Silicijumska dolina menja stranu – ko sve podržava Trampa?

Lideri Pavle Jakšić 19. jul 2024. 17:23 > 19. jul 2024. 17:24
featured image

Deluje da je momentum Džozefa Bajdena u Silicijumskoj dolini odavno prošao. Silicijumska dolina se dugo smatrala jednim od najliberalnijih regiona u SAD, bastionom levice, ali su tehnološki lideri, jedan za drugim, bivali razočarani stavovima predsednika Džoa Bajdena o regulaciji i porezima, te su krenuli da politički naginju udesno, kako govore američki mediji. Prikladniji termin bio bi interesno.

19. jul 2024. 17:23 > 19. jul 2024. 17:24

Na te simpatije Tramp je reagovao promptno, obećavajući da će zaštititi slobodu govora i podržati industriju kriptovaluta. O razlozima ove nagle promene mozgao je i čuveni Mark Kjuban, koji je ipak ostao dosledan svojoj političkoj afilijaciji. Po njegovom mišljenju to je vera u bitkoin, u koji je on umeo da bude sumnjičav, doduše ne toliko kao Džejmi Dajmon, prvi čovek najveće svetske banke Džej Pi Morgan Čejs.

Ko je sve stao iza Trampa javno, a ko se tek sprema?

Za početak najbogatiji čovek na svetu, čije se bogatstvo prema Forbsu procenjuje na skoro 255 milijardi dolara. Danas čak i svet koji nije preterano involviran u biznis zna ko je Ilon Riv Mask.

Biznismen i investitor poznat po svojim ključnim ulogama u svemirskoj kompaniji SpaceX, automobilskoj kompaniji Tesla, društvenoj mreži Eks, nekadašnjem Tviteru, i osnivačkim ulogama u kompanijama Boring, xAI, Neuralink, i OpenAI. Njegova javna podrška na Eksu tinjala je već neko vreme, da bi kulminirala nakon pokušaja atentata na Trampa. „Poslednji put kada je Amerika imala ovako jakog kandidata bilo je u vreme Teodora Ruzvelta“, glasila je nedvosmislena Maskova podrška Trampu.

Da li će i kada ona biti materijalizovana? Odgovor je vrlo verovatno. Upućeni u super pakove (Politički akcioni komiteti koji mogu da primaju neograničene doprinose od pojedinaca, korporacija, sindikata i drugih komiteta u svrhu finansiranja nezavisnih rashoda i drugih nezavisnih političkih aktivnosti) smatraju da Mask planira donaciju, a tu priču podupire i podatak da je on blizak poslovni saradnik mnogih donatora, uključujući i Džoa Lonsdejla.

Trio koji je probio led

Pre nego što se fokusirao na institucionalno ulaganje, Džo Londsdejl, koji je završio računarstvo na Stenfordu 2003. godine, koosnovao je globalnu softversku kompaniju Palantir, poznatu po svom radu u odbrambenoj industriji, kao i po kreiranju platforme za pokretanje zajedničke operativne slike kovid-19 virusa u više od 35 zemalja sveta.

Zajedno sa braćom Vinklvos bio je među prvim američkim tehnološkim i poslovnim liderima koji su donirali novac novom superpolitičkom akcionom komitetu koji podržava predsedničku kandidaturu Donalda Trampa. „America Pac“ je prikupio više od 8,7 miliona dolara od lansiranja u junu, prema javnoj prijavi, uključujući nekoliko donacija od milion dolara od investitora iz Silicijumske doline koji su javno podržali Trampa poslednjih nedelja.

Braća Vinklvos
Braća Vinklvos; Foto: REUTERS/Lucas Jackson

Kameron i Tajler Vinklvos su američki investitori u kriptovalute, bivši veslači i suosnivači Winklevoss Capital Management, kao i kompanije za razmenu kriptovaluta Gemini. U muškom paru su se takmičili u veslanju na Letnjim olimpijskim igrama 2008. godine u Pekingu. Vinklvos i njegov brat poznati su i po suosnivanju startapa HarvardConnection (kasnije preimenovanog u ConnectU) zajedno sa kolegom Diviom Narendrom. Oni su 2004. godine tužili osnivača Fejsbuka Marka Zakerberga, tvrdeći da im je ukrao ideju za mrežu Fejsbuk,

Prema podacima Forbes, njihovo bogatstvo se procenjuje na 2,7 milijardi dolara. Krajem juna oni su velikodušno donirali deo tog novca Trampu – svaki po milion dolara u bitkoinima. Razlog svakako nije njihovo ideološko pozicioniranje na skali levo-desno, već uverenje da će dolazak Trampa „staviti tačku na rat Bajdenove administracije protiv kriptovaluta“.

Andrisen Horovic

Gigant rizičnog kapitala kompanija Andrisen Horovic (AH), takođe je stala uz Trampa, što je možda i jedno od većih iznenađenja imajući u vidu da je suosnivač Mark Andrisen (koautor Mozaika, prvog široko korišćenog veb pretraživača i suosnivač Netskejpa, koji je AOL kupio 1998. za 4,4 milijarde dolara u obveznicama) bio osvedočeni demokrata, koji je podržavao i glasao za sijaset kandidata sa tog dela političkog spektra, od Al Gora i Džima Kerija, do Baraka Obame i Hilari Klinton.

