Tamara Rađenović, sopranistkinja sa Forbes liste 30 ispod 30: Srce dobro zna kada smo na pravom putu

featured image

7. jan 2024. 08:00

U 2023. godini, kao jedina mlada osoba iz oblasti klasične muzike, sopranistkinja Tamara Rađenović našla se na Forbes listi 30 ispod 30 u kategoriji Umetnost i kultura.

Ova 28-godišnja umetnica trenutno živi i radi u Londonu, a neretko dolazi i u Beograd u kome, sada već tradicionalno, svake godine puni salu Kolarčeve zadužbine.

Tako je bilo i krajem prošle godine. Dve nedelje pre koncerta rasprodate su sve karte na sceni Velike dvorane Kolarčeve zadužbine na kojoj su se našli i violinista Robert Lakatoš, više od 80 izvođača, Simfonijski orkestar Belgrejd klasik (Belgrade classic), hor Beli anđeo, a sve pod dirigentskom palicom Srboljuba Dinića.

Jedna od osam studenata „najprestižnije muzičke akademije“

U razgovoru za Forbes Srbija, Tamara je podelila kako je izgledao njen razvojni put i kako je došlo do toga da se baš ona nađe na Forbes listi mladih ljudi, koji imaju ispod 30 godina, a ostvarili su određeni uticaj.

Iako je od malih nogu volela muziku, pevanje nije ono čime je oduvek želela da se bavi. Sa šest godina, imala je želju da se oproba u sviranju klavira, da bi devet godina kasnije, nakon prvog razreda srednje škole poželela da peva.

Foto: Vissi d’Arte 

„Još kada sam imala šest godina, poželela sam da se bavim nečim što će mi dati priliku da imam javni nastup. Zašto? Iskreno ne znam. U porodici nemam performere, svi su u potpuno drugačijim profesijama, iako su svi veoma muzikalni i u kući se uvek, s posebnom pažnjom, slušala klasična muzika, posebno opersko pevanje“, ističe ova operska pevačica.

Pomalo neočekivano, na savet profesora koji su je čuli kako peva, otpočela je svoje putovanje. Srednju školu završila je u Beču, a akademsko usavršavanje nastavila je u Londonu na jednoj od, kako kaže, najprestižnijig muzičkih akademija na svetu.

„Prvobitno sam se spremala za Beč. Učila sam i nemački jezik. Smatrala sam da je Beč blizu kuće, studije su bile u smislu finansijskih uslova prilično povoljne. Pronašla sam tada par kontakata, preko drugarica i profesora u Ljubljani gde sam završila srednju školu Konzervatorij za glazbu i balet. Međutim, Edita, moja profesorka pevanja je eksplicitno rekla ‘Ti treba da ideš u London na Kraljevsku akademiju’“, kaže Rađenović.

Na audiciju za Kraljevsku akademiju otputovala je sa roditeljima i profesorkom, a od 1.000 umetnika koji su pokušali da dobiju mesto na studijama, primljena je u klasu od samo osam mladih ljudi, kao jedini internacionalni student.

„Studiranje u Londonu mi je otvorilo mnoga vrata, nebrojeno mnogo mogućnosti za razvoj, mnogo kontakata sa respektabilnim umetnicima od kojih sam mogla da učim, mnogo raznih nastupa. Na kraju osnovnih četvorogodišnjih studija sam nagrađena stipendijom za master, ali sam odlučila da moj master bude scena“, kaže Rađenović.

Dobijanjem vize na pet godina stekla je mogućnost da ostane da živi i radi u Britaniji, a solistički koncerti koje je od tada imala donosili su joj nova poznanstva koja su joj, kako je istakla, mnogo pomogla u realizovanju novih projekata.

„Sa 23 godine sam debitovala u Karnegi Holu u Njujorku i ponovila nastup opet godinu dana kasnije, baš pred pandemiju. Nakon završetka studija prirodno nisam razmišljala o povratku kući jer bi to značilo usporavanje moje karijere i sužavanje prostora za napredak i razvoj. Međutim, kako ide vreme imam želju da provodim više vremena i u Crnoj Gori, koja je božanstven filmski studio za moje spotove“, navodi Rađenović.

Foto: Nemanja Jovanović

Prvi veliki solistički koncert održala je u Kotoru, na poziv Muzičkog centra Kotora i Marije Bernard, a ono što je zanimljivo jeste da je upravo taj koncert morala da sakrije od svojih profesora sa koledža, jer oni smatraju da takvi koncerti treba da se dese kasnije.

„Tada sam tek završavala koledž i osećanja su mi u početku bila prilično pomešana. Nisam bila opuštena i dovoljno skoncentrisana da 80 odsto mislim na muziku, a 20 na tehniku. To je bio početak u pravom smislu te reči. Gradila sam se još uvek, a jedino kako i možete da se gradite je na sceni. Svi mi koji se profesionalno bavimo klasičnom muzikom mislimo da nikada nismo dovoljno spremni“, ističe Tamara.

