Jedan Jutjub kanal može da vam objasni najveća dela svetske književnosti za 15 minuta
Nakon neverovatnog uspeha Jutjub kanala „Great Art Explained in 15 minutes“, pisac o umetnosti Džejms Pejn (James Payne) lansirao je novu sjajnu seriju koja pruža svež pogled na svetsku književnost.
„Great Books Explained“ je saradnja, ovoga puta sa akademicima i novinarima. Prvo izdanje bilo je jedno od najtežih dela na svetu, „Uliks“ Džejmsa Džojsa, a drugo je uvek popularne „Alise u zemlji čuda“ Luisa Kerola.
Ovaj pametni novi kanal prati isti dobitni recept kao „Great Art Explained“, uzimanje komplikovanih teorija i ideja i pravljenje kompaktnih informativnih filmova o pojedinačnim knjigama. Kanal već izaziva debatu, s obzirom na to da je video o „Uliksu“ imao više od 200.000 pregleda u prve tri nedelje. Ako ste ikada imali problem da razumete „Mobi Dik“, „Srce tame“ ili „Pobunjeni Atlas“, ovo je kanal za vas.
Svaka epizoda posvećena je samo jednoj knjizi i istražuje istoriju, bogatstvo, politiku, rod, rasu i seksualnost. Traju samo oko 15 minuta, ali su prepune informacija i vizuala. Nema trikova, nema luksuznih grafika, nema žargona. Samo reči, činjenice i slike.
Osim što objašnjavaju radnju, filmovi smeštaju knjigu u kontekst istorije, geografije i života autora.
Originalni kanal „Great Art Explained“ sada ima više od 1,4 miliona pretplatnika i dobija više od milion pregleda mesečno. Ukupno, videi su imali više od 44 miliona pregleda. Zašto su tako popularni? Jasan jezik i uzbudljivo pripovedanje ključni su faktori. Najpopularniji video je o Van Gogovoj slici „Zvezdana noć“, koji ima više od pet miliona pregleda. Mikelanđelova skulptura David ima 4,5 miliona pregleda, a Mona Liza Leonarda da Vinčija 4,3 miliona. Umetnički video zapisi sada se prikazuju u školama i koledžima i takođe su korišćeni u muzejima širom sveta.
„Great Art Explained“ je ideja londonskog umetničkog konsultanta i vodