Autorka knjiga o Hariju Poteru ponovo milijarderka

Knjige o Hariju Poteru pomogle su Dž.K. Rouling da od samohrane majke koja je živela od socijalne pomoći postane autorka bestselera sa bogatstvom od deset cifara.
Njene velike humanitarne inicijative, međutim, izbacile su je sa liste milijardera.
Sada se, zahvaljujući novim knjigama, filmovima, predstavi i nekoliko tematskih parkova iz sveta Potera i uprkos podeljenom mišljenju o njenom prisustvu na društvenim mrežama na čaroban način vratila u „klub sa tri zareza“.
Mračne veštine kulture otkazivanja nisu bile dorasle magiji autorke Harija Potera, Dž. K. Rouling. Ako je i postojala neka cena koju je trebalo platiti zbog njenog uplitanja u debatu o pravima transrodnih osoba, to se ne bi reklo po njenom nalogu na mreži X (nekadašnji Tviter).
Tamo svakodnevno objavljuje sadržaj u znak podrške rodnom fundamentalizmu za svojih više od 14 miliona pratilaca. Često se prepucava sa komentatorima.
Čak je i narušila odnose sa zvezdama Potera, Danijelom Redklifom, Emom Votson i Rupertom Grintom, dok istovremeno nazdravlja sopstvenim uspesima.

„Obožavam kad se plan ostvari,“ napisala je sredinom aprila.
Time se pozvala na Hanibala Smita iz serije „A-Team“, nakon što je Vrhovni sud u Velikoj Britaniji presudio da se pravna definicija žene zasniva na biološkom polu.
Uz to je objavila fotografiju na kojoj drži koktel i puši tompus na svojoj superjahti vrednoj 150 miliona dolara.
Uprkos oštroj kulturološkoj borbi, poslovno carstvo 59-godišnje Rouling veće je nego ikada.
Kako se Dž.K. Rouling vratila u klub milijardera
U četiri godine otkako je 2020. počela da objavljuje postove o transrodnim pravima, „Forbes“ procenjuje da je Rouling godišnje zarađivala više od 80 miliona dolara.
To je zaradila od prodaje knjiga i brojnih proširenja brenda uključujući filmove, serije, tematske parkove, video-igre, pozorište i robu.
Čak i uz visoke poreze u Ujedinjenom Kraljevstvu i njene opsežne humanitarne aktivnosti, Rouling se s lakoćom vratila među milijardere. Forbes njeno bogatstvo procenjuje na 1,2 milijarde dolara.
Rouling je ranije bila redovan član Forbsove liste milijardera od 2004. do 2011. u jeku „Potermanije“.
Tako je bilo sve dok novi izveštaji iz 2012. nisu otkrili da je donirala 160 miliona dolara u humanitarne svrhe.
U godinama nakon toga, ponovo je izgradila svoje bogatstvo od deset cifara zahvaljujući višemilionskim prihodima iz svih mogućih medijskih kanala.
I njen zamah ne jenjava. Nova serijska adaptacija knjiga o Hariju Poteru za HBO Max ulazi u produkciju ovog leta. Planirano je da traje čitavu deceniju, počev od kraja 2026, i da stvori potpuno novu generaciju fanova.
Mogla bi da zarađuje oko 20 miliona dolara godišnje
Forbes procenjuje da bi Rouling mogla da zarađuje oko 20 miliona dolara godišnje zahvaljujući svom učešću u novoj seriji, što je deo šireg ugovora sa Warner Bros-om.
„Bila je veoma, veoma uključena u proces odabira scenariste i reditelja,” rekao je izvršni direktor HBO Maxa, Kejsi Blojs, u novembru.
Može se pretpostaviti da je imala jednako jak uticaj i na izbor novih glumaca koji će tumačiti mlade Harija, Hermionu i Rona, objavljen u ponedeljak.
Kada su ga u aprilu u emisiji The Town with Matt Belloni pitali o Roulinginim političkim stavovima, Blojs je rekao: „Ima pravo na svoje mišljenje“.
„A ako želite da se raspravljate s njom, možete to da radite na Tviteru“, dodao je.
U gotovo tri decenije otkako je Hari Poter i Kamen mudrosti debitovao 1997. godine, Rouling je promišljeno širila svet Potera.
Pretvarala ga je u franšizu koja bi mogla da traje koliko i drugi britanski fiktivni junaci, poput Šerloka Holmsa…
Prema podacima konsultantske firme koja rangira najjače brendove intelektualne svojine u SAD na osnovu istraživanja među hiljadama potrošača, Hari Poter je šesti najjači brend u celokupnoj industriji zabave. Takođe je i broj jedan među milenijalcima.
Širenje sveta Dž. K. Rouling
Od kada je 1997. objavila prvi roman o Hariju Poteru, autorka – milijrderka proširila je „Potervers“ na 11 zemalja kroz tematske parkove, pozorišne predstave i muzejske izložbe.
Warner Bros je vrlo rano prepoznao potencijal intelektualne svojine Dž. K. Rouling.
