Četiri neotkrivena muzeja u Parizu koja ne smete propustiti

Lifestyle Forbes 12. avg 2024. 07:00
featured image

12. avg 2024. 07:00

Nedavna anketa sugeriše da oko 80% posetilaca Pariza dolazi da vidi muzeje i spomenike, što nije iznenađujuće s obzirom na to da Grad svetlosti poseduje čuda poput Musée d’Orsay i naravno, Luvra, najposećenijeg muzeja na svetu.

Međutim, postoji mnogo drugih muzeja, manje poznatih i sa manje gužvi (može vam trebati pola dana samo da biste prošli kroz red za Luvr) koji mogu pomoći posetiocima da istraže istoriju Pariza na različite bogate i raznovrsne načine – evo četiri najbolja manje poznata muzeja u Parizu.

Musée Carnavalet za ljubitelje istorije i kulture

Pariz
Shutterstock/Franck Legros

Smešten u prelepom zdanju iz 16. veka koje vredi posetiti samo po sebi, Musée Carnavalet je najstariji muzej u gradu, koji priča priču o Parizu od njegovog nastanka do današnjih dana.

Muzej Carnavalet pokriva period praistorije, rimsko osnivanje grada Lutèce na reci Seni između 1. i 4. veka i osnivanje univerziteta u 12. do 14. veku. Priča o dodavanju novih palata i mostova sa svakim sledećim kraljem, izgradnji Ajfelovog tornja i javnog prevoza, kao i o okupaciji i oslobađanju Pariza od nacista. Sažetu istoriju Pariza koju pokriva muzej možete pronaći onlajn.

Ulaz u stalne postavke je besplatan, ali za privremene izložbe je potrebno platiti nekoliko evra. Muzej je otvoren od utorka do nedelje, od 10 do 18 sati.

Muzej oslobođenja Pariza

Pariz
Shutterstock/irena iris szewczyk

Ovaj impresivni muzej pokriva oslobođenje Pariza od nacista na kraju Drugog svetskog rata, takođe osvetljujući otpor nacistima i život pod okupacijom. Počinje u komandnom mestu i bivšem bunkeru Henrija Rol-Tanguja, vođe pariskog otpora, 20 metara i 100 vrlo strmih stepenica pod zemljom (nema lifta i posetioci moraju biti dovoljno fit).

Muzej je posvećen vojnom vođi Generalu Žak-Filipu Lekleru i heroju otpora Žanu Mulenu, a mešovite stvarnosti nude uvid u svakodnevni život od 25. juna 1940. kada je Pariz prvi put okupiran, do šest dana oslobođenja počevši od 19. avgusta 1944. Postoje mnogi opisi, fotografije, letci i dnevni pregledi kako je grad vraćen u francuske ruke.

Muzej je otvoren od utorka do nedelje, od 10 do 18 sati. Ulaz je besplatan.

Le Petit Palais za ljubitelje umetnosti

Pariz
Shutterstock/Mistervlad

Ova prelepa zgrada izgrađena je za Univerzalnu izložbu 1900. godine kako bi svetu predstavila francusku umetnost, što i danas radi. Ulaz je besplatan i sadrži stotine umetničkih dela pretežno iz 19. i 20. veka, ali takođe ima antikvitete i modernu umetnost.

Gardijan opisuje kako je Petit Palais vratio neke važne slike realizma u javnost, prikazujući Pariz skromnih i siromašnih, Pariz Emila Zole. Uzmite na primer sliku Leona Lermitea iz 1895. godine Les Halles, istorijska pijaca hrane koja prikazuje Pariz u svoj svojoj predivnoj boji ili Fernanda Peleza La Parade des Humbles, kritiku cirkuskih izvođača.

Petit Palais je otvoren od utorka do nedelje od 10 do 18 sati. Ulaz u stalne i neke privremene izložbe je besplatan.

Molitor zgrada Le Korbizjea i Maison La Roche

Slavni francuski arhitekta Le Korbizje izgradio je mnoge impresivne strukture širom Francuske, poput čuvene Cité Radius u Marselju, ali ljubitelji njegovih brutalističkih struktura takođe mogu posetiti dve zgrade u Parizu.

Maison La Roche je 2016. stavljena pod zaštitu UNESCO (zajedno sa još 16 drugih dela Le Korbizjea) i kuća je otvorena za javnost. Izgrađena je po narudžbi bankara Raula La Rošea 1924. godine, koji je želeo kuću podeljenu na dva dela, jedan deo kao dom, a drugi za smeštaj njegove obimne umetničke kolekcije. Le Korbizje je koristio armirani beton koji će postati njegov potpis.

Takođe možete posetiti Molitor zgradu, dizajniranu ranih 1930-ih. To je bio Korbizjeov atelje-stan gde je živeo i to je prva poznata stambena zgrada sa staklenom fasadom, svih osam spratova. Ima sva poznata Korbizjeova obeležja – krovnu terasu, polihromiju i slobodan plan sa pivotirajućim vratima koja omogućavaju stanovnicima da menjaju raspored u različite sekcije tokom dana.

Molitor je otvoren četvrtkom, petkom i subotom ujutru od 10 do 13 sati i subotom popodne od 13.30 do 18 sati. Zatvoren je za godišnji odmor između 20. jula i 5. septembra. Cena ulaznice je 10 evra.

Maison La Roche je otvorena od 10 do 18 sati, od utorka do subote. Zatvorena je između 25. jula i 20. avgusta i od 23. decembra do 1. januara. Cena ulaznice je 10 evra.

Bonus: Musée Du Fromage za ljubitelje sira

Pariz je takođe nedavno, u junu 2024. godine, dobio novi muzej posvećen isključivo siru. U Musée du Fromage možete naučiti o svim različitim vrstama sira i što je najvažnije, možete učestvovati u mnogim degustacijama sira, a to je trenutak kada možete pronaći nešto za svakoga u prodavnici suvenira. Cena ulaznice je 20 evra, uključujući degustaciju sira. Za 70 evra možete se pridružiti radionici degustacije sira i vina.

Aleks Ledsom, saradnica Forbes