Šeik Jusuf al Šelaš: Ko je tajkun za nekretnine sa projektom u Bosni, koji je postao „član porodice Tramp“

Lideri Forbes 25. maj 2025. 16:21
featured image

Prošlog decembra, Erik Tramp, sin Donalda Trampa i izvršni potpredsednik njegove Trump Organizacije, otputovao je u Saudijsku Arabiju kako bi najavio lansiranje novog projekta s Tramp brendom, u saradnji sa saudijskim investitorom Dar Global: Trump Tower Jeddah. Luksuzni stambeni neboder od 47 spratova na obali Crvenog mora koštaće 530 miliona dolara.

25. maj 2025. 16:21

Obraćajući se okupljenima ispod kristalnog lustera u prostranoj hotelskoj balskoj sali, Erik je zahvalio Jusefu Al Šelašu, predsedniku i koosnivaču matične kompanije Dar Globala, Dar Al Arkan.

„On je čovek s kojim imam sjajan odnos. Radimo na toliko neverovatnih projekata širom sveta“, rekao je 41-godišnji Erik o Al Šelašu, koji je sedeo za istim stolom. „On je zaista postao član porodice Tramp i neko koga iskreno volim“.

Kada je Al Šelaš tri minuta kasnije izašao na binu, uzvratio je slično. „Naš odnos sa Tramp Organizacijom započeo je pre skoro deceniju“, rekao je. „Taj odnos nije započeo kao poslovni, već kao prijateljstvo, koje je vremenom raslo“.

Među svim biznismenima s kojima Tramp Organizacija sarađuje tokom drugog mandata Donalda Trampa u Beloj kući – od Indije do Indonezije i Vijetnama – moguće je da je Al Šelaš američkom predsedniku platio više nego bilo ko drugi. Njegova firma je najavila najmanje šest luksuznih poslova u oblasti nekretnina s Tramp brendom u poslednje tri godine. U Dubaiju, Omanu, Kataru i Saudijskoj Arabiji. To je unosan posao. Prema poslednja dva finansijska izveštaja, Tramp je od samo jednog Dar Global projekta u Omanu zaradio 7,85 miliona dolara u naknadama za licence između 2021. i početka 2024. godine. A kroz najmanje pet drugih ugovora koji tek treba da počnu, Tramp će verovatno zaraditi još više miliona od licenci i menadžerskih ugovora s Dar Al Arkanom tokom ostatka svog predsedničkog mandata.

Bogatstvo šeika Al Šelaša

Van granica Saudijske Arabije gotovo nepoznat, Al Šelaš je uspeo da ostane izvan medija, iako je pristao da plati milione kako bi sarađivao s najpoznatijim političarem na svetu. Iako nije bogat kao Tramp, čije se bogatstvo procenjuje na 5,5 milijardi dolara, Al Šelaš je i sam imućan. Forbes procenjuje njegovo bogatstvo na 900 miliona dolara, uglavnom u akcijama kompanije Dar Al Arkan. Osnovao je 1994. zajedno sa braćom i još pet porodica. Na saudijsku berzu izašla je 2007. Takođe poseduje 6% SHL Finance-a, saudijske hipotekarne kompanije. Tu je i 30% Quara Finance-a, saudijske firme za potrošačko finansiranje koja je izašla na berzu 2024. I 5,5% udela u Alkhair Holdingu, investicionoj banci sa sedištem u Bahreinu.

Dar Al Arkan je 2024. zabeležio neto profit od 215 miliona dolara na prihod od milijardu dolara. To predstavlja rast od 32%, odnosno 39%, u odnosu na prethodnu godinu. Kao građevinski investitor koji gradi stanove, vile i stambene zajednice, najveći deo prihoda Dar Al Arkana u 2024. – skoro 83% – došao je od prodaje zemljišta, a ne od prodaje gotovih stanova ili kuća. Iako se Al Šelaš ne pojavljuje kao akcionar u javnim dokumentima firme, osoba upoznata sa kompanijom rekla je za Forbes da on i članovi šest osnivačkih porodica poseduju oko 50% firme, što vredi oko 2,9 milijardi dolara. Predstavnik Dar Al Arkana nije omogućio intervju sa Al Šelašom, ali je potvrdio njegovu neto vrednost.

Najavljeni poslovi s Trampom već donose zaradu

Bliske veze sa Trampom – koje je Al Šelaš, mesec dana nakon što je nazvan članom prve porodice, umanjio u izjavi za saudijsku državnu televiziju rekavši da je reč o „isključivo poslovnom odnosu“ – već su mu se isplatile. Akcije Dar Al Arkana su porasle 75% otkako je firma počela da objavljuje nove poslove s Tramp Organizacijom u julu prošle godine. Svi ti ugovori sklopljeni su preko Dar Globala, međunarodnog ogranka kompanije osnovanog 2017. radi investiranja van Saudijske Arabije. Kompanija je izašla na Londonsku berzu u februaru 2023. (Dar Al Arkan i dalje poseduje 88% akcija Dar Globala.) Akcije Dar Globala su takođe zabeležile rast. Gotovo 140% od jula prošle godine, uprkos razočaravajućim finansijskim rezultatima u 2024. Dva najveća skoka zabeležena su u decembru i aprilu, u vreme kada su najavljeni Trampovi projekti u Džedi i Dohi.

Stoga nije iznenađenje da Al Šelaš na društvenim mrežama ističe svoju bliskost s 47. predsednikom SAD. Na fotografijama objavljenim na nalozima Dar Al Arkana na platformama X i Instagram, smeška se pored Trampa na događaju uoči inauguracije 19. januara. Zatim se pojavio na njegovom mitingu „Make America Great Again Victory Rally“ iste večeri. I na inauguralnom balu Starlight dan kasnije. Govoreći za CNBC Arabija na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu u Švajcarskoj nedelju dana kasnije, izrazio je optimizam povodom Trampovog drugog mandata. Rekao je: „Nadamo se da će ova promena administracije doneti stabilnost regionu i svetu“.

Razvojni put

Rođen 1967. u Saudijskoj Arabiji, rani život Al Šelaša je nepoznat. Diplomirao je islamsko pravo na Univerzitetu Imam Mohamad Ibn Saud u Rijadu 1990. godine. Potom je stekao master iz prava na Institutu za javnu upravu u Rijadu dve godine kasnije. Sa 27 godina je 1994. osnovao Dar Al Arkan sa braćom i još pet porodica: Al Hetlul, Al Rumi, Al Džarala, Al Kasem i Al Babtain. Do 2000. godine, Al Šelaš je posedovao 23,5% firme, čime je postao jedan od dva najveća akcionara.

U ranim godinama, firma se fokusirala na kupovinu velikih parcela neizgrađenog zemljišta u centralnom delu Saudijske Arabije, izgradnju osnovne infrastrukture poput vode, kanalizacije, struje, asfaltiranih puteva i trotoara, a zatim prodaju tih parcela drugim investitorima i developerima. Početkom 2000-ih proširili su se na zapadne i istočne delove zemlje i postepeno počeli s razvojem stambenih jedinica.

Potom je 2004. šest porodica uvelo 60 novih akcionara u Dar Al Arkan prodajom novih akcija – oko 19% kompanije – za približno 1,1 milijardu dolara. Time je Al Šelaševo direktno učešće razvodnjeno na 9%, a firma procenjena na 1,4 milijarde dolara. Iste godine, Al Šelaš i njegovi suosnivači iz Dar Al Arkana osnovali su investicionu banku Alkhair Holding. Tada poznata kao Unicorn Investment Bank, osnovana je u Bahreinu sa početnim kapitalom od 111 miliona dolara. Otvorena su predstavništva u Kuala Lumpuru u Maleziji i Čikagu. Ulagano je u portfelj stambenih objekata za pomoćno stanovanje u Kaliforniji.

„Oni trguju zemljom. Njihova ideja je da kupuju zemljište van gradskih granica, a s vremenom će se grad proširiti i vrednost zemlje porasti“, kaže osoba upoznata s upravom Dar Al Arkana. „Čini se da su njihovi klijenti članovi kraljevskih porodica ili bogati Saudijci koji žele da kupuju zemlju. Oni kupuju ove parcele i čekaju godinama dok infrastruktura ne stigne do njih, a zatim ih prodaju uz profit“.

