Ko je Albanac Samir Mane sa Forbes liste milijardera: Posao sa Miškovićem i sadašnje veze sa Srbijom

Lideri Jelena Andrić 3. apr 2025. 07:00
featured image

3. apr 2025. 07:00

Albanija se ove godine prvi put pojavljuje na Forbes globalnoj listi milijardera zahvaljujući bogatašu po imenu Samir Mane.

Njegovo bogatstvo procenjuje se na 1,4 milijarde dolara.

Kako navodi Forbes, reč je o osnivaču i predsedniku Balfin grupe, investicionog konglomerata sa sedištem u Tirani. Balfin posluje u sektorima maloprodaje, nekretnina, elektronike i bankarstva. Poseduje tržne centre, prodavnice elektronike i igračaka na zapadnom Balkanu, kao i banku i luksuzne nekretnine u Albaniji.

Balfin grupa poseduje i nekretnine u SAD, Kanadi i Austriji, kao i logističke parkove i privatni univerzitet u matičnoj zemlji.

Prvo u Beograd

Od informacija koje navodi Forbes, izdvaja se da je Mane pobegao od komunističkog režima Albanije 1991. i preselio se u Austriju kao izbeglica. Tada u svojim dvadesetim godinama, bio je jedan od retkih koji je izašao napolje.  

Putovao je kroz Jugoslaviju koja je tada počela da se raspada. U intervjuima je rekao da je prvo otišao u Beograd, a zatim u Austriju, gde je i započeo svoj život kao imigrant.

Potom je 1993. počeo da prodaje kućne aparate u svojoj domovini, a kasnije je pokrenuo lanac prodavnica elektronike.

Zanimljiv je podatak iz njegove biografije da je spavao u kamionu tokom dvodnevnog putovanja od Beča do Tirane početkom devedesetih, u vreme kada je prodavao kućne aparate.

U Albaniju se vratio 2005. kako bi otvorio prvi tržni centar u zemlji i maloprodajni lanac.

Foto: Forbes/Printsreen

Mnogobrojni izvori bogatstva koje ima Samir Mane

Samir Mane ima 57 godina, prebivalište mu je u Tirani, a bračni status – oženjen, navodi Forbes.

U njegovoj biografiji objavljenoj na internetu piše da je preduzetnički put započeo u Beču daleko od rodnog grada Korče u Albaniji.

U Beču je postavio temelje onoga što će postati njegov životni rad, piše između ostalog u njegovoj biografiji.

Počeo je od male firme koja se bavila prodajom elektronskih proizvoda i kućnih aparata. Ubrzo osniva Alba Trade – kompaniju poznatu na albanskom tržištu elektronike i preteču sadašnje Balfin grupe.

Poslovanje u 11 zemalja

Na sajtu Balfin grupe stoji da posluju u 11 zemalja, na dva kontinenta.

Među njima su Austrija, Albanija, Kosovo, BiH, Severna Makedonija, Crna Gora, Hrvatska, Švajcarska, Holandija, Sjedinjene Američke Države i Kanada.

Sa oko 5.000 zaposlenih, ukupna imovina grupe, uključujući finansijske institucije, iznosi 2,2 milijarde evra prema podacima iz 2023.

Ukupna kapitalna ulaganja grupe u 2024. iznosila su 985 miliona evra, hvale se u Balfin grupi.

Udeli u 56 kompanija

Na sajtu se navodi da Mane i njegovi saradnici poseduju 56 kompanija.

Istaknuta je i posvećenost humanitarnom radu te da je dobio priznanje za „posebne zasluge“ u Albaniji. Van rodne zemlje dodeljeno mu je „visoko priznjanje za zasluge prema Saveznoj republici Austriji“.

Navodi se i da je bio na listi „Četvoro ljudi koje treba pratiti u biznisu“ Fajnenšel Tajmsa.

Istraživačka reporterska laboratorija Makedonije pratila je njegov rad i svojevremeno pisala da je Samir Mane izgradio ekonomsko carstvo u Albaniji – zemlji koja je 2022. zauzela 127. mesto od 196 na globalnoj listi korupcije.

Za samo 20 godina, Mane je transformisao sebe od albanskog imigranta u Austriji do verovatno ekonomski najmoćnijeg čoveka u toj državi. To se navodi u jednom od tekstova objavljenom krajem prošle godine na ovom portalu.

