Dejvid Perdju, novi američki čovek za Kinu: Trampov jastreb protiv teškog protivnika

Predsednik Sjedinjenih Država Donald Tramp nedavno je održao ceremoniju polaganja zakletve za Dejvida Perdjua, ambasadora u Narodnoj Republici Kini. Iako možda nekima to ne deluje tako, teško da trenutno u američkoj administraciji postoji odgovornija funkcija. Toga je svestan i Tramp koji je tom prilikom kratko izjavio „nema veće od ovoga, tajming je neverovatan“. Iako se znalo i ranije da je Perdju prva predsednikova opcija za najmnogoljudniju zemlju sveta.
„Ti si kriv za to“, odgovorio mu je kroz osmeh Perdju, kojeg je predsednik Amerike u pohvalnom maniru prezentovao javnosti, uz neizbežnu opasku, kojom često „počasti“ svoje administrativce, koje svesno ili nesvesno vrati na mesto, neki bi rekli i ponizi. Sličan dril je prošao i čovek koji je stajao uz njih dvojicu prilikom ceremonije, američki državni sekretar Marko Rubio.
„Uz njega je neverovatna žena Boni, sinovi Dejvid i Blejk, unuke Denijel i Šarlot, kao i unuci Dejvid i Džek. To je divna porodica, čestitam, nisam mislio da to imaš u sebi Dejvide“.
Konsternirani izgled bivšeg američkog senatora i vodećeg čoveka nekoliko moćnih korporacija, omekšalo je kasnije navođenje njegovih poslovnih uspeha. „Želim da svet zna da lično poznajem ovog čoveka. „On voli ovu zemlju i drago mi je što sam vaš čovek u Kini“, rekao je Dejvid tokom ceremonije polaganja zakletve.
Ko je Dejvid Perdju?
Nekadašnji senator Džordžije preuzima važnu i potencijalno tenzičnu ambasadorsku funkciju u Indo-Pacifiku u prilično poznim godinama za prvu ambasaduru (75). Kada Tramp nekome poruči „uradićeš odličan posao“, to znači da taj neko posao mora odlično da odradi. Kao i da je on od velike važnosti. I jeste. Uključuje rešavanje spornih ekonomskih pitanja, carina, regulisanje protoka kineskog fentanila u SAD (samo prošle godine oko 300.000 ljudi je u SAD izgubilo život zbog droge), ali i promociju američkih interesa i održavanje stabilnosti u regionu Indo-Pacifika.
Perdju je rođen u Mejkonu, Džordžiji, 1949. godine, u vreme kada je njegov otac, demokrata Dejvid Alfred bio nadzornik škola okruga Hjuston, od 1961. do 1980. godine, gde je nadgledao desegregaciju školskog sistema.
U njegovoj ranoj biografiji sve je bilo besprekorno, vrhunski đak, sportista, odeljenski predsednik. Nakon osnovnog školovanja nije uspeo da se nametne na Američkoj vazduhoplovnoj akademiji. Ipak se i ta epizoda za njega završila povoljno, jer je izabrao ono što mu više leži, Univerzitet Džordžija Tek i industrijski inženjering. Takođe su mu i geni išli u korist, pošto je Perdju prvi rođak bivšeg guvernera Džordžije i američkog ministra poljoprivrede Sonija Perdjua.