Investicije u nekretnine

Tramp Saudijska Arabija
REUTERS/Brian Snyder

Prvi veliki građevinski poduhvat Dar Al Arkana bio je 2006. s projektom Al Qasr, planski izgrađenom stambenom zajednicom s tržnim centrom južno od Rijada. Sledeće godine, kompanija je izašla na saudijsku berzu s procenjenom vrednošću od 8,1 milijardu dolara. Al Šelaš je tada prodao akcije vredne 110 miliona dolara. Zadržao je udeo od 8%, vredan 630 miliona dolara. Već je prethodno prihodovao oko 77 miliona dolara kroz dividende tokom dve godine. Njegova neto vrednost tada je procenjena na više od 800 miliona dolara. (Prema javno dostupnim dokumentima, od 2019. više direktno ne poseduje akcije.)

U međuvremenu, Al Šelaš je dodatno širio svoje poslovno carstvo kroz investicionu banku Alkhair. Ulagali su u preduzeća u Jordanu, Kuvajtu, Maleziji, Pakistanu, Turskoj i SAD-u. Uključujući firmu za projektovanje poluprovodnika sa sedištem u Silicijumskoj dolini. Do 2007. godine, Alkhair je upravljao imovinom vrednom 363 miliona dolara i proširio investicione bankarske aktivnosti. Sve više povezujući se s Dar Al Arkanom.

Tada je Alkhair posedovao akcije Dar Al Arkana u vrednosti od 42 miliona dolara i delovao kao jedan od upravitelja, garant i knjigovođa za dve emisije sukuka — islamskih finansijskih instrumenata sličnih obveznicama — koje je Dar Al Arkan izdao 2007. u ukupnoj vrednosti od 1,6 milijardi dolara. Al Šelaš se takođe upustio u hipotekarno kreditiranje, osnivajući SHL Finance iste godine sa svojim suosnivačima iz Dar Al Arkana. Spoljni investitori bili su Arapska nacionalna banka i Međunarodna finansijska korporacija. To je učinio kako bi iskoristio potez saudijske vlade da proširi pristup hipotekama u zemlji u kojoj je tada samo oko 2% domova kupljeno uz pomoć hipoteke.

Udar svetske ekonomske krize

Zatim je usledila globalna finansijska kriza. Akcije Dar Al Arkana pale su skoro 50% između septembra i novembra 2008. godine. Do oktobra 2011, deonice su bile 84% ispod svog maksimuma iz 2008. Kompanija se suočila s krizom likvidnosti, s 1,3 milijarde dolara duga koji je dospevao 2012. (Ipak, firma je te godine započela radove na svom najvećem projektu do tada, Šams Ar Rijad, projektu površine 500 hektara s vilama i poslovnim objektima, koji je i dalje u izgradnji.)

„Globalna finansijska kriza iz 2008. i tri godine koje su usledile značajno su uticale na pad vrednosti akcija Dar Al Arkana“, rekao je predstavnik kompanije za Forbes. „To je primoralo [Al Šelaša] da proda mnoge investicije i otplati zaostale kredite“.

Stvari su se dodatno pogoršale 2012. godine. Anonimna internet stranica, koju je navodno postavio bivši direktor Alkhaira uz pomoć firme za poslovna istraživanja, tvrdila je da su Al Šelaš i osnivači firme koristili mrežu povezanih kompanija – uključujući Alkhair Holding – kako bi ulagali u sukuk emisije Dar Al Arkana. Tvrdi i da su prikrivali svoje vlasništvo nad akcijama kompanije i prebacivali sredstva između firmi koje kontrolišu. Dar Al Arkan je demantovao ove optužbe i potom tužio bivšeg direktora i istraživačku firmu na Visokom sudu u Londonu.

Dar Al Arkan je otplatio dugove 2012. godine, a dve strane su se nagodile 2015. godine. Pri čemu je kompanija navela da „optužbe nisu dokazane i da su zahtevi rešeni i/ili povučeni“. Ipak, vrednost akcija Dar Al Arkana nastavila je da opada, dostižući minimum od 4,3 saudijska rijala (1,15 dolara) po akciji u februaru 2016. To je bilo 92% ispod cene s inicijalne javne ponude. Kompanija je uspela da preokrene situaciju 2017. godine. Povećala je prihode za 153%, na 1,3 milijarde dolara, većom prodajom zemljišta, nakon čega je i cena akcija počela da se oporavlja.

