Forbes Magazin: Kina zna kako da zavlada i svetom robota (VIDEO)

U proizvodnji robota Kina ide korak dalje – postoji zamisao za fabriku u kojoj će roboti da proizvode sami sebe. Za sada, proizvode robote koji mogu da „kopiraju“ ljudski svet. Pa čak i da trče maraton.
U šangajskom startapu EjdžiBot, nekoliko desetina robota uče kako da obuku majicu, naprave sendvič ili otvaraju vrata i to ponavljaju uzastopno 17 sati dnevno. Cilj im je – roboti koji se uspešno snalaze među ljudima.
„Zamislite da jednog dana u našoj fabrici imamo robote koji proizvode sami sebe“, kaže predstavnik kompanije.
Značaj robotike posebno je istaknut nakon posete kineskog predsednika Si Đipinga kompaniji EjdžiBot, gde se i našalio da bi mašine mogle da igraju i fudbal.

Još jedan startap koji se bavi proizvodnjom robota, Junitri (Unitree) proširio se i otvorio fabriku koja ima više od 10.000 metara kvadratnih, nakon podrške pokrajine Hangdžou.
„Vlada pridaje veliki značaj proizvodnji, kao i razvoju i istraživanju u ovoj oblasti. Kada imamo bilo kakve zahteve oni daju sve od sebe da nas podrže. I ova nova fabrika je produkt rada Vlade na tome da nas podrže“, kažu u kompaniji Junitri.
Razlog uspeha Kine u ovoj oblasti je taj što proizvode skoro 90 odsto komponenti koje se koriste u proizvodnji. Kao rezultat toga Kina sada spada u vodećeg proizvođača i prema Morgan Stenliju. Pojedini kineski startapi prodaju svoje robote povoljno, za oko 13.500 hiljada dolara.
„Vlada Kine ulaže zaista dosta sredstava u razvoj i istraživanje, međutim kada se govori o zaradi i finansiranju, američke kompanije i dalje su lideri i nadmašuju tržišta poput Evrope i Azije“, ističe analitičarka Rui Ma.
U aprilu, 21 humanoidni robot trčao je na polumaratonu u Pekingu, 21 kilometar rame uz rame sa čovekom.
Emisiju Forbes Magazina možete da pogledate u nastavku: