Veliki uspeh mlade naučnice: Jelena Notaroš iz Beograda na Forbes listi 30 ispod 30 za 2025

featured image

Jelena razvija nove sisteme silicijumske fotonike koji omogućavaju rešenja za probleme u različitim oblastima kao što su displeji, senzori, komunikacije, kvantna tehnologija i biologija.

5. dec 2024. 07:00

Docentkinja na Institutu tehnologije u Masačusetsu (MIT) i inženjerka elektrotehnike Jelena Notaroš našla se na Forbes listi 30 ispod 30 u oblasti nauke za 2025. godinu. I to nije prvi put. I pre tri godine se našla u ovom odabranom društvu uspešnih mladih ljudi.

Osnovne studije završila je na Univerzitetu u Koloradu, dok je master i doktorske okončala na MIT-u, u grupi za fotonske mikrosisteme.

Jelena je takođe i vodeći istraživač u Istraživačkoj laboratoriji za elektrotehniku, gde rukovodi grupom za fotoniku i elektrotehniku na MIT-u.

Revolucionarno rešenje

Sa svojim studentima razvija platforme, uređaje i sisteme zasnovane na integrisanoj fotonici za rešavanje ključnih problema u oblastima kao što su displeji za proširenu stvarnost, LiDAR senzori za autonomna vozila, optičke komunikacije kroz slobodan prostor, 3D štampa, biofotonika i kvantni sistemi sa zarobljenim jonima.

Trenutno se koriste složeni optički sistemi koji su uglavnom glomazni, podložni vibracijama i nestabilnostima. Međutim, uređaji zasnovani na integrisanoj fotonici, koje razvija Jelena sa svojim timom, pružaju revolucionarno rešenje za stabilan način funkcionisanja ovih uređaja. Sve ovo predstavlja značajan pomak u brojnim naučnim i inženjerskim disciplinama.

Tokom karijere sarađivala je i sa profesorom Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Milošem Popovićem, u okviru DARPA POEM projekta.

Nagrade

Osim toga što je izabrana među tri najbolja učesnika DARPA Riser programa, dobitnica je brojnih nagrada. Stipendistkinja je NA Nacionalnoj naučnoj fondaciji za postdiplomska istraživanja i Rising Star u oblasti elektrotehnike i računarstva. Osim toga, njen rad objavljen je u najprestižnijim časopisima, poput Nature, OSA i IEEE, kao i u zbornicima konferencija.

Nagrade i priznanja

Izbor među tri najbolja učesnika DARPA Riser programa
Plenarna govornica na DARPA D60 konferenciji 2018. godine
Lista Forbes 30 Under 30 za 2021. godinu
Dobitnica nagrade MIT RLE Early Career Development Award za 2020. godinu
MIT predsednička stipendistkinja
Stipendistkinja Nacionalne naučne fondacije za postdiplomska istraživanja
Dobitnica OSA CLEO Chair’s Pick Award 2019. godine
Prva nagrada na takmičenju za studentske radove IEEE Region 5 2014. godine
Dobitnica MIT MARC Best Paper Award 2019. godine
Izbor za MIT EECS Rising Star 2018. godine
Nagrada CU Boulder Chancellor’s Recognition Award 2015. godine.

Autorka je 33 publikacije u oblastima 3D štampe, optičkih sistema, biofotonike i mnogih drugih, piše na sajtu IEEE.

Na istoimenoj fejsbuk stranici stoji da je inspiraciju pronašla u velikim izumiteljima, kao što su Nikola Tesla i Mihajlo Pupin, što je motivisalo da se posveti elektrotehnici.

I otac poznat u oblasti nauke

Reklo bi se da je talenat i ljubav nasledila iz porodice, budući da je nastavila tradiciju ostvarivanja velikih naučnih dostignuća. Njen otac, Branislav Notaroš, jedan je od vodećih stručnjaka u oblasti računarske elektromagnetike. Profesor je na Univerzitetu u Koloradu, a njegova istraživanja unapredila su metode simulacija u elektromagnetici.

Takođe je dobitnik brojnih priznanja, pri čemu je IEEE titula Fellow jedna od najvažnijih u njegovoj karijeri.

Kao neko ko je odrastao u svetu formula i nauke, Jelena nije imala mnogo izbora, osim da ih zavoli. U svom radu, koristi principe koje je naučila od oca – hrabrost za probijanje granica poznatog i strast za pronalaženjem rešenja. Izgleda da u porodici Notaroš inovacija nije samo veština, već stil života.

Na Forbes listi 30 ispod 30 prethodnih godina našle su se i Ivana Vasić, Dina Radenković i Milica Krstić.