Razlog je prost, on veruje da je Trampova politika mnogo povoljnija za tehnologiju, posebno za startap ekosistem. U intevjuu za he.net izjavio je da „ukoliko ste rizična firma, svake godine vam se oduzimaju delovi vašeg portfelja. Ostaješ bez posla, a startapi postaju nemoguća misija“.

Iz ovog razloga Tramp će moći da računa na podršku i drugog suosnivača ove kompanije Benjamina Horovica. AH je kompanija koja je prva investirala u Fejsbuk, i ima na raspolaganju 42 milijarde dolara imovine pod upravljanjem od maja 2024, a sam Horovic je podržao startapove poput Midijuma, Dejtabriksa, Skajpa, Lifta i Okte.

Ben Horovic
Ben Horovic; Foto: REUTERS/Brendan McDermid

Trampa podržava i Daglas Lioni, američki milijarder i rizični kapitalista, uz to i bivši upravljački partner kompanije Sequoia Capital. Tokom svog mandata, Lioni je kroz Sekvoju investirao u startape Medallia, Rackspace, RingCentral, ServiceNoW i Nubank.

Kao dete radničke klase Lioni je stigao u Ameriku u Maunt Vernon iz Đenove (familija Leone), gde je rođen. Kada je u pitanju njegovo obrazovanje, teško da je moglo da bude utemeljenije. Na univerzitetu Kornel je diplomirao mašinstvo, na Kolumbiji je magistrirao industrijsko inženjerstvo, a na čuvenom MIT-u menadžment. Sa bogatstvom od 8,3 milijarde dolara nalazi se na 317. poziciji na Forbes listi. U Sekvoji Tramp ima još jednog zagovornika, partnera Šona Megvajera, a podržava ga i osnivač kompanije Valor Equity Partners Antonio Grasias.

Vens tim

Kada su u pitanju republikanci, od skoro podršku ne uživa isključivo Tramp, već i tek imenovani kandidat za potpredsednika Amerike Džej Di Vens.

Njegova najveća podrška je čovek koji je u njega i najviše verovao, podržavajući ga od 2016. godine kada je bio potpuni anonimus, a njegovu podršku uživao je tada i kandidat za predsednika Amerike Tramp. Radi se o Piteru Tilu čije je bogatstvo procenjeno na 7,9 milijardi dolara.

Američki preduzetnik rođen u Frankfurtu, koji je odrastao u Klivlendu, postao je suosnivač Pejpala, nakon što je završio studije prava na Stenfordu. Bio je izvršni direktor Pejpala do njegove prodaje kompaniji eBay 2002. godine za 1,5 milijardi dolara, i prvi spoljni investitor u Fejsbuku. Bez Tila teško da bi i Trampova kampanja 2016. i Vensova 2024. bile izvodljive.

Vensa zdušno podržava i Dejvid Oliver Saks (bogatstvo 1,7 milijardi dolara, Forbes), južnoafrički preduzetnik, autor i investitor u kompanije za internet tehnologiju. On već duže vreme lobira za podršku Trampu, pa je tako u junu ove godine organizovao donatorsku večeru u San Francisku zajedno sa investitorom Čamatom Palihapitijom, na kojoj je prikupljeno 12 miliona dolara.

Vensa je nazvao „američkim patriotom“, dok je Delian Asparouhov iz kompanije Founders Fund, firme rizičnog kapitala koju Saks podržava izjavio – „imamo bivšeg tekovca u Beloj kući, najbolja zemlja na svetu“. Reakcije uspešnih tehnoloških biznismena na kraju je sublimirao i Ilon Mask napisavši kratko – „sjajan izbor“.

Lista je daleko od kraja, a Tramp zadovoljno može da trlja ruke, jer se ona svakim danom povećava. Uz njega je stao i Trevor Treina. Sa porodičnim stablom koje uključuje predsednika Džejmsa Bjukenana, osnivač kompanije Dow Chemical i filantrop koji stoji iza proslavljenog de Jang muzeja u San Francisku, Treina je projektovan da se kupa negde na bazenu i pije martini.

Ipak, on je odlučio da zagrebe svoju srebrnu kašiku, tražeći u njoj zlato, pa je postao entuzijastični preduzetnik. Njegova prva kompanija, Compare.net, prodata je Majkrosoftu 1999. za 100 miliona dolara kada je Traina imao samo 30 godina, a stigao je i da bude američki ambasador u Austriji.

Podržao ga je i kralj torbi i ranaca Tušar Džein, koji je i suvlasnik kompanije Multicoin Capital, zajedno sa Kajlom Samanijem, a koja je investiciona firma za kriptovalute, tokene i blokčejn kompanije.

Bil Ejkman
Bil Ekman; Foto: REUTERS/Richard Brian

Listu za sada čine i Vilijam Albert Ekman, američki milijarder i glavni izvršni direktor kompanije za upravljanje hedž fondovima Pershing Square Capital Management (bogatstvo, 9,3 milijarde, Forbs), Logan Mekejb, tvorac JavaScript balona za ćaskanje i prvi čovek Interkoma, kao i Palmer Frimen Laki, američki preduzetnik, najpoznatiji kao osnivač Oculus VR i dizajner Oculus Rifta.

Jasno je da svi navedeni nedvosmisleno podržavaju buduću Trampovu ekonomsku viziju, fiskalnu i finansijsku, blagonaklonost prema kriptovalutama i startapima, a da li će i ostale segmente javne politike, koja će svakako drastično odudarati od onih liberalnih koje su podržavali do sada, ostaje nam da vidimo.