Izlazak na strana tržišta nekretnina

Dar Al Arkan je u godinama koje su usledile nastavio da traži sredstva od međunarodnih investitora, ali danas uživa stabilniji ugled. Analitičari Mudiz koji prate dug kompanije napisali su u martu da vredan zemljišni fond, projektovani novčani tokovi i rezerve gotovine od 1,8 milijardi dolara znače da kompanija može „komotno pokriti“ kratkoročne dugove i druge kapitalne potrebe. U međuvremenu, Alkhair Holding je smanjio obim poslovanja, povukao se iz investicionog bankarstva i prodao većinu svojih investicija. Osim firme za skladištenje robe u Jordanu. I finansijske firme koja nudi šerijatski usklađene investicione proizvode u Saudijskoj Arabiji.

Al Šelaš je 2017. uvideo priliku da proširi poslovanje van Saudijske Arabije. Dar Al Arkan je tada najavio svoj prvi strani razvojni projekat – luksuznu stambenu kulu sa 34 sprata u Dubaiju. Osnovao je Dar Global s ciljem ulaska u segment luksuznih stanova u Dubaiju. To je predstavljalo otklon od prodaje zemljišta na koju se firma ranije oslanjala u Saudijskoj Arabiji. Kompanija je tada angažovala Zijada El Šara, bivšeg izvršnog direktora firme DAMAC Properties u vlasništvu emiratskog milijardera Huseina Sadžvanija, za direktora Dar Globala. Dok je radio za Sadžvanija, El Šar je bio kreator više poslova između DAMAC-a i Tramp Organizacije, uključujući kompleks s Trampovim brendom koji sadrži golf teren površine 200 hektara i vile, otvoren mesec dana nakon Trampove prve inauguracije 2017. godine.

El Šar je ubrzo primenio sopstveni recept za uspeh. Dar Global je u martu 2022. najavio svoj prvi ugovor s Tramp Organizacijom, u Omanu. Na zemljištu kupljenom od kompanije pod kontrolom Ministarstva turizma Omana, Dar Global gradi luksuzni hotel sa 140 soba sa pet zvezdica i golf teren sa 18 rupa i luksuznim vilama. Trebalo bi da budu otvoreni u decembru 2028. Tramp Organizacija će takođe upravljati hotelom i golf klubom tokom 30 godina od dana otvaranja. To će osigurati stalan prihod od naknada za upravljanje za predsednika i njegovu porodicu.

Saudijski prestolonaslednik

Tramp Saudijska Arabija
REUTERS/Brian Snyder

Istovremeno, Al Šelaš je približavao Dar Al Arkan saudijskom prestolonasledniku Mohamedu bin Salmanu. On je došao na vlast 2015. i godinu dana kasnije najavio program „Vizija 2030“ za modernizaciju Saudijske Arabije. U godišnjim izveštajima, kompanija se obavezala da će doprineti postizanju ciljeva Vizije 2030. Od izgradnje „vibrantnog društva“ do podsticanja „ambiciozne nacije“. Međutim, to joj izgleda nije donelo veću naklonost vlasti. Krajem 2022, saudijske vlasti su uvele zabranu gradnje na velikim delovima projekta Šams Ar Rijad kompanije Dar Al Arkan jer se zemljište nalazilo u blizini Nove Murabe, ogromnog novog kompleksa od 1.900 hektara koji je najavio prestolonaslednik.

Te iste godine, prestolonaslednik je procenio da će Saudijskoj Arabiji biti potrebno više od četiri miliona stambenih jedinica u narednih 10 godina. Ipak, uprkos naporima da izgradi više domova i stanova, Dar Al Arkan je prestigla konkurencija – mnogo noviji akteri na tržištu nekretnina. Od osnivanja 1994. godine, Dar Al Arkan je isporučio oko 15.000 jedinica. Manje nego što je rival Retal prodao od svog osnivanja 2012. godine (16.000).

„To je vrlo neobično“, kaže osoba upoznata s poslovanjem Dar Al Arkana. „Ako ste najveći developer, imate ogromne rezerve zemljišta i postoji manjak ponude, zašto ne možete da gradite i prodajete domove?“.

