Desničarski stavovi mogu da vas obogate: Kako je osnivač Rambla i IT firme u Srbiji postao milijarder

Ključna finansijska injekcija kripto giganta Teter dovela je do rasta akcija alternativne platforme za Jutjub, koju vodi Kris Pavlovski, za više od 100% krajem decembra.
Mnogi su dobili poklone krajem decembra, ali osnivač i izvršni direktor Rambla, Kris Pavlovski, imao je posebno unosnu prazničnu sezonu. Njegova platforma, koja se bori sa nedostatkom sredstava i sebe naziva bastionom slobode govora, a popularna je među političkom desnicom, objavila je 20. decembra investiciju od 775 miliona dolara. Stigla je od kripto giganta Teter. To je dovelo do skoka akcija Rambla za više od 100% tokom naredne nedelje i učinilo Pavlovskog milijarderom.
Forbes procenjuje da je Pavlovski sada „težak“ oko 1,3 milijarde dolara. To se desilo zahvaljujući njegovom udelu od 25% Ramblu (plus opcijama za sticanje dodatnog udela od 6% po simboličnoj ceni od tri centa po akciji).
Forbes procena bogatstva Pavlovskog ne uključuje dodatne akcije i opcije. One bi mogle povećati njegov udeo u Ramblu na čak 44%. Uslov je da budu trgovane po ceni iznad 17,5 dolara po akciji tokom 20 dana u periodu od 30 dana pre septembra 2027. godine. To je scenario koji sada deluje manje neverovatan nego pre mesec dana. (Kao osnivač Rambla, Pavlovski poseduje specijalnu klasu akcija koja mu daje 85% prava glasa u kompaniji.)
„Rast akcija je podstaknut [poboljšanjem bilansa stanja zahvaljujući] investiciji Tetera i povoljnijim političkim okolnostima za alternativne medijske platforme“, kaže analitičar Vedbuša, Skot Devit.
Platforma i dalje gubi novac
Kao deo ugovora, za koji je Pavlovski u saopštenju rekao da će „staviti raketni pogon na leđa Rambla dok se pripremamo za narednu fazu rasta“, Teter će ubrizgati 250 miliona dolara na bankovni račun ove još uvek neprofitabilne platforme, kako bi podržao „inicijative za rast“. Preostalih 525 miliona dolara će se koristiti za otkup i do četvrtine akcija kompanije (uključujući do 4% udela Pavlovskog).
Ova finansijska injekcija nije mogla da dođe u bolje vreme. Rambl je prijavio neto gubitke veće od 100 miliona dolara u prvih devet meseci 2024. godine. Time je ukupan gubitak od početka 2023. dostigao 218 miliona dolara. Pre ugovora sa Teterom, Rambl je potrošio oko dve trećine od 300 miliona dolara prikupljenih kada je kompanija izašla na berzu putem SPAC-a u septembru 2022. Sada, sa četvrt milijarde dolara od Tetera, Rambl može da nastavi da potpisuje unosne ugovore sa desničarskim kreatorima kao što su Donald Tramp Junior, Kimberli Gilfojl i Rasel Brend. Kao i sa apolitičnim kreatorima poput Dejva Portnoja iz Barstul Sportsa.
Severni Makedonac poreklom
Rođen u Kanadi, Pavlovski je rano započeo karijeru na internetu. Kreirao je veb sajtove kao tinejdžer u Torontu tokom kasnih devedesetih i ranih dvehiljaditih. On je 2011. osnovao Cosmic Development, IT autsorsing kompaniju sa kancelarijama u Srbiji i domovini svojih roditelja, Severnoj Makedoniji. Cosmic Development sada ima više od 250 zaposlenih. Rambl, jedan od njegovih 90 klijenata, platio je ovoj firmi više od 2,5 miliona dolara u prvih devet meseci 2024.
Pavlovski je pokrenuo Rambl 2013. kao alternativu Jutjubu kao pomoć malim kreatorima u upravljanju autorskim pravima. Zatim su 2020. konzervativci, frustrirani navodnom cenzurom velikih tehnoloških kompanija, otkrili ovu platformu. Povećali su njenu publiku sa milion na 21 milion mesečnih korisnika do kraja godine. Ovo je podstaklo kompaniju da se transformiše u svoju trenutnu anti-„cancel culture“ i anti-Big Tech personu.
Podrška potpredsednika
Narja, investiciona firma koju je koosnovao Džej Di Vens uz pomoć Pitera Tila, uložila je 2021. godine 25 miliona dolara u Rambl. Sledeće godine, kompanija je izašla na berzu putem SPAC spajanja. A akcije Rambla dostigle su rekordnu cenu od 16,81 dolara po akciji prvog dana trgovanja. Dogovor je omogućio Hauard Lutnik, milijarder i izvršni direktor finansijske firme Cantor Fitzgerald. Kompanija pruža bankarske usluge za Teter i navodno je uložila u njega. Lutnik je i Trampov kandidat za sekretara za trgovinu.
Iz svog novog sedišta u Longbout Kiju na Floridi, otvorenog 2023. godine, Rambl je iskoristio sredstva prikupljena od SPAC investitora da postane, kako Pavlovski kaže, „mini Gugl“. Razvijali su sopstveni sistem za prodaju oglasa, preuzeli platformu za podkasting i strimovanje uživo koju je osnovao Dejvid Saks – investitor i Trampov novi „AI i kripto car“ (koji sada sedi u upravnom odboru Rambla) – i lansirali provajdera usluga u oblaku. Kompanija je takođe plaćala konzervativnim komentatorima, gejming strimerima, sportskim kreatorima i mnogim drugim internet ličnostima da koriste Rambl kao svoju platformu. U pokušaju da privuče publiku sa Jutjuba i Tviča, u vlasništvu Amazona.
Ne odustaje
Rezultati ovih napora do sada su bili razočaravajući. Prosečan mesečni broj korisnika Rambla dostigao je vrhunac krajem 2022. sa 80 miliona (u poređenju sa 67 miliona u poslednjem kvartalu). Uprkos nedavnom porastu, akcije Rambla su i dalje 20% niže u poređenju sa krajem prvog dana trgovanja u septembru te godine.
Međutim, Pavlovski nije obeshrabren. On je 23. decembra podelio video klip konzervativnog komentatora i investitora Rambla, Dana Bongina, koji je pohvalio uspon anti „woke“ „paralelne ekonomije“. Pavlovski je posebno istakao jednu rečenicu iz dvoiminutnog videa: „Možete se ukrcati na taj voz ili vas on može pregaziti – jer dolazi“.
Kajl Kan-Malins, novinar Forbes