Samir Mane živi u luksuzu skrivenom od očiju javnosti

U javnosti se često pojavljuje u ležernom stilu, obučen u Lakostine majice i crne pantalone.

Živi u luksuznoj kući, skrivenoj od očiju javnosti, u privatnoj, zatvorenoj četvrti Rolling Hills u Tirani. To je zajednica koju je sam razvijao. Vila, površine oko 3.000 kvadratnih metara, prema objavljenim izveštajima u albanskim medijima, procenjuje se na 4,8 miliona evra.

Pojedini mediji su se prisećali njegovih izjava početkom 2000-tih kada je navodio da je trgovina u njegovoj krvi i da je započeo poslovne poduhvate pre pada komunizma, dok je još bio student rudarstva.

„Sa dvojicom prijatelja, otvorio sam 1987. prvu privatnu prodavnicu u Albaniji, gde smo prodavali ćufte“, ispričao je svojevremeno Mane u intervjuu za Top Albania Radio.

U nekim od narednih intervjua naveo je da je bio u biznisu prodaje elektronskih satova, šalova i džinsa koje je uvozio preko Drača.

Takođe je rekao da je bio menjač valuta odnosno da je menjao dolare u grčke drahme. Rekao je da je svoj prvi milion zaradio sa 25 godina, i to prodajući televizore.

Posao sa Miroslavom Miškovićem

Prvi albanski milijarder sarađivao sa srpskim biznisima. Pre svega sa kompanijom Miroslava Miškovića.

Naime, njegova Balfin Grupa otvorila je 2005. prvi veliki lanac supermarketa u Albaniji – Euromax. Prva prodavnica otvorena je te godine i u prvom tržnom centru u zemlji – njegovom Universu u Tirani.

Već posle tri godine, Mane je prodao Euromax srpskoj kompaniji Delta i to za 29 miliona evra, prenose albanski mediji.

Delta je svoj maloprodajni lanac Maksi 2011. prodala lancu Delez. Sa Maksijem je belgijska kompanija kupila i trgovine u Albaniji.

Međutim, Delez ubrzo odlučuje da se povuče iz Albanije. Tako su u januaru 2013. prodali 100 odsto udela u Euromaxu i to Balfinu. Tako je kompanija Samira Manea ponovo otkupila Euromax.

Vesna Lalić/Nova.rs

Karfur, Špar, Džambo

Balfin je u martu 2013. završio prodaju lanca prodavnica (23 supermarketa) Marinopoulos Grupi (CMB Balkans). Ova kompanija je prethodno bila prisutna u Albaniji preko Karfur (Carrefour) supermarketa.

Posle dve godine, u maju 2015, Balfin grupa je objavila da je stekla ekskluzivna prava na Karfur Albanija. Nakon promene vlasništva, Karfur je rebrendiran u InterSpar, kompaniju kojom upravlja Almark, firma u vlasništvu Balfin grupe.

Balfin grupa sada zastupa poznati svetski trgovinski lanac Špar u Albaniji. Kako piše na sajtu Balfin grupe, Špar Albanija ima dva hipermarketa u Tirani i još 68 prodavnica u 16 gradova širom zemlje. 

Interesantno je da je Balfin grupa vlasnik prodavnica dečijih igračaka Džambo (Jumbo) na tržištima Albanije, BIH, Crne Gore i Kosova.

Saradnja sa Milšpedom

Albanski milijarder Samir Mane i sada ima poslovne veze sa Srbijom. Sarađuje sa srpskom špediterskom kompanijom Milšped. Zajedno su osnovali dva preduzeća.

Najpre, Milšped Albanija je zajednički poslovni poduhvat dve kompanije, kako stoji na sajtu Balfin grupe. Nastala je radi zajedničkog nastupa na tržištu Albanije u domenu logističkih usluga.

Dve godine kasnije isti igrači su osnovali još jednu kompaniju u Albaniji – Stella Mare. Stella Mare je agent jedne od najvećih svetskih brodarskih kompanija Maersk Line.

Poslovi s nekretninama i veze s politikom?

Sa promenom vlasti u Albaniji i usponom Demokratske partije na vlasti 2005, Mane je brzo prepoznao značaj lobiranja za svoje poslovanje, pisali su mediji.

Oni su prenosili da je postao jedan od prvih klijenata Argite Beriše, koja je kao advokat zastupala poslovne interese prema vladi. I to nekoliko meseci pre nego što je njen otac Salji Beriša preuzeo funkciju premijera Albanije, koju je obavljao do 2013.

