„Belac u rupi“: Kako izgleda grad u kome stanovnici žive pod zemljom (GALERIJA)

Globalno zagrevanje i klimatske promene s godinama sve više uzimaju maha. A stanovnici gradića na severu Južne Australije pronašli su način da se zaštite. I žive. Na temperaturi iznad 50 stepeni. I to ispod zemlje. Ovde ima svega – od crkava, restorana, preko kazina, do golf terena i stanova. Pogledajte kako izgleda život čoveka „u pećini“.
Kuber Pidi. Naizgled pust i miran gradić na severu Južne Australije. Krasi ga beskrajna, prašnjava ravnica, sa mnogo malih „piramida“. Tokom leta, u ovom gradu, temperatura u hladu prevazilazi čak 50ºC, ostavljajući ga pregorelim, suvim i praznim.
A kako se čovek prilagodio ovakvim vremenskim uslovima? Na mestu gde ptice od vrućine padaju sa neba, sasvim je razumljivo zašto stanovnici grada žive na nesvakidašnjoj lokaciji – ispod zemlje.
Mesto Kuber Pidi udaljeno je više od 800 kilometara od najbližeg grada. Poznato je i kao „prestonica opala“ zbog velike količine dragog kamenja koje se može naći na tom mestu. Naziv grada potiče od aboridžinskog izraza „kupa-piti“, što bi moglo da se prevede kao „belac u rupi“.
„Skloništa“ spolja izgledaju kao i obične kuće, a unutrašnjost je nalik pećinama. Podzemne građevine duboke su najmanje četiri metara, kako se krov ne bi urušio. I na toj dubini temperatura je oko 23 stepena.



Skladište opala
Male piramide koje su simbol ovog mesta, zapravo predstavljaju ostatak iz decenija rudarenja. Zovu ih „dugouts“ (iskopine), a nekada su ih naseljavali rudari. Rudara ima i danas, ali je taj broj sve manji.
Šta su na ovom mestu tražili? Opal. Dragi kamen na kome se mogu videti različite boje. Po hemijskom sastavu najsličniji je kvarcu, a najčešće se upotrebljava za ukrase i nakit.

Prvi doseljenici bili su vojnici koji su se vratili iz Prvog svetskog rata. Znali su kako da žive i kopaju rovove. Oni koji bi pronašli opal, spavali bi pored njega sa puškom, kako ne bi bili opljačkani.
Iako je rudara danas malo, ta industrija zajedno sa turizmom grad održava živim.
Dodatne pogodnosti
Osim što pružaju utočište od velikih vrućina i što su bogate dragim kamenjem, dodatna pogodnost je što insekata gotovo da nema.
Osim toga, podzemni domovi mogu pružiti određenu vrstu zaštite od zemljotresa, a meštani kažu da se prilikom zemljotresa oseti samo blaga vibracija.