Šta su softverski roboti i kako će uticati na biznise i radna mesta

Tehnologija ima potencijal da utiče na promenu i unapređenje čak dve trećine globalnih radnih mesta tzv. “knowledge worker-a”, kako govore različita istraživanja sprovedena u poslovnim zajednicama širom sveta.
Ova radna mesta se dominantno vezuju za specifičnu ekspertizu, kritičko razmišljanje i interpersonalne veštine i tipična su za poslovne funkcije nabavke, finansija, prodaje, IT odeljenja, ljudskih resursa.
Konkretno, promena i primena ove tehnologije se ogleda u tome što će zadatke koji su manuelni, zasnovani na konzistentnom pravilu, ponavljaju se mnogo puta, koriste standardni i strukturirani input i output (Excel tabela, šablon mejla, format izveštaja) obavljati softverski roboti, dok će zaposleni umesto toga imati više slobodnog vremena za strateške aktivnosti koje dodaju vrednost poslovanju i odnose se na biznis analizu, razgovor sa klijentima, rad na unapređenju poslovnih procesa i slično.
Precizan i stručni naziv ove tehnologije je Robotic Process Automation, a tržište ovog softvera je jedno od najbrže rastućih u kategoriji Enterprise softverskih rešenja. Najširu i najmasovniju primenu tehnologije možemo vezati za industriju bankarstva, osiguranja i finansija, upravo iz razloga što u okviru ovih organizacija imamo mnogo poslovnih procesa koji zadovoljavaju gore pomenute kriterijume. Nakon toga, sve intenzivniju primenu srećemo i u industirji telekomunikacija, zdravstvenom sektoru i trgovini i logistici.
Kako robot funkcioniše i kako se njime upravlja
Robot se nalazi na računaru zaposlenog ili na izdvojenom serveru i ima formu aplikacije. Može raditi u nadgledanom režimu, pri čemu iniciranje rada robota i monitoring vrši zaposleni, a može raditi i samostalno u nenadgledanom režimu na zasebnom serveru. U drugom scenariju robot je u stanju da sam pokrene sesiju na operativnom sistemu, završi zadatak koji mu je poveren i onda obavesti svog supervizora – zaposlenog u firmi, o ishodu zadatka i postignutom rezultatu.
Upravo fleksibilnost robota da radi u oba režima otvara čitav spektar mogućnosti za njegovu primenu u mnogobrojnim poslovnim procesima.

S obzirom na to da robot radi u okviru aplikacije na računaru, prostim rečima to znači da robot može da preduzme sve akcije koje inače obavlja i zaposleni. Konkretno može da koristi tastaturu za unos teksta, pomera kursor miša kako bi izvršio selektovanje određenog prozora ili dugmeta na ekranu i slično. Osim što robot obavlja radnje na samom desktop okruženju, može da izvršava i kod kada je to potrebno, konkretno kada je neophodno poslati upit nad bazom podataka ili sprovesti akciju na web aplikaciji.
Primeri upotrebe RPA tehnologije i tipični procesi
Primeri upotrebe robota su različiti i mogu biti vezani za gotovo sve poslovne funkcije tipičnog preduzeća. Robot može samostalno ili delimično obaviti sledeće poslovne procese:
- Skeniranje biografija kandidata prijavljenih za oglašenu poziciju u službi HR-a i kategorizacija po datom kriterijumu uz ekstrakciju relevantnih informacija iz svake biografije i pripremu objedinjenog izveštaja
- Nadgledanje IT infrastrukture u mreži preduzeća i priprema izveštaja za IT inženjera na bazi kojih može doneti poslovnu odluku
- Testiranje softvera i razvijenih aplikacija u IT timovima
- Obračun neophodan za podnošenje poreske prijave u službi knjigovodstva
- Obračun zarada i kontrola transakcija
- Obrada ulaznih faktura dobijenih od dobavljača, njihovo zavođenje i knjiženje
- Obrada i formiranje radnih naloga u proizvodnji
- Prenos podataka iz jednog softverskog sistema u drugi u svim slučajevima kada nema direktne integracije i neophodno je manuelno prepisivanje i kopiranje. Prenos podataka uz pomoć robota je zapravo najmanje invanzivan metod povezivanja aplikacija jer se ne utiče na same izvorne sisteme i sve se obavlja na samom korisničkom interfejsu
- Popunjavanje svih vrsta formulara na veb portalima ili na lokalnim aplikacijama na bazi određenih inputa
- Preuzimanje podataka sa internet portala ili iz baza podataka i slanje pripremljenih fajlova putem mejla
- Procesiranje porudžbine u službi administracije
Da li zaposleni mogu razvijati svoje digitalne asistente ili samo programeri
Robotic Process Automation je tehnologija koja spada u kategoriju Low Code razvoja, što podrazumeva mogućnost da se logika rada robota i njegov razvoj mogu poveriti i osobama koje nisu profesionalni softverski inženjeri. Konkretno, manje automatizacije i razvoj jednostavnih robota mogu vršiti i zaposleni samostalno ukoliko prođu neophodnu obuku i steknu osnovne veštine. Obuka netehničkog osoblja za razvoj low code rešenja zasnovana je na konceptu “Citizen developer”. Ovaj koncept je sve popularniji i procenjuje se da će biti usvojen u svim većim korporacijama.
Da li je RPA tehnologija isto što i veštačka inteligencija
Postoji važna razlika između ovih tehnologija, naime softverski roboti rade na bazi unapred razvijenog algoritma i seta koraka koji se izvršavaju jedan za drugim, dok je sistem veštačke inteligencije zapravo model koji je u stanju da uči iz prethodnih interakcija sa korisnicima i unapređuje se kontinuirano tokom vremena. Postoji mogućnost kombinovanja ovih tehnologija, gde bi robot u svom algoritmu u određenom koraku mogao dobijati input od strane modela veštačke inteligencije što zapravo čini koncept inteligentne automatizacije. Očekuje se dosta od ovog trenda i koncepta u vremenu koje je pred nama.
Zaključak
Trenutno tržište RPA softvera vredi više od tri milijare dolara, očekivani CAGR je preko 20% do 2030. godine. U praksi svi veći poslovni sistemi su već usvojili tehnologiju, prošli kroz uspešne pilot projekte i kroje strategiju skaliranja robota kroz sve poslovne procese koji zadovoljavaju neophodne kriterijume. Ovo je primenljivo na Fortune 500 kompanije, ali i na korporacije koje posluju u našoj regiji. Ishod primene tehnologije neće biti zamena zaposlenih od strane robota već upravo unapređenje mnogih radnih mesta u pravcu oslobađanja za strateški važnije zadatke i aktivnosti koje će doneti veću vrednost kompanijama.
Primena tehnologije zahteva i dodatne inženjere koji će biti angažovani u razvoju automatizacija, zatim analitičare koji će skenirati poslovne procese i vršiti odabir onih pogodnih za automatizaciju, ali i projektne menadžere obučene za vođenje ovakvih poslovnih inicijativa. Roboti donose nove karijerne prilike za profesionalce dok će kompanijama omogućiti da poboljšaju korisničko iskustvo, postanu efikasnije i produktivnije, smanje greške u radu i obezbede usklađenost sa regulativom.
Marko Jovanović, vođa tima Majkrosoft biznis operacija za Adriatik regiju