U tekstu „Tamna slika turističke budućnosti Albanije: Igrači iza Vlora Marine“ koji je istraživačka reporterska laboratorija Makedonije objavila krajem prošle godine navodi se da Samir Mane ima uspešne poslovne poduhvate u oblasti nekretnina u Albaniji i Severnoj Makedoniji.

Balfin grupa stekla je pravo na zemljište u Albaniji 2022. nakon što se pridružila konzorcijumu od četiri kompanije koje su već bile uspešne na licitaciji za izgradnju Vljora Luke.

Zajednički poduhvat, koji u početku nije uključivao Balfin ili Manea, takođe je dobio državnu zemlju za izgradnju elitnog stambeno-poslovnog kompleksa odmah pored luke.

Navodi se i da je 2021. izgradio tržni centar East Gate u Skoplju, nakon što je druga kompanija, ERA iz Slovenije, prvobitno dobila pravo na zemljište.

Oba posla dovela su do pitanja da li su Balfin i Mane dobili posebne privilegije od vlada Albanije i Severne Makedonije, piše ovaj portal.

Slična pitanja pojavila su se i u vezi sa poslovima u regionu koje je sprovodio zet američkog predsednika Donalda Trampa, Džared Kušner.

Vlora Marina
Shutterstock / Vienna Visuals

Albanski pokušaj da privuče strane investitore

Inicijativa za privlačenje stranih investicija u Albaniji, poznata kao Program od jednog evra, počela je avgusta 2006. pod liderstvom Saljija Beriše, tadašnjeg premijera i prvog čoveka Demokratske stranke.

Edi Rama, lider socijalističke opozicije i gradonačelnik Tirane od 2000. do 2011, kritikovao je projekat, tvrdeći da su Beriša i njegove politike zapravo prepreka za strane investicije.

Uprkos početnom protivljenju, inicijativa nije izbledela. Zapravo, Edi Rama je oživeo nakon što je postao premijer 2013, zamenivši Berišu.

Mane je bio deo daljih političkih prepucavanja u pogledu saradnje sa Edijem Ramom. Kada su novinari pre osam godina pitali Manea u kakvim je odnosima s Ramom, kratko je odgovorio: „Kao što sam vam rekao, imamo institucionalne odnose„.

Negirao je da je posredovao u organizovanju sastanka Rame i lidera Demokratske stranke Ljuljzima Baše, koji ga je svojevremeno i optuživao da je povezan sa Edijem Ramom.

Negirao je i da je bio ucenjivan, kako od politike, tako i od medija.

Šta raditi sa toliko novca?

Na pitanje novinara šta radi čovek koji ima toliko novca umeo je da odgovori „da ne radi ništa drugačije od drugih, jedino što može da uživa u benefitima bogatstva, odnosno da može da ima bolju kuću i bolji auto…“

U intervjuima u pojedinim medijima, najbogatiji čovek u Albaniji podelio je sa javnošću neke detalje o tome kako je došao do toga gde je danas.

„Obogatio sam se u Austriji i došao u Albaniju sa nekoliko miliona evra u džepu da investiram bogatstvo koje sam tamo stekao“, rekao je.

Kako je tom prilikom objasnio, počeo je trgovinu kupovinom jeftinih televizora u Austriji, koje je zatim prodavao Albancima – skuplje. Zatim je došao u Albaniju i njegov prihod se samo uvećao, pisali su svojevremeno albanski mediji.

Mane je u nekim intervjuima rekao i da se ne oseća kao oligarh. Prema njegovim rečima, „terminu koji se sve češće koristi u javnom životu nije mesto u Albaniji“.

„Mislim da oligarha nema na Balkanu i u Evropi. Ima ih u Rusiji i Severnoj Koreji. Bio bih oligarh kada bi država donela zakon da samo ja mogu da prodajem televizore“, naveo je između ostalog.

Na istom skupu s Anom Brnabić

Poznato je i da je Samir Mane učestvovao na Forumu Zapadni Balkan na temu Investicione mogućnosti u brzorastućem regionu, u Londonu u junu 2019. na kome su učestvovali i Ana Brnabić, tadašnja premijerka Srbije, kao i albanski premijer Edi Rama.

Kako se vidi iz brošure sa tog događaja, učesnik je bio i Marko Čadež, kao predsednik Privredne komore Srbije i niz poznatih privrednika iz naše zemlje.