Zgrada Vlade Srbije u Nemanjinoj 22-26 prva dobija solarne panele

Zgrada Vlade Srbije u Nemanjinoj 22-26 dobila je lokacijske uslove za postavljanje solarne elektrane na svom krovu.
Kako se navodi u odluci gradskog Sekretarijata za urbanizam, na najvećem objektu u tom kompleksu, koju čine glavna zgrada od 12 spratova i još dva prizemna objekta, biće postavljena solarna elektrana snage 100kW.
Reč je o prvoj od tri Vladine zgrade na koje će biti postavljeni paneli, a sve na osnovu tendera koji je u julu prošle godine raspisala Uprava za zajedničke poslove republičkih organa.
Tim projektom predviđeno je da solarnu elektranu dobiju i Palata Srbija u Bulevaru Mihajla Pupina 2, kao i SIV 3, zgrada kod zgrade Opštine Novi Beograd na adresi Omladinskih brigada 1, u kojoj su takođe smešteni brojni državni organi.
Nema promena na zgradi
U obrazloženju se navodi da se rekonstrukcijom odnosno ugradnjom elektrane ne menjaju površine i izgled objekta. Paneli će biti postavljeni pod nagibom od 10 stepeni i biće iskorišćene površine krova, uz ostavljanje prostora uz ivice kako bi se mogao obavljati servis.
Zgrada u Nemanjinoj 22-26 se napaja električnom energijom iz sopstvene trafostanice u dvorištu objekta, a projektom je predviđeno da se solarna elektrana priključi na unutrašnje instalacije. U slučaju da bude proizvodila viškove energije, koji nisu potrebni zgradi, moći će da ih vraća u distributivnu mrežu.
Svoje prostorije u ovoj zgradi imaju ministarstva poljoprivrede, građevinarstva, rudarstva i energetike, pravde, prosvete, zdravlja i rada.
Tri ponuđača na tenderu
Na tender Uprave za zajedničke poslove republičkih organa javila su se tri ponuđača, a posao je dobio konzorcijum firmi Šiping i Interpower.
Procenjena vrednost nabavke bila je 64,5 miliona dinara, a sa izabranim ponuđačem zaključen je okvirni sporazum u vrednosti od 69,8 miliona dinara bez PDV-a odnosno 83,8 miliona dinara sa porezom.
Kako se može videti iz dostupne dokumentacije, osim Šipinga i firme Interpower, na tender se javio i konzorcijum kompanija Energotehnika-Južna Bačka, Energy Net Solution, Institut za bezbednost i sigurnost na radu i Sirius Green.
Treći ponuđač bio je konzorcijum kompanija Telefon inženjering i Telesec.
Ponuđene cene
Pobednički konzorcijum dao je i najvišu ponudu, pokazuje dokumentacija – 75,4 miliona dinara sa PDV-om. Drugu najvišu ponudu dali su ponuđači predvođeni Energotehnikom – 72,6 miliona dinara dok su Telefon inženjering i Telesec procenili posao na znatno nižu vrednost – 49 miliona dinara sa PDV-om.
Nakon dopuštenih ispravki, korigovana je ponuda Šipinga koja je povećana na 83,8 miliona dinara.
Tenderska komisija odbila je ponude Energotehnike i Telefon inženjeringa odnosno ocenila ih kao neprihvatljive. Kod Energotehnike navedena su tri, a kod Telefon inženjeringa četiri razloga.
Ko su pobednici
Firma Šiping obaviće 80% radova na ovom poslu. Reč je o firmi osnovanoj 2008. i registrovana je za inženjerske delatnosti i tehničko savetovanje. Vlasnik 75% kompanije je Zoran Šipetić, a 25% je u rukama Veselina Šipetića.
Ova firma iz Zemuna prošle godine ostvarila je ukupne prihode od 132,9 miliona dinara i neto dobitak od 1,45 miliona dinara.
Beogradski Interpower osnovan je 2019. i ima istu delatnost kao i Šiping. Vlasnica polovine firme je Jelena Vujanić, a druge polovine Rejhan Karaman. Njihov izveštaj za 2023. još nije objavljen, a u 2022. su imali prihode od 31,7 miliona dinara i dobitak od 2,9 miliona.
Pobednički konzorcijum nudi garanciju na isporučene panele od 25 godina, garanciju na invertor pet godina i garanciju na radove takođe pet godina.
Planovi za republičke zgrade
Kako su ranije rekli iz Uprave za zajedničke poslove republičkih organa za portal Balkan Green Energy News, ideja je da budu postavljene elektrane ukupne snage 330 kW kako bi se republičke zgrade napajale zelenom energijom.
Ideja je da viškove predaju EPS-u kao kupci-proizvođači. Procena Uprave je da bi investicija mogla da se vrati tokom pet godina. Očekuju da im paneli uštede 15 miliona dinara godišnje, koliko je dosad Uprava trošila na račune za struju.
Pored 100kW na zgradi u Nemanjinoj 22-26, SIV 3 bi imao elektranu snage 80kW, a najviše bi dobila Palata Srbija odnosno SIV 1 – 150 kW.