Odobren novi lek koji sprečava uobičajenu infekciju u bolnicama

Kompanija Kormediks sa sedištem u Nju Džersiju dobila je odobrenje za lek Defenkat, tretman koji pomaže u prevenciji uobičajene, a ponekad smrtonosne vrste infekcije kod pacijenata na dijalizi
Osobe koje su hospitalizovane, posebno na intenzivnoj nezi, često dobijaju centralni venski kateter (poznat i kao „centralna linija“) – cevi postavljene u vene blizu srca radi dostavljanja lekova i tečnosti neophodnih za oporavak.
Zbog toga što su ovi centralni venski kateteri često potrebni tokom dugih perioda (do godinu dana u nekim situacijama), teško ih je održavati sterilnim, a infekcije kroz njih su česte, skupi i potencijalno smrtonosni problem.
Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite procenjuje da se godišnje javlja između 84.000 i 204.000 takvih infekcija, sa do 25.000 povezanih smrtnih slučajeva, što košta zdravstveni sistem do 21 milijardu dolara godišnje.
Tu dolazi kompanija Kormediks (CorMedix)sa sedištem u Nju Džersiju. Kompanija je razvila tečnost koja se može ubrizgati u centralnu liniju kada se ne koristi, a pomaže u sprečavanju infekcija centralnih linija. U fazama 3 kliničkih ispitivanja, Defenkat (DefenCath) „kateterski rastvor“ kompanije značajno je smanjio rizik od infekcije u poređenju sa standardnom negom.
FDA je odobrila Defenkat za pacijente koji prolaze kroz dijalizu bubrega, što će omogućiti Kormediksu da nastavi sa komercijalizacijom proizvoda. Izvršni direktor Džo Todisko (Joe Todisco) rekao je za Forbes da očekuje da će prve pošiljke stići na tržište do kraja prvog kvartala 2024. dok završava pregovore sa centrima za medicinske usluge i pomoć o tome kako bi proizvod trebalo da se nadoknadi (većina pacijenata na dijalizi ima zdravstveno osiguranje). „Već nekoliko meseci smo u dijalogu s njima, pa se nadamo da imaju sve što im je potrebno“, rekao je.
Defenkat se sastoji od dva različita leka. Prvi je heparin, rastvor koji sprečava zgrušavanje krvi i često se koristi u kateterima, kada se ne koriste, kako bi se sprečilo stvaranje potencijalno opasnih ugrušaka. Drugi je taurolidin, patentirani hemijski sastojak koji je razvio Kormediks, a deluje kao antimikrobno sredstvo širokog spektra protiv različitih bakterija.
Pre nego što je podnela zahtev FDA-u, kompanija je sprovela dvostruko slepo, kontrolisano istraživanje kako bi utvrdila efikasnost leka. Ukupno 806 pacijenata dobilo je ili heparin (standardnu negu) ili Defenkat. Pacijenti koji su primali Defenkat imali su mnogo niže stope infekcija u poređenju sa kontrolnom grupom, što odgovara smanjenju rizika od oko 71%, bez značajnih problema sa bezbednošću.
„Ako to možemo replikovati u stvarnom svetu, to neće uticati samo na troškove zdravstva“, rekao je Todisko. „Kada razmišljate o tome šta možemo učiniti kako bismo smanjili učestalost i smrtnost, smatramo da imamo potencijal za značajan uticaj na ovu zajednicu“.
Aleks Knap, novinar Forbes