Mogu li deca da se hrane zdravo u školi: Domaća aplikacija pokušaće da pomogne (VIDEO)

Inovacije Forbes Srbija 23. feb 2025. 08:00
featured image

23. feb 2025. 08:00

Kupovina užine za školsku decu najčešće se završi u prodavnicama brze hrane. Iako i to može biti deo ishrane, nutricionisti upozoravaju da ne sme biti njen glavni deo. Alternativu nudi aplikacija Snack Smart. A šta je pametna užina koja će se uskoro probno naći u jednoj osnovnoj školi saznala je Marija Komazec koja je razgovarala sa tvorcima aplikacije.

Liči na aparat koji viđamo svakodnevno i sa kojeg uglavnom uzimamo grickalice ili vodu, ali nije to. To je pametna mašina koja je povezana sa aplikacijom preko koje se naručuje hrana.

„Pametna je zato što nije obična mašina kod koje priđete i platite kešom i dobijete proizvod nego je sve unapred naručeno preko naše aplikacije. Sve što je potrebno je da dete, kada dođe i vidi ovu mašinu u školi, prisloni Snack Smart karticu. Izaziće mu užina koju je naručio preko aplikacije“, kaže Katarina Bugarski iz Snack Smart-a.

Roditelji naruče unapred

Prema njenim rečima, ideja je da roditelji preko vikenda naruče obroke koje bi želeli da njihovo dete konzumira u školi. Sve to mogu da plate unapred, a jedino što je potrebno da dete ima je kartica povezana sa aplikacijom. Nije neophodan mobilni telefon.

Aplikacija ima i tzv. ghost kitchen. To je kuhinja koja ima sve delove osim ugostiteljskog.

Snack Smart
Foto: Forbes Magazin

„Imamo šefa kuhinje, kuvara, pakera i nutricionistu koji obezbeđuju sve obroke. Planiramo da imamo tri cene shodno jelovniku koji je raznovrstan. Nadamo se da će svako dete moći da priušti neki od obroka koje nudimo. Ne želimo da se desi da neko dete ne može sebi nešto da priušti“, kaže Bugarski.

Na pitanje kako su došli do mogućnosti da probaju svoj proizvod u nekoj školi, Bugarski odgovara da je to bio zanimljiv izazov. Kaže da je jednostavno pokucala na vrata i predstavila školi šta nude. Upustila se u opsežno istraživanje i proučila smernice ministarstava zdravlja i prosvete u pogledu ishrane dece u školskim ustanovama.

Šta deca kažu

„Ideja je da pilot projekat traje u ovom polugodištu, do letnjeg raspusta. Tokom tog perioda radimo na validaciji celog koncepta i naše ponude. U ovom trenutku nam je najdragocenija povratna informacija. Da vidimo šta dece kažu. U teoriji ovo može da bude fantastičan koncept, ali ako dete ne bude to želelo da jede, nema nam nastavka“, kaže Bugarski.

Prema njenim rečima, ideja je i da projekat predstave drugim školama u Beogradu i da do kraja godine postave pametne mašine u još najmanje tri škole. Jedna pametna mašina moći će da pokrije obe smene u jednoj školi odnosno imaće najmanje 400 obroka dnevno. Ona dodaje i da škola nema nikakvih obaveza osim da obezbedi mesto za postavljanje mašine. Odgovornost za rad mašine i kvalitet hrane je na Snack Smart-u.

Prilog o pametnoj mašini i aplikaciji Snack Smart, kao i druge priče u novoj emisiji Forbes Magazina pogledajte u nastavku: