Srpske video igre na najvećem svetskom gejming sajmu u Kelnu

Inovacije Forbes Srbija 23. avg 2024. 16:00 > 23. avg 2024. 16:04
featured image

23. avg 2024. 16:00 > 23. avg 2024. 16:04

Srbija drugi put zaredom ima prisustvo na najvećem svetskom gejming sajmu  Gamescom koji se održava u Kelnu od 20. do 25. avgusta.

U okviru ove vodeće biznis konferencije posvećene gejming industriji svoja dostignuća, u organizaciji Asocijacije industrije video igara Srbije (SGA) i uz podršku Privredne komore Srbije (PKS) globalnoj publici predstavljena je srpska gejming industrija. 

Po prvi put ove godine, Srbija je prisutna udva dela sajma. Na štandu u biznis zoni predstavnici SGA i kompanije Allcorrect promovišu gejming ekosistem i servisnu stranu industrije.

Na posebnom štandu u najpopularnijem konzumerskom delu sajma pet nezavisnih gejming timova predstavlja svoje igre: Shosha Games, Tricoman Studios, Bohemian Pulp, Studio Bedem i OOX Limited.

Foto: SGA/Nenad Jovanovski

Osnovni cilj izlagača je povezivanje sa potencijalnim investitorima i izdavačima, kao i prikazivanje igara igračima koji mogu da ih probaju na licu mesta. Timovi u toku trajanja sajma imaju više desetina sastanaka, a štand posete na hiljade gejmera i gejmerki svakog dana.

“Privredna komora Srbije već drugu godinu zaredom podržava učešće srpskih gejm developera na najvećem svetskom sajmu, jer smo prepoznali značaj gejming industrije u okviru brzorastućeg IT sektora. Učešće na sajmu Gamescom omogućiće novo umrežavanje i predstavljanje naših kompanija na svetskoj sceni. Potencijal srpske gejming industrije, koja je već vodeća u regionu, potvrđuje podatak da su 15 najvećih domaćih kompanija u ovoj oblasti prošle godine ostvarile prihod od 175 miliona evra, dok su video igre proizvedene u Srbiji u 2023. godini igrali više od 100 miliona ljudi širom sveta,“ izjavio je Mihailo Vesović, direktor Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju PKS. Dodaje da je posebna vrednost ove industrije u tome što zapošljava stručnjake iz raznih oblasti koje nisu direktno povezane sa informacionim tehnologijama, poput psihologa, scenarista, muzičkih i likovnih umetnika, dizajnera i mnogih drugih.

„Nakon prvog dana, morali smo da postavimo tajmer na sto i da igračima trajanje sesije smanjimo na 10 minuta. Neki su čekali u redu i više od pola sata da bi probali igre na našem štandu“, rekao je Nikola Šoškić, osnivač studija Shosha Games, navodi se u saopštenju.

Foto: SGA/Nenad Jovanovski

U fokusu ovog predstavljanja je afirmacija vrhunskih domaćih talenata, originalnih igara koje nastaju u Srbiji, kao i kvalitetnih servisa koji mogu biti zanimljivi globalnim kompanijama.

Gamescom je u Kelnu prošle godine imao 300.000 posetilaca iz preko 110 zemalja, 1.200 izlagača iz 53 zemlje. Pored konferencije GDC u San Francisku i Tokyo Game Show u Japanu, ovo je jedan od tri ključna globalna događaja za gejming industriju.

Borislav Vesnić, osnivač kompanije Tricoman Studios ističe: „Gamescom je jedinstvena prilika da uživo razgovaramo sa potencijalnim partnerima, kao i da vidimo reakcije igrača iz prve ruke. Veličina sajma je neverovatna i prisustvo na štandu SGA je dobar način da imamo vidljivost u jednoj od najpopularnijih hala na sajmu.“

Gejming industrija Srbije zapošljava preko 4.300 stručnjaka iz najrazličitijih oblasti, a samo ove godine potrebno je 475 novih zaposlenih. Više od polovine svih igara su originalna intelektualna svojina, a sve više ima i pružaoca usluga koje su specifične za gejming industriju.

Mihajlo Jovanović Džaril, direktor SGA rekao je da je ideja da se stavi fokus na promociju uspeha domaće gejming industrije u čitavom svetu.

„Zato smo i ove godine odabrali Gamescom kao najrelevantniji događaj i za sklapanje poslovnih prilika, ali i za promociju samim igračima“, dodao je on.

Izvršna menadžerka Asocijacije industrije video igara Srbije Kristina Janković Obućina rekla je da je ovaj sajam od velikog značaja jer će predstavnici gejming studija moći da dobiju informacije od igrača kao i da održe sastanke sa izadavačima i investitorima koji potencijalno mogu da im pomognu da njihova igra dođe do svetske publike i izađe na tržište.