Otkupio je prava za ekranizaciju još pre nego što je prva knjiga uopšte objavljena. Tada je Rouling još uvek bila samohrana majka na socijalnoj pomoći.
Bila sam „onoliko siromašna koliko je to moguće biti u savremenoj Britaniji, a da niste beskućnik,“ rekla je u nedavnom intervjuu za The London Times.
Do trenutka kada je prva filmska adaptacija stigla u bioskope krajem 2001. godine, Rouling je već objavila četiri knjige o Hariju Poteru. Takođe, i prodala više od 100 miliona primeraka.
Od socijalne pomoći do slave i bogatstva
Time je život od socijalne pomoći zamjenila statusom višemilionske slavne ličnosti.
Samo dve godine kasnije, tadašnji Roulingin agent Kris Litl rekao je za Forbes da je serijal o Hariju Poteru prodao u 250 miliona primeraka. To je stvorilo njeno početno bogatstvo.
Filmska franšiza je potom zaradila skoro 7,7 milijardi dolara na svetskim bioskopskim blagajnama nakon poslednjeg dela iz 2011. To ju je tada činilo najprofitabilnijom filmskom franšizom u istoriji.
Do tog trenutka, Rouling je više puta pregovarala o svom ugovoru sa Warner Bros-om.
Uključujući različite odredbe i zaštite: učešće u profitu od filmova, kredit izvršne producentkinje na poslednja dva filma.
Takođe i pravo veta na „nastavke koje nije sama napisala“, što je značilo da nijedan novi materijal vezan za Harija Potera nije mogao da se radi bez njenog odobrenja.
Ako postoji nešto što Rouling štiti još žešće od svojih političkih uverenja, to su prava na njene kultne likove.
Ta ugovorna klauzula omogućila joj je da pregovara o kreativnoj kontroli nad scenarijem za spin-of Fantastične zveri i gde ih naći iz 2016. i njegova dva nastavka.
Treći deo, objavljen 2022. bio je prvi koji je testiran pod pritiskom javne osude (uključujući pozive na bojkot) zbog njenog stava protiv prava transrodnih osoba.
Fantastične zveri: Tajne Dambldora zaradio je 400 miliona dolara na svetskom nivou, uz budžet od preko 250 miliona dolara, i smatra se velikim promašajem.

Predstave, filmovi…
Ipak, Rouling je bila daleko od toga da bude „otkazana“. Karte za njenu pozorišnu predstavu Hari Poter i Ukleto dete prodavale su se stabilno na Brodveju, u londonskom Vest Endu i na još pet lokacija širom sveta. Predstava je od svoje premijere 2016. godine zaradila više od milijardu dolara, u čijoj zaradi Rouling učestvuje.
HBO Max je u to vreme takođe producirao petu sezonu serije C.B. Strike, adaptacije njenih kriminalističkih romana za odrasle, koje piše pod pseudonimom Robert Galbraith.
A 2023. video-igra Hogwarts Legacy prodala je 24 miliona primeraka i postala najprodavanija igra te godine.
Ostvarila je time još jednu milijardu dolara prihoda.
Zahvaljujući tom zamahu, Warner Bros je bio izuzetno zainteresovan da dodatno razvija projekte iz sveta Potera.
Kada je Dejvid Zaslav postao izvršni direktor 2022, odmah je otputovao u Škotsku da bi se sastao s Rouling. Hteo je da nađe način da se stvori novi sadržaj iz čarobnjačkog sveta.
Iako je Rouling zadržala prava na prequele i spin-of projekte, Warner Bros je i dalje imao kontrolu nad materijalom iz originalnih sedam romana.
Zato je studio i krenuo u pravcu rimejka originalne serije. Projekat je konačno dobio Roulinginu saglasnost 2023.
Ljubitelji na svakom koraku
„Posvećenost platforme Max očuvanju integriteta mojih knjiga mi je veoma važna,“ izjavila je Rouling kada je serija zvanično najavljena.
Analitičari veruju da je njena stroga kontrola i gotovo isključiva autorska vlast nad svetom Harija Potera zapravo zaštitila franšizu od preterane eksploatacije i razvodnjavanja sudbine koja je u poslednjim godinama zadesila druge popularne franšize, poput Marvela i Ratova zvezda u vlasništvu Diznija.
Gde god da se pojavi brend Hari Poter, dočekuju ga željni ljubitelji.
Kada je tematski park Islands of Adventure u vlasništvu Univerzala otvorio prvi deo Čarobnjačkog sveta 2010. beležio je rast posećenosti od 36 odsto i povećanje prihoda od 40 odsto.
Godišnji finansijski izveštaj kompanije Comcast nazvao je taj događaj „transformativnim za firmu“.
Poter atrakcije su od tada otvorene i u parkovima u Orlandu, Holivudu, Tokiju i Pekingu svi sa zabeleženim porastom posete.
Tematski parkovi među glavnim izvorima prihoda
Slično tome, sat vremena severno od Londona, studijska tura Warner Bro kompleksa pod nazivom „nastanak Harija Potera“ ostvarila je više od 300 miliona dolara prihoda i 120 miliona dolara operativne dobiti tokom 2023.