O Forbes listi

Foto: Nikola Vukilić

Mejl koji je prošle godine došao na njenu adresu je poprilično iznenadio. Bio je to poziv na intervju od Forbes Europe tima u kojem je saznala da je kandidat za listu 30 ispod 30.

„Ono što je posebno zanimljivo je da sam na toj listi zapravo jedina iz oblasti klasične muzike. Na listi se nalaze mladi, perspektivni ljudi koji imaju potencijal da svojim globalnim uticajem daju doprinos kulturi i umetnosti. Zaista mi je značilo da sam prepoznata kao neko ko ima plemenitu misiju za našu planetu. Upoznala sam divne ljude ovde u Londonu, koji su takođe na listi i neverovatno su inspirativni. Bave se velikim delima, daju doprinos i nekako deluje da vode ovaj svet napred“, ističe Tamara.

Saradnja sa Monserat Kabalje – problem je raditi sa divom, nikada se nećete osećati dobro

Tri godine pre nego što je upoznala slavnu umetnicu Monserat Kabalje, čija karijera je trajala 50 godina, Tamara Rađenović je imala priliku da je sluša u Beogradskoj areni. Tada joj je, kako je istakla, bila velika želja da je upozna, a samo koju godinu kasnije, sedela je u njenoj kući i radila sa njom, okružena uspomenama sa različitih nastupa koje je izvodila. Iz sadašnje perspektive, kaže da joj je saradnja sa operskom divom bila kao san, ali i da je taj period za nju bio veoma težak i izazovan, te da se pitala da li da nastavi svoju karijeru.

„Ona je znala da zaplače zbog toga što sam ja imala te trenutke, neverovatno je bila osetljiva. Da li zbog svojih godina tada, ne znam. Kada bih nešto dobro otpevala, znalo je zaista emotivno da je pogodi i počinjala je da peva sa mnom. To je bilo divno. Isto tako, ako nešto ne otpevam kako treba, znalo je veoma da je naljuti. Kao žena sa Mediterana imala je ugrađen taj izrazit damski temperament“, navodi Tamara.

U Njujorku je radila sa koučem u Metropolitan operi koji je tada radio na programu za mlade umetnike. Kako nam je objasnila, kada je čuo za njenu saradnju sa operskom divom Kabalje, bio je veoma iznenađen.

„Otpevala sam mu jednu ariju iz opere La Boheme. Pitao me je sa kim radim, a kada sam mu rekla ime, on mi je iskreno saopštio da je problem da tako mlad pevač radi sa takvom divom, jer se nikada neće osećati dobro. I možda je u tome neka tajna“, istakla je Tamara.

Jutjub kanal najviše prate mladi

Tamara je do sada snimila četiri spota koje je objavila na svom Jutjub nalogu, na kome ima više od 6.000 pratilaca. Glavni „krivac“ za njenu odluku da na takav način prezentuje operu i klasičnu muziku jeste bila pandemija korona virusa, kada je jedan deo njenih kolega bio prinuđen da zbog toga promeni profesiju.

„U tom periodu, na jesen 2021. sam u razgovoru sa dobrim prijateljem, koji je inače režiser i glavni snimatelj mojih spotova, odlučila da snimimo spot za argentinsku pesmu ‘La rosa y el sauce’. Do sada smo snimili četiri sjajna spota od kojih poslednji ‘Por una cabeza’ ima više od 2,3 miliona pregleda od okotbra kada je bila premijera. To je zaista respektabilan broj pregleda kada je u pitanju klasična muzika. Rekla bih i da me najviše mladih prati, što i jeste moja misija, da ovaj žanr promovišem upravo i kod te populacije“, navela je Tamara.

Vissi d’Arte 

Kako je istakla u razgovoru, najveća podrška joj je porodica, a program koji izvodi je uvek „perfektno pripremljen i uvežban, jer publika to oseti“.

„Trudim se i da produkcija mojih koncerata bude rađena na najvišem profesionalnom nivou kako bi publika od tog nastupa dobila maksimum. Mislim da je i to jako važno jer se radi o muzičkim delima koja su jako zahtevna za izvođenje i koja iziskuju ogroman trud pa zašto onda i ostali detalji u vezi performansa ne bi mogli da budu na tom nivou kako bi klasičnu muziku učinili lepšom za slušanje. Stvarno se trudim takođe da prikažem da je klasična muzika kul, da je pristupačna i da joj treba dati šansu“, ističe Rađenović.

Mladima koji žele da krenu njenim stopama poručuje da veruju u svoje ciljeve i uživaju u procesu i svakom koraku napred, a da će njihovo srce osećati kada su na pravom putu.