništa više ne može da nas impresionira. Biznismeni Džejms Dolan i Stiv Koen mislili su drugačije, pa je tako u Las Vegasu svoje mesto pronašla još jedna zabavno-poslovna investicija, u istočnom delu najčuvenije ulice, između kazina Venišn (Venitian) i Palaco.

Tada još uvek MSG Sfera, postala je najveće zdanje istoimenog oblika na svetu, koja sadrži neke od najsofisticiranijih audio i vizuelnih tehnologija ikada stvorenih. Visoka je 112 metara, i široka 157. Dostignuće bez presedana u arhitekturi i tehnologiji, novo mesto za održavanja koncerata, interaktivno iskustvo postalo je predmet fascinacije čitavog sveta. Kako i zašto, i po čemu je sve specifična?

Sfera
Shutterstock/Paparacy

Konstrukcija

Svakako je na prvom mestu konstrukcija, ali da se prvo dotaknemo kako je do projekta uopšte došlo. Kada pogledate Sferu danas, delovaće neverovatno da je ideja za nju potekla ne tako davne 2018. godine. Projekat je inicijalno bio partnerstvo između kompanije Medison Skver Garden (MSG) i korporacije Las Vegas Sends.

MSG je američka sportska holding kompanija kojom rukovodi Džejms Dolan sa sedištem u Njujorku, najpoznatija po upravljaju košarkaškim timom Njujork Niks i hokejaškim Njujork Rendžers, dok je korporacija Sands vlasnik kazina Venišn i brojnih rizorta u Aziji. Od 2022. godine partner MSG-u je kompanija Apollo Global Management.

Za dizajn je bila zadužena globalna arhitektonska kompanija Populus iz Kanzas sitija, specijalizovana za izgradnju sportskih objekata, arena i centara za konvencije, dok je radove sprovodila kompanija AECOM, koja je bila zadužena i za izgradnju T-Mobile Arene u Las Vegasu.

Prvo kopanje sprovedeno je u martu 2019. godine i otkopano je oko 84.000 kubika zemlje i kamenja kako bi se lokacija pripremila za izgradnju, a već nakon sedam meseci iskopano je 7.400 kvadratnih metara podruma i prvog nivoa.

Za izgradnju su bila neophodna četiri najveća krana na svetu Demag CC-8800 koji su stigli iz belgijskog Zejbrugea preko Atlantskog okeana, a samo za transport krana do Las Vegasa bilo je potrebno 120 prikolica i za montažu posebnom sekundarnom dizalicom bilo je potrebno 18 dana. Kada je konstrukcija kupolastih rešetki stigla do sredine, dizalica je morala da se premesti na južnu stranu lokacije da bi se postavile preostale rešetke (ukupno 32 od kojih je svaka teška 1.000 tona). Samo ovo preseljenje trajalo je dva dana.

Skoro 11.000 tona betona je upumpano za krov, a kada je čelični okvir završen, formiran je sloj debljine skoro 26 centimetara, težak oko 10.000 tona. Na krov je utrošeno 3.000 tona čelika.

Sfera
Shutterstock/Kit Leong

Do momenta izgradnje Sfere, najveća zgrada takvog tipa bila je stokholmska Avići Arena. O veličini Sfere najbolje svedoči podatak da bi u nju lako mogao da se smesti kompletan Kip Slobode, sa sve bakljom. Sa 7.000 kvadratnih metara prostora, Sfera ima unutrašnji kapacitet od 18.600 sedišta i 20.000 mesta za stajanje. Egzosfera je 30% viša od unutrašnje kupole.

Da nije bilo koronavirusa otvaranje bi se gotovo izvesno dogodilo već 2021. godine. Umesto toga u vreme usporenih rada, tada je konstrukciji dodat čelični kompresioni prsten od 170 tona, što je bilo najteže podizanje u čitavom projektu.

Zadivljujući ekrani, unikatan zvučni sistem, vetar, mirisi, pesak

U Sferi se nalaze neke od najnaprednijih svetskih imerzivnih tehnologija, od rekordno velikog ekrana do vrhunskog zvuka. Od ukupno 18.600 sedišta, njih 10.000 pruža potpuno impresivno iskustvo, uključujući specijalizovane zvučne sisteme, haptička sedišta koja mogu da nateraju goste da „osete“ zvučne vibracije i 4D mašine koje dodaju po potrebi vetar, pesak, podižu ili spuštaju temperaturu i dodaju efekte mirisa.

Spoljni ekran se sastoji od preko 1,23 miliona programabilnih LED dioda, sa oko 53.000 metara kvadratnih programabilnog osvetljenja. Vlasnici Sfere nagovestili su da ona može da se posmatra iz svemira, iako taj podatak neće preterano značiti većini običnog sveta. Diode su raspoređene u paketima na udaljenosti od 20 cm, od kojih svaki sadrži 48 dioda.