„Ništa do sada nije donelo porast posećenosti od 36 odsto u zabavnim parkovima ni Dizni, ni Siks Flegs, ni bilo ko drugi,“ kaže Denis Spigel, osnivač i direktor kompanije International Theme Park Services.
„Licencni ugovor za Harija Potera, verovatno je najbolji aranžman u istoriji tematskih parkova u poslednjih 40 godina.“
Universal licencira brend od Warner Bros-a, a samim tim Rouling ostvaruje procenat od svake kupovine u tom delu parka. Bilo da je reč o čarobnim štapićima, šalu ili buterbiru.
Prema procenama Forbesa, tematski parkovi predstavljaju drugi najveći izvor prihoda za Rouling u poslednjih deset godina.
Veći deo bogatsva dolazi od knjiga
Naravno, najveći deo Roulinginog carstva i dalje čine prodaja njenih knjiga. Serijal o Hariju Poteru prodat je u više od 600 miliona primeraka širom sveta. To su podaci američkog izdavača Scholastic. Takođe se nalazi na listi bestselera Njujork tajmsa već 843 nedelje i nastavlja da se drži.
Tvrdo povezano izdanje scenarija za Ukleto dete koje je napisao iskusni dramski pisac Džek Torn, ali na osnovu priče koju su zajednički kreirali Rouling, Torn i režiser Džon Tifani prodalo se u više od četiri miliona primeraka za samo četiri meseca, dok je slikovnica Božić u Hogvortsu bila najprodavanija praznična knjiga u 2024. godini.
Pored toga, Rouling je od 2013. godine objavila pet romana iz serijala o Komoranu Strajku pod pseudonimom Galbrejt.
Rouling nikada nije prodala prava na elektronske knjige za svoja dela, već je 2012. godine osnovala izdavačku kuću Pottermore Publishing, koja je procvetala tokom pandemije i sada joj donosi nekoliko miliona dolara godišnje.
„Globalna strast prema Hariju Poteru nastavlja da raste…“
Portparol kompanije The Blair Partnership Roulinginog menadžment tima, odbio je da komentariše njeno bogatstvo, ali je za Forbes dao sledeću izjavu:
„Globalna strast prema Hariju Poteru nastavlja da podstiče rast i inovacije širom brenda, uz podršku naših neverovatnih partnera od izdavaštva i tematskih parkova, do proizvoda za potrošače, pozorišta, gejminga i televizije. Sa brojnim uzbudljivim novim projektima u razvoju širom sveta, fanovi svih generacija mogu da se raduju još značajnijim načinima da iskuse magiju voljenih priča Dž. K. Rouling. Oduševljeni smo ovim narednim poglavljem franšize, uključujući i desetu godišnjicu predstave Hari Poter i Ukleto dete.“Takođe smo ponosni i na audio-knjige sa punom glumačkom postavom iz Pottermorea i Audible platforme sa više od 100 glumaca, i, naravno, dugo očekivanu HBO Max televizijsku seriju“.
Na osnovu njenih prihoda i raznovrsnih izvora zarade, Roulingino neto bogatstvo moglo bi biti znatno veće da nije bila posvećena humanitarnom radu.
Forbes procenjuje da je u poslednjih 20 godina donirala više od 250 miliona dolara, uglavnom u tri pravca.
Ulagala je u Lumos, koji je pomogao više od 280.000 napuštene dece u domovima za nezbrinutu decu u Rumuniji, Haitiju, Kolumbiji i Ukrajini.
Takođe je ulagala u Volant, koji podržava žrtve seksualnog zlostavljanja i porodičnog nasilja, kao i ugroženu decu u Škotskoj i kliniku za regenerativnu neurologiju „En Rouling“.
Ta klinika leči pacijente sa neurološkim oboljenjima poput multiple skleroze od koje je njena majka preminula.
Posvećena humanitarnom radu
Takođe je veoma glasno izražavala svoje opredeljenje da ostane stanovnica Edinburga u Škotskoj.
I da uz to plaća najvišu poresku stopu na dohodak u toj zemlji, koja iznosi 45 odsto.
Godine 2010, Rouling je napisala da želi da njena deca budu „građani, sa svim onim što to podrazumeva, prave države, a ne slobodni emigranti koji žive u nekom poreskom raju i druže se samo sa decom drugih pohlepnih poreskih izbeglica“
Smatrala je to oblikom zahvalnosti za sve što je postigla u svom životu.
Dodala je: „Zahvalna sam britanskom socijalnom sistemu,“ i da je za nju patriotizam upravo plaćanje u taj sistem za dobrobit drugih“
Ipak, Rouling se ne stidi svog bogatstva u javnom prostoru društvenih mreža, gde ga koristi kao adut protiv onih koji je osuđuju zbog njenih stavova protiv prava transrodnih osoba.
„Kako možeš da spavaš noću znajući da si izgubila čitavu publiku koja nije kupila tvoje knjige,“ napisao je jedan korisnik X mreže 2022.
„Pročitala sam poslednje čekove od tantijema i shvatila da bol brzo prolazi“, odgovorila je Rouling.
Met Kreg, novinar Forbes