Projekat u Bosni i Hercegovini

Al Šelaš je nastavio da se fokusira na inostranstvo. Kada je u februaru 2023. izveo Dar Global na Londonsku berzu, kompanija je imala 11 razvojnih projekata u toku u Bosni i Hercegovini, Dubaiju, Kataru, Španiji, Ujedinjenom Kraljevstvu i Omanu Uključujući projekat s Trampom u Muskatu. Inicijalna javna ponuda prikupila je 72 miliona dolara. Time je vrednost kompanije procenjena na oko 600 miliona dolara.

Zatim – u julu prošle godine, dok je Tramp grabio ka novoj izbornoj pobedi – Dar Global je počeo da najavljuje niz novih luksuznih projekata s Tramp brendom. Prvo je došla Tramp kula u Džedi i luksuzni neboder i hotel u Dubaiju. Potom su u decembru najavljena dva projekta u Rijadu.

Četiri meseca kasnije, Dar Global je najavio sporazum s Qatari Diar-om, firmom za nekretnine u vlasništvu katarskog državnog fonda, za luksuzni kompleks s Tramp brendom koji uključuje golf teren sa 18 rupa, golf klub i vile na zemljištu od 195 hektara u Kataru. To je bio šesti javno najavljeni projekat između Tramp Organizacije i Dar Al Arkana. I prvi koji je predstavljen nakon što se Tramp vratio u Belu kuću u januaru.

Teška prošla godina

Dar Global je imao tešku 2024. godinu. Neto profit pao je za 82% na 15 miliona dolara, a prihod se smanjio za 33% na 240 miliona dolara. Partnerstva s Trampom bila su svetla tačka, prema Al Šelašu, koji se pohvalio da je firma „ojačala saradnju s Tramp Organizacijom“ u svom pismu akcionarima Dar Al Arkana za 2024. godinu. Kod kuće u Saudijskoj Arabiji, vlada je ukinula zabranu nad projektom Šams Ar Rijad i vratila vlasništvo nad tim zemljištem kompaniji Dar Al Arkan.

Dar Global planira da nastavi širenje širom sveta, sa novim projektima u pripremi na Maldivima i u Maroku. Nema ni govora o kraju saradnje s Trampovima. Al Šelaš je u januaru izjavio za CNBC Arabia da Dar Global radi s Tramp Organizacijom na sedmom projektu – u Grčkoj – koji još nije zvanično objavljen. Proširenje na SAD je takođe u planu. „Razmotrili smo nekoliko projekata u Njujorku, Majamiju i moguće Los Anđelesu“, rekao je Al Šelaš za Al Arabiya Business u januaru.

Nije jasno da li će projekti u SAD uključivati predsednika lično. Tokom prvog mandata, Tramp Organizacija se obavezala da neće sklapati nove strane ugovore dok je na funkciji. Ovoga puta, etički plan kompanije zabranjuje direktne ugovore s inostranim vladama. Ali ne i sa stranim kompanijama. Ipak, partnerstva s Dar Globalom u Omanu i Kataru, gde su raniji vlasnici zemljišta bile državne kompanije, deluju kao kršenje Trampovog obećanja. Predstavnik Tramp Organizacije nije odgovorio na zahtev za komentar.

Sukob interesa

„Ubrzanje sklapanja novih stranih ugovora u prvim mesecima ovog predsedničkog mandata je zapanjujuće“, kaže Voker Dejvis, direktor istraživanja u organizaciji Citizens for Responsibility and Ethics. „Sada je sve javno. U ovoj Trampovoj administraciji više nema nikakvih ograničenja ni obzira prema sukobima interesa“.

Tramp Saudijska Arabija
REUTERS/Brian Snyder

Tramp, sa svoje strane, izgleda oduševljeno novim talasom gradnje širom regiona. „Kule koje vidim kako niču su neverovatne“, rekao je u govoru na američko-saudijskoj investicionoj konferenciji u Rijadu, tokom svoje prve zvanične posete inostranstvu u drugom mandatu. Zatim je naveo nekoliko primera. Gotovo svi su u gradovima gde gradi kule i golf terene s Al Šelašom. „Na mestima poput Dubaija i Abu Dabija, Dohe, Muskata, transformacije su neverovatno impresivne“.

Đakomo Tonjini, novinar Forbes