Trampovo bogatstvo u nekoliko dana palo za 500 miliona dolara, nakon što je ispalio prve pucnje u trgovinskom ratu

Carine se čine kao jednostavni alati, ali često dolaze sa neočekivanim posledicama. Samo pitajte predsednika, čije je bogatstvo palo za pola milijarde dolara i to u samo nekoliko dana.
Donald Tramp je prošle nedelje „ispalio“ prve pucnje u globalnom trgovinskom ratu, pričinivši štetu mnogima, uključujući i sebe.
Tog 2. aprila, na dan kada je Tramp predstavio plan za carine, Forbes je procenio njegovo neto bogatstvo na 4,7 milijardi dolara.
Manje od nedelju dana kasnije, ono je opalo na procenjenih 4,2 milijarde dolara. Vrednost njegovih akcija na berzi i privatnih ulaganja pada u skladu sa širim tržištem.
Najveći gubitak dolazi od njegovog najvrednijeg kapitala – Trump Media and Technology Group. Akcije kompanije pale su za 8% tokom poslednja tri dana trgovanja, dostigavši najnižu cenu od oktobra.
Početak problema – posledice obračuna carine
Njegov udeo, koji je u sredu bio vredan 2,2 milijarde dolara, sada iznosi oko dve milijarde dolara. Gubitak od oko 170 miliona dolara predstavlja samo početak njegovih problema.
Trampova imovina u komercijalnim nekretninama opala je za procenjenih 90 miliona dolara. Pod pretpostavkom da su doživela slične gubitke kao berzanske kompanije koje se bave tim nekretninama.
Akcije Vornado Realty Trust, kompanije koja sarađuje sa Trampom u dva njegovih najvrednija objekata (1290 Avenue of the Americas u Njujorku i 555 California Street u San Francisku) pale su 14% od trenutka Trampove najave do kraja jučerašnjeg dana.
Cena akcija druge velike njujorške kompanije za nekretnine, SL Green, pala je za 15%. Trampov portfolio, uključujući Vornado nekretnine (Tramp Kula i 40 Wall Street), sada je vredan procenjenih 570 miliona dolara. To je pad sa 660 miliona dolara prošle nedelje.
Udar i na golf imovinu
Golf imovina takođe gubi na vrednosti. Loptice, palice i majice u profesionalnim prodavnicama dolaze iz inostranstva. Prava pretnja za Trampov portfelj, međutim, jeste mogućnost rezanja troškova. Članovi klubova mogli bi da smanje troškove za venčanja, luksuzne obroke ili čak članstva.
„Ako dođe recesija, vaša žena vas pogleda i kaže ‘Šta, pobogu, radimo s ovim skupim članstvom u klubu?'“, objašnjava izvor Forbes iz ove industrije.

Nema uporedivih berzanskih kompanija sa Trampovim klubovima, ali najbliži uporedni pokazatelji ukazuju na probleme. Akcije preduzeća iz industrije zabave i slobodnog vremena, kao što su Vail Resorts i Soho House, pale su za više od 15% od srede.
Topgolf Callaway Brands, koji proizvodi palice i upravlja golf terenima, takođe je opao za 15%. Sličan pad za Trampove golf terene smanjio bi njegovo neto bogatstvo za još 70 miliona dolara.
Carine uticale i na sektor ugostiteljstva
Imovina u sektoru ugostiteljstva nije u boljoj poziciji. Trampova najveća imovina je Trump National Doral.
Reč je o odmaralištu sa 643 sobe u Majamiju. Portparol Bele kuće, Tejlor Rodžers, kaže da je „predsednik fokusiran na zemlju, a ne na svoj biznis“. „Predsednik Tramp je uveo carine zemljama koje su nas godinama eksploatisale kako bi osigurao da Amerikanci budu bolje zaštićeni tokom generacija koje dolaze“, navela je u saopštenju.
„Predsednikova imovina je u fondu kojim upravljaju njegova deca, dok on vredno radi na tome da vodi zemlju ka ekonomskoj prosperitetu“, dodaje se u izjavi.
Pored Dorala, Tramp i dalje poseduje stotine hotelskih i kondominijumskih jedinica u tornjevima u Čikagu i Las Vegasu. Ako bi vrednost Trampovih ulaganja opala za, recimo, 16%, on bi izgubio još 65 miliona dolara.
Njegov mnogo manji biznis za licenciranje i upravljanje mogao bi da izgubi još 15 miliona dolara.
I nekretnine u padu
Stambene nekretnine su takođe drastično pale, pri čemu su akcije četiri kompanije koje poseduju apartmane pale u proseku za 13%. Tramp poseduje desetine jedinica unutar zgrada koje je razvio ranijig godina. Ako bi smanjio taj portfolio, njegovo neto bogatstvo bi opalo za još oko 20 miliona dolara.
Njegova najzaštićenija imovina mogli bi biti mnogi njegovi trofeji, poput penthausa na vrhu Tramp kule i rizort Mar-a-Lago.
Dejna Koh, agent za luksuzne nekretnine u Palm Biču, kaže da ova vrsta imovine funkcioniše u drugačijem okruženju od akcija na berzi.

„Ovo je još ograničenije i ređe“, kaže. Ako bi se vrednost najboljih nekretnina smanjila za, recimo, 5%, ili polovinu pada šireg tržišta, Tramp bi izgubio još 32 miliona dolara.
Kriptovalute
Gotovina obično pruža olakšanje u vremenima poput ovih. Prema najnovijem izveštaju o finansijskoj imovini Trampa, on poseduje portfolio diverzifikovanih obveznica i nekoliko akcijskih pozicija, uključujući udeo u privatnoj kreditnoj firmi Blue Owl Capital u vrednosti od pet do 25 miliona dolara, koji je opao za 22% od srede.
Nakon što je podneo izveštaj u avgustu, Tramp je ostvario dva ogromna finansijska dobitka od kriptovaluta. Prvo je došao World Liberty Financial. Taj projekat je obećao „finansijsku revoluciju“ i doneo gotovo 400 miliona dolara predsedniku i njegovoj porodici. Zatim je usledila prodaja $TRUMP koina, koji je verovatno doneo barem još 175 miliona dolara pre oporezivanja. Problem za predsednika je to što je možda deo tih prihoda čuvao u kriptovalutama, koje su poznate po tome što su nestabilne.
Njegov sin Erik Tramp je u februaru javno hvalio Eter, rekavši svojim pratiocima na Tviteru da je „sjajan trenutak da se kupi $ETH“. Od tada je ova valuta opala za 45%, uključujući pad od 18% nakon Trampove objave o carinama. Ako bi se procenjeni neočekivani dobitak predsednika posle plaćanja poreza od 350 miliona dolara smanjio za polovinu pada Etera, on bi izgubio još 32 miliona dolara.
Kada saberemo sve, čini se da Trampovi gubici u njegovoj privatnoj imovini premašuju one od njegovih berzanskih akcija.
Najveća pretnja za Trampa nisu carine na proizvode koje uvozi, s obzirom na to da njegova preduzeća ne prodaju mnogo fizičkih proizvoda.
To je gubitak poverenja investitora širom sveta. Ljudi se oslanjaju na hirove, a ne na logiku, kada odlučuju da li će kupiti ili se odreći luksuznih nekretnina, skupih članstava u klubovima i mem akcija sa visokim rastom.
Što više nesigurnosti Tramp unosi u globalnu ekonomiju, to će njegovo neto bogatstvo brže opadati.
Den Aleksander, novinar Forbes