Profesionalna karijera
Perdju je svoju profesionalnu karijeru započeo 1972. u međunarodnoj konsultantskoj kući Kurt Salmon. Tu je 12 godina radio kao konsultant za menadžment. Potom je 1992. preuzeo poziciju višeg potpredsednika za azijske operacije u američkoj kompaniji za robu široke potrošnje Sara Li. Tokom svog mandata, Perdju je bio uključen u pronalaženje dobavljača u Kini i Hongkongu. Kompanija je zatvorila desetine fabrika u SAD, od kojih četiri u Džordžiji.
Njegova karijera nastavlja se u kompaniji Hagar, što mu je bila ulaznica za daleko veću „ribu“ u toj branši, kompaniju Ribok. Njoj se pridružio 1998. na funkciji višeg potpredsednika, da bi avanzovao do mesta predsednika i izvršnog direktora čuvenog brenda u kojem je bio zaslužan za uspeh nove linije patika. I za uspešno pregovaranje sa Nacionalnom fudbalskom ligom vezano za sponzorski ugovor. Četiri godine nakon toga odlazi iz Riboka i postaje prvi čovek kompanije Pillow Tex iz Severne Karoline. Kasnije i kompanije Dolar Dženeral, gde mu se pripisuju zasluge za organizovanje prodaje kompanije 2007. investitorima privatnog kapitala. Za to je nagrađen sa 42 miliona dolara.
Poslovi su kasnije dolazili sami, uglavnom udobne fotelje u bordu direktora – hemijska kompanija Gujarat, pa Benton Ekspres, Kardlitiks (samo kroz njihove akcije je inkasirao šest miliona dolara). Novac nije bio problem.
Ulazak u politiku
Žongliranje u različitim branšama na Volstritu je stvorilo glas o njemu kao onome koji je specijalista za transformaciju i preokret brendova i kompanija.
Biznis i politika, oduvek su išli ruku pod ruku, a taj trend je u Americi danas izrazitiji neko ikada pre. Ali ni 2014. nije bilo mnogo drugačije. Svoje poslovne kontakte i iskustva iskoristio je za kandidovanje za političku funkciju u svojstvu republikanskog kandidata. Perdjuovi tadašnji politički protivnici osporavali su njegovu karijeru zbog autsorsinga poslova u inostranstvu.
Uzaludno, biznis matrica je uspešno primenjena na politiku, a rezultati su bili jasni kao dan. Perdjuova kampanja prikupila je skoro 14 miliona dolara, postavivši rekorde za prikupljena sredstva na izborima za Senat u Džordžiji. Perdju je porazio demokratskog kandidata Mišel Nan, osvojivši oko 53% glasova.
Senat – na izvoru informacija
Imao je veliku popularnost u senatorskom esnafu. Posebno dok je služio u Odboru za spoljne odnose, a bio je i izuzetan partner Trampovoj administraciji tokom njegovog prvog mandata. Nije se libio da napadne Baraka Obamu dok je bio predsednik. Takve gestove lojalnosti Tramp je oduvek znao da ceni i pamti.
Perdju je u Senatu bio najproduktivniji trgovac akcijama, ostvarujući skoro trećinu svih trgovina među članovima.

Kontroverze
Umeo je da bude i prek, pa je 2018. godine, prilikom posete kampusu Tehnološkog univerziteta Džordžija u sklopu kampanje za kandidata za guvernera Brajana Kempa oteo telefon studentu koji mu je postavio pitanje o glasačkim malverzacijama.
Neposredno pre nego što je postao predsednik Podkomiteta oružanih snaga za pomorske snage 2019. godine, sa nadležnošću nad mornaricom, Perdju je kupio akcije kompanije BWX Technologies, koja proizvodi nuklearne komponente za podmornice, u vrednosti od 190.000 dolara. Kasnije je Perdju obezbedio skoro pet milijardi dolara kroz Zakon o nacionalnoj odbrambenoj autorizaciji iz 2020. godine kojim je osigurano da se za izgradnju nuklearnih podmornica klase Virdžinija koriste i BWX-ovi delovi.
U isto vreme, Perdju je kupio akcije kompanije Dupon, koja je proizvodila opremu za ličnu zaštitu, u vrednosti od oko 65.000 dolara. Istog dana kada je održan privatni brifing Senata o širenju virusa kovid-19. Tokom narednih nekoliko meseci, kupio je i prodao akcije u vrednosti od oko 5,8 miliona, da bi kasnije pazario i akcije farmaceutske kompanije Fajzer u vrednosti od 245.000 dolara. Baš u vreme kada je prodao akcije kazina Caesars Palace u vrednosti od 165.000 dolara, znajući kakvi će biti efekti pandemije.
Da li je neko spomenuo termin insajderske informacije?
Protivnik istopolnih brakova
Perdju se kandidovao za reizbor u Senatu SAD na izborima 2020. godine, a tokom kampanje je u više navrata iznosio lažne tvrdnje da njegovog demokratskog protivnika, Džona Osofa, „podržava“ Komunistička partija Sjedinjenih Država, od čijeg spomena u Americi nema većeg bauka, a koji je svojevremeno korišćen i kao diskreditacija predsedničkog kandidata Bernija Sandersa.
Regrutovan i podržan od Donalda Trampa, Perdju je tada zvanično objavio svoju protivkandidaturu Brajanu Kempa na republikanskim preliminarnim izborima za guvernera Džordžije 2022. godine, gde je izgubio ubedljivom većinom.
Perdju odlučno odbacuje naučni konsenzus o klimatskim promenama i protivi se istopolnim brakovima. U martu 2017. bio je kosponzor Zakona o borbi protiv bojkota Izraela. On bi učinio federalnim zločinom podsticanje ili učestvovanje u bojkotima protiv Izraela i izraelskih naselja na okupiranim palestinskim teritorijama.
Lično je učestvovao u blokiranju glasanja o priznavanju genocida nad Jermenima. Izražavao je punu podršku ubistvu iranskog general-majora Kasima Sulejmanija u napadu dronom na međunarodnom aerodromu u Bagdadu 3. januara 2020.
Navedeni spoljnopolitički stavovi, i mnogi ovima slični, svrstali su ga u red spoljnopolitičkih „jastreba“, na njegovo zadovoljstvo. Jastreb će sada imati nikada težu metu, Kinu, koja za razliku od svih prethodnih protivnika, može i kljun ozbiljno da nažulja.