Vizuelni elementi prikazani na egzosferi do sada su uključivali fenjer za Noć veštica, božićnu snežnu kuglu, omaž Danu zahvalnosti, Superbolu, uz brojne reklame različitih kompanija. Jednonedeljna reklamna kampanja može da vrati brendovima neverovatnih 650.000 dolara, dok jednodnevna kampanja (koja traje oko četiri sata, naizmenično sa drugim reklamama) košta 450.000 dolara.

Sfera
Shutterstock/marleyPug

Sferi je potrebno 28 megavata da bi funkcionisala pri vršnoj potrošnji energije, što je ekvivalentno snabdevanju strujom 21.000 domaćinstava. Dobra vest je da će se oko 70% energije dobijati solarnim putem.

Ostaje pitanje kako sve ovo utiče na svetlosno zagađenje u Las Vegasu, gradu koji je već veoma pogođen svetlosnim efektima mnogobrojnih kazina. Doduše, nekada poznat kao „Neonski grad“, pre izvesnog vremena postao je „LED grad“.

Kanadska kompanija SACO Tehnologije (iz Montreala, koja je učestvovala na projektu aerodroma u Orlandu, stadionima Gilette, SoFi, West End, Ekspo kupoli Al Vasl u Dubaiju i dr.), zaslužna je za unutrašnji LED ekran, koji je najveći na svetu, veličine oko 15.000 metara kvadratnih, što je površina veća od tri fudbalska terena.

Unutrašnji ekran takođe ima 268 miliona video piksela sa 16K rezolucijom, što ga čini ekranom najveće rezolucije na svetu, i poseduje 100k jasniju rezoluciju od većine današnjih najboljih HD televizora. Unutrašnje i eksterne ekrane Sfere pokreće 150 RTKS A6000 grafička procesorska jedinica kompanije Nvidia, od kojih svaka ima više od 10.752 jezgra i 48 gigabajta memorije.

Sfera je dom najvećeg svetskog audio sistema za koncerte, koji se sastoji od 1.586 modula zvučnika, 167.000 drajvera, pojačala i kanala za obradu, kao i 300 mobilnih modula zvučnika koji pružaju „kristalno čisto“ višeslojno audio iskustvo kroz tehnologiju sinteze talasnog polja.

Zabava može da počne!

Aprila 2023, vlasnik kompanije MSG Entertainment zvanično je preimenovao objekat u Sferu (Sphere). Otvorena je 29. septembra 2023. koncertnom rezidenturom benda U2, što je bio i prvi nastup grupe uživo nakon četiri godine pauze.

Iako je otvorena blokom od 36 koncertnih datuma rok benda, kultni dodatak „Stripu“ nije samo mesto za koncerte, već se pretvara u i impresivni „Sphere Experience“, 50-minutni kratki multisenzorni film pod nazivom „ Razglednica sa Zemlje “, koji je kreirao Daren Aronofski (reditelj „Crnog labuda“). Po rečima Aronofskog, “ Razglednica sa Zemlje “ vas vodi na putovanje duboko u našu budućnost, uz 4D tehnologiju i haptička sedišta.

Onima kojima ovaj revolucionarni kratki film nije dovoljan, tu je i holografska umetnička instalacija, prilika da snimite i kreirate sopstveni virtuelni avatar od 360 stepeni, pa čak i da upoznate Auru, koja je opisana kao „najnapredniji humanoidni robot na svetu“.

Sfera
Shutterstock/Suzyanne16

Aura je android koji koristi veštačku inteligenciju za komunikaciju sa gostima. Postoji pet aura sa kojima možete da komunicirate, i svaka reprezentuje drugu temu: produktivnost, povezanost, inovaciju, dugovečnost i kreativnost. Ulazak se naplaćuje po početnoj ceni karata od 69 dolara po osobi. Uz dodatnu naknadu, možete rezervisati najbolja mesta ili još više, ložu.

Sfera priprema nekoliko spektakala, a među njima i koncerte kultnog sastava Igls, elektronskog izvođača Anima, kao i takmičenje UFC 306, 14. septembra ove godine, za koje Dejna Vajt ne štedi novac. Kako je naveo, samo do 16. jula utrošeno je 17 miliona dolara za ovaj vanredni događaj, koji preti da postane kruna njegove uspešene promoterske karijere.

„Kada kažem da ću održati najveći sportski događaj uživo u istoriji borilačkih sportova, možda u sportu, iza toga stojim, tačka. Biće to jednom i nikad više“, rekao je Dejna. Malobrojni srećnici koji budu u dvorani, ali i auditorijum širom sveta biće tu da potvrde ili opovrgnu njegovo obećanje. U svakom slučaju odlazak na koncert u Sferu verovatno bi predstavljao krunu muzičkog hedonizma svakome od nas.