„Dva brata rođena na zidu smrti“: Atrakcija koja se i dalje može videti u Indiji i Bangladešu

Lifestyle Forbes Srbija 10. mar 2025. 07:00
featured image

10. mar 2025. 07:00

Kaskaderi prkose gravitaciji dok voze oko „bunara smrti“, skupljajući novac od uzbuđenih posmatrača na karnevalu u selu Tarnetar u Indiji.

Fotografije je snimio Saurab Sirohija iz Gudžarata, Indija, a tridesetosmogodišnji grafički dizajner kaže: „Ove vratolomije koje prkose smrti često se mogu videti na karnevalima i sajmovima širom Indije. Do 100 ljudi može istovremeno da gleda, ali popularnost opada. Publika plaća oko 30 penija za gledanje predstave, dok kaskaderi često zarađuju i do 50 funti“.

Zid smrti
Saurabh Sirohiya / Solent News / Profimedia

Vozači dostižu brzine i do 80 km/h dok jure automobilima ili motociklima oko zida visine devet metara, pri čemu svaka vožnja traje oko 10 minuta.

Neustrašivi kaskaderi rizikuju život kako bi nastupali pred publikom okupljenom oko „zida smrti“.

Sirohija dodaje:

„Publika pruža novac koji izvođači uzimaju u prolazu. Vozači se penju do samog vrha bunara i ciljaju novčanice veće vrednosti, ignorišući one sitnije“.

Zid smrti
Saurabh Sirohiya / Solent News / Profimedia

Objašnjava da vožnju započinju na dnu konstrukcije, obično u smeru suprotnom od kazaljke na satu. I penju se duž početne nagnute rampe dok ne dostignu dovoljnu brzinu da voze horizontalno u odnosu na pod. Tokom izvođenja, kaskaderi često izvode i druge neverovatne trikove, poput vožnje bez ruku. Uprkos opasnoj prirodi ovog posla, ne nedostaje onih koji su spremni da se okušaju u njemu, kaže Sirohija.

Ova atrakcija nekada je bila prisutna i na prostorima Balkana, ali je danas gotovo zamrla. Problem leži u logistici transporta i postavljanja samog „zida“, kao i u manjku interesovanja publike.

Atrakcija će ipak ostati večno upamćena u pesmi Pakleni vozači benda Atomsko sklonište. Jedna od strofa govori o „dva brata rođena na zidu smrti, da ne veruješ rođenim očima. Kuda oni jure, da l’ ih slava vuče ili možda novac, titula neka“.