Mala izmena, veliki uticaj: Ne govorite da iza svakog uspešnog muškarca stoji uspešna žena

Lideri Forbes 14. sep 2024. 17:31
featured image

14. sep 2024. 17:31

U savremenim razgovorima o rodnoj ravnopravnosti na radnom mestu, izraz „muški saveznici“ često se koristi kako bi se podstakli muškarci da podrže žene. Uspešan muškarac i uspešna žena – mogu li biti saveznici u liderstvu?

Iako je namera da se promoviše solidarnost i zajednička odgovornost, vreme je da preispitamo ovaj izraz.

Fraza „muški saveznici“ suptilno osnažuje ideju da su ženama potrebni muškarci da bi uspele, održavajući narativ koji sugeriše da su žene na neki način manje sposobne.

Takođe ukazuje na to da im je potrebna spoljašnja potvrda.

Ova zastarela priča je štetna i doprinosi problemima poput sindroma varalice. Takođe, doprinosi i dugotrajnom uverenju da muškarci drže ključ za uspeh žena.

Koncept „muških saveznika“ i lidera može prizvati arhaične stereotipe, podsećajući na bajke u kojima „princ“ mora da spase devojku u nevolji.

Ove priče već dugo održavaju ideju da žene treba da budu spašene od muškaraca – shvatanje koje se suptilno uvuklo i u dinamiku na radnom mestu.

Saveznici u liderstvu – da li je moguće to?

Kada govorimo o „muškim saveznicima“, sugerišemo da su ženama potrebni muškarci kako bi ih podigli, kao da žene ne mogu postići uspeh na osnovu svojih zasluga.

Ovaj narativ može doprineti „sindromu varalice“, psihološkom obrascu gde pojedinci sumnjaju u svoja dostignuća.

Kada se šalje poruka da je ženama potrebna podrška muškaraca kako bi se potvrdio njihov uspeh, to pojačava osećaj nesigurnosti. Takođe navodi žene na to da preispituju svoje sposobnosti.

Jezik igra ključnu ulogu u oblikovanju naših percepcija i uverenja.

Izrazi poput „iza svakog uspešnog muškarca stoji uspešna žena“ osnažuju ideju da su ženske uloge sekundarne u odnosu na muške. Mala, ali značajna promena u frazi „pored svakog uspešnog muškarca stoji uspešna žena“ priznaje da su žene partneri.

Takođe stojeći kao ravnopravne, i mogu biti saveznici u liderstvu. Ova promena u jeziku pomaže u rušenju rodnih hijerarhija i promoviše istinsku jednakost.

Shutterstock/insta_photos

Takođe, pružanje obuke za liderske veštine prvenstveno ženama može nenamerno poslati poruku da je ženama potrebna dodatna pomoć da budu lideri. Za muškarce podrazumeva da su prirodni lideri.

Ovo pojačava stereotip da su liderske osobine isključivo muške i da žene treba da nadoknade razliku.

Razvoj liderskih veština treba da bude dostupan svima, bez obzira na pol, jer efikasno liderstvo zavisi od veština i ponašanja, a ne od pola.

Zamenom izraza „muški saveznici“ sa „saveznici u liderstvu“ udaljavamo se od rodno specifičnog jezika koji podržava nejednakost.

„Saveznici u liderstvu“ naglašavaju da se savezništvo odnosi na korišćenje svoje pozicije moći kako bi se podržali drugi, bez obzira na pol. To priznaje da liderstvo nije ograničeno na jedan pol.

Uspešna žena i uspešni muškarci – razlike u mentorstvu

Zamislimo izvršnog direktora bilo muškarca ili ženu koji mentorira mladog kolegu.

U okviru koncepta „muški saveznik,“ ovakav mentorstvo moglo bi se posmatrati kao čin muškarca koji podržava ženu.

U okviru koncepta „saveznik u liderstvu,“ fokus se premešta na to da lider koristi svoju poziciju da razvija talenat i promoviše raznolikost unutar organizacije.

Naglasak je na činu liderstva, a ne na polu bilo koje strane.

Ova promena u jeziku takođe izaziva tradicionalnu dinamiku moći koja je dugo dominirala na poslu.

Ona nas podstiče da liderstvo posmatramo kao skup akcija i principa koje svako može usvojiti, bez obzira na pol.

Bilo da je reč o zalaganju za jednake plate ili stvaranju prilika za napredovanje u karijeri, saveznici u liderstvu deluju na osnovu svoje posvećenosti jednakosti.

Ravnopravnost polova

Kako težimo ka većoj ravnopravnosti na radnom mestu, važno je da budemo svesni jezika koji koristimo.

Pojedine fraze mogu delovati bezazleno, ali nose sa sobom nasleđe rodnih očekivanja koja mogu ometati napredak. Usvajanjem inkluzivnijeg jezika možemo početi da razgrađujemo ove zastarele ideje.

Takođe i da stvaramo radnu kulturu u kojoj svi imaju jednake šanse da budu lideri i uspeju.

Mala promena zaista može imati veliki uticaj!

Prelazak sa „muških saveznika“ na „saveznici u liderstvu“ je korak ka redefinisanju uloga koje svi igramo u stvaranju inkluzivnijeg i pravičnijeg sveta.

Liderstvo nije vezano za pol, već za sposobnost da se iskoristi uticaj kako bi se stvorile pozitivne promene.

Bilo da ste muškarac ili žena, vaša odgovornost je da podignete druge, da budete lider koji se zalaže za jednakost i prilike za sve.

Usvajanjem te promene, udaljavamo se od ideje da žene treba spašavati, i približavamo se budućnosti u kojoj je liderstvo, u svim svojim oblicima, ključ za istinsku jednakost.

Šeli Zalis, saradnica Forbes