Koliko je bogata Kamala Haris, nova kandidatkinja za predsednicu Sjedinjenih Američkih Država

Potpredsednica ima dosta novca, ali mogla je biti još bogatija da je mudrije investirala
Ažurirano (21. jul 2024): Od kada je Forbes objavio ovaj tekst 26. maja, situacija unutar Demokratske stranke se drastično promenila. Nakon katastrofalnog nastupa predsednika Džoa Bajdena u debati protiv Donalda Trampa u junu, zabrinutost unutar stranke zbog njegove starosti je eksponencijalno porasla, te je Bajden juče objavio da će suspendovati svoju predsedničku kampanju i podržati svoju potpredsednicu Kamalu Haris da se kandiduje umesto njega. Ovaj potez za sada ne utiče na finansijsko stanje Harisove, ali ako osvoji demokratsku nominaciju i postane predsednica, njena plata će porasti sa 235.000 na 400.000 dolara, a ona će se preseliti iz rezidencije potpredsednika u Belu kuću, gde će njene lične finansije biti pod većom lupom nego ikada.
Zahvaljujući decenijama koje je provela u vlasti i bogatom suprugu, Kamala Haris je ostvarila značajnu ušteđevinu, a postala je još bogatija otkako je postala potpredsednica. Forbes procenjuje da je neto vrednost njenog bogatstva zajedno sa bogatstvom njenog supruga Daglasa Emhofa oko osam miliona dolara, što je porast u odnosu na sedam miliona iz 2021. godine. To je otprilike 20 puta više od prosečne neto vrednosti Amerikanaca u istoj starosnoj grupi.
Samo korak udaljena od najmoćnije funkcije na svetu, Haris (i Emhof) poseduju kuću vrednu više miliona dolara u Los Anđelesu. Ostatak njihove imovine uglavnom se sastoji od gotovine, indeksnih fondova, obveznica i penzija, koje će 59-godišnja Haris uskoro moći da koristi.
Ovaj par bio bi još bogatiji da su u poslednjih nekoliko godina donosili drugačije odluke. Povećanje neto vrednosti njihovog bogatstva gotovo u potpunosti dolazi od skoka vrednosti kuće u L.A.-u, dok njihova likvidna ulaganja ne deluju kao da su značajno porasla, uprkos rastućem tržištu akcija.
Kamala Haris rođena je u Ouklendu, Kalifornija, u oktobru 1964. godine, kao dete dvoje obrazovanih imigranata. Njen otac, poreklom sa Jamajke, radio je kao profesor ekonomije na Stenfordu, dok je njena majka, iz južne Indije, istraživala rak dojke. Par se upoznao na Univerzitetu Kalifornije u Berkliju i nakon venčanja, dobili su Kamalu i njenu sestru, Maju. „Nismo bili bogati u finansijskom smislu,“ piše Haris u svojim memoarima iz 2019. godine, „ali vrednosti koje smo usvojili pružile su nam drugačiju vrstu bogatstva“.
Od malih nogu, Haris je pokazivala interesovanje za pravo. Preselila se 1982. godine da bi pohađala istorijski crni Univerzitet Hauard, gde je debatovala i protestovala protiv aparthejda u Južnoj Africi. Dobila je i posao u Federalnoj trgovinskoj komisiji i još jedan kao pripravnik za senatora Kalifornije Alana Kranstona, demokratu čije će mesto kasnije zauzeti. Haris je diplomirala 1986. godine i vratila se na Zapadnu obalu, gde je stekla diplomu prava na UC Hejstings 1989. godine. Advokatski ispit je položila iz drugog pokušaja 1990. godine.

Nakon završetka škole, pridružila se kancelariji okružnog tužioca okruga Alameda. Što je duže ostajala, to je radila na ozbiljnijim slučajevima, uključujući ubistva i seksualna zlostavljanja. Sredinom 1990-ih, Haris je takođe nakratko izlazila sa Vilijem Braunom, tadašnjim predsednikom Skupštine države Kalifornije, koji ju je imenovao u dve državne komisije. Godine 1998. prešla je preko zaliva da bi se pridružila kancelariji okružnog tužioca San Franciska, kupivši stan u gradu za 299.000 dolara.
Brzo je napustila kancelariju okružnog tužioca, koju opisuje u svojim memoarima kao „haos“ i „disfunkcionalnu“, a onda se kratko zadržala u gradskoj vladi.
Godine 2003, Haris se kandidovala za okružnog tužioca San Franciska, nadajući se da će srediti svoju staru kancelariju, i pobedila, porazivši nosioca te funkcije u dva mandata.
Na početku, kao okružni tužilac, zarađivala je oko 140.000 dolara, a ta cifra je porasla na više od 200.000 dolara do 2010. godine. Iste godine, tesnom pobedom, postala je državni tužilac Kalifornije, što joj je donelo više prestiža, ali manje novca, smanjujući joj platu na 159.000 dolara. Bar su penzioni benefiti bili izdašni: njeno vreme u lokalnim i državnim kancelarijama donelo joj je dve penzije za koje Forbes procenjuje da danas vrede nešto manje od jedan milion dolara.
Početak druge decenije 2000-ih su na drugi načini oblikovali njene finansije. Godine 2012. nakon smrti njihove majke, Haris i njena sestra su prodale njen stan u Ouklendu za 710.000 dolara, potvrdio je lokalni agent za nekretnine Džeri Beverli. Dve godine kasnije, Haris se udala za Daglasa Emhofa, advokata za zabavnu industriju iz Los Anđelesa kojeg je upoznala preko prijatelja. Kao tadašnji upravljački partner u Venable LLP, on je doneo dodatni prihod i dobro finansiran IRA sa desetinama akcija pojedinačnih kompanija.
Haris se 2016. kandidovala za američki Senat. Iako je ubedljivo pobedila, izborna noć joj je ostala u sećanju kao tmurna, jer je Donald Tramp preokrenuo državu za državom na svom putu ka Beloj kući.
„Svako od nas je pokušavao da se nosi sa tim na svoj način“, piše ona u svojim memoarima. „Sela sam na kauč sa Dogom i pojela celu porodičnu kesu klasičnih Doritosa“.
Kao nova senatorka, Haris je dobila malu povišicu na 174.000 dolara godišnje. Nakon što je položila zakletvu, imala je između 250.000 i 500.000 dolara na štednom računu i sličan iznos investiran u penzione račune, plus njene penzije. Ostatak imovine na njenom finansijskom izveštaju poticao je od Emhofa. Par je ubrzo kupio dvosobni stan u Vašingtonu za nešto manje od 1,8 miliona, zaduživši se 1,35 miliona.

Godine 2019. najavila je kandidaturu za predsedništvo. Kao kandidatkinja, Forbes je procenio njenu neto vrednost na šest miliona dolara, iznos je povećan zahvaljujući Emhofu, koji je kao advokat zarađivao više od milion dolara godišnje.
Na kraju, Haris nije uspela da pridobije podršku i odustala je pre Ajove, ali je dobila konačnu utešnu nagradu kada ju je Džo Bajden izabrao za svoju potpredsedničku kandidatkinju 2020. godine. Pobedili su Donalda Trampa i Majka Pensa, a u januaru 2021, Haris je dobila novu povišicu na 235.000 dolara kao potpredsednica.
Emhof je, sa druge strane, prestao sa unosnim pravnim radom i počeo da predaje pravo na Univerzitetu Džordžtaun.
Par se preselio u rezidenciju potpredsednika na One Observatory Circle u Vašingtonu i počeo sa likvidacijom imovine. Haris je prodala svoj stan u San Francisku u martu 2021. za 860.000 dolara, što je 560.000 više nego što ga je platila 23 godine ranije. Zatim je usledila prodaja stana u Vašingtonu za 1,85 miliona, što je nešto iznad cene po kojoj su ga kupili 2017. godine. Haris je, takođe, zaradila više od 500.000 dolara od knjiga koje je objavila pre nego što je preuzela funkciju.
Gde je sav taj novac otišao nije jasno. Njeni finansijski izveštaji ne sugerišu nagli porast likvidnih sredstava, iako je berza porasla za 37% od kada je preuzela funkciju. Jedno moguće objašnjenje je da Haris i Emhof drže veliki deo svojih sredstava na nisko-prinosnim gotovinskim računima. Drugo objašnjenje bi moglo biti da su se navikli na veće prihode nego što sada imaju, pa manje štede nego ranije.
Njihovo ukupno bogatstvo je ipak poraslo zahvaljujući kući u Los Anđelesu, koju je Emhof kupio 2012. i prebacio na trast kojim oboje upravljaju nakon njihovog venčanja. Od 2021, vrednost kuće je skočila za oko milion dolara, na procenjenih 4.4 miliona. Nekretnina ima hipoteku od dva miliona, uzetu 2020, sa klauzulom koja im omogućava da plaćaju samo kamatu do 2030. godine i fiksira niske kamatne stope do 2027. godine. Haris je nekada opisivala takve hipoteke kao tempirane bombe, ali za sada joj omogućavaju niske troškove stanovanja.
Uskoro će imati više novca. Haris, koja ima 59 godina, će početi da prima procenjenih 8.200 mesečno iz svojih kalifornijskih penzija kasnije ove godine, a njene federalne penzione isplate će verovatno početi 2026. godine. Dakle, čak i ako Haris bude morala da napusti rezidenciju potpredsednika 2025. godine, njene finansije su sigurne – i uvek bi mogla da ih uveća, kao njen prethodnik Majk Pens, pisanjem novih knjiga, konsultantskim poslovima i angažmanima kao govornik.
Novac obično nije glavni motiv za advokate koji ulaze u javnu službu. Na početku svoje karijere kao tužilac, Haris se seća u svojim memoarima, mlada žena je greškom uhvaćena u raciji zbog droge, ali nije mogla da plati kauciju u petak popodne – što je značilo da će vikend provesti u zatvoru daleko od svoje dece. Haris je pomogla da se žena oslobodi, piše, „i znala sam kakav posao želim da radim i kome želim da služim.“
Kajl Kan Malins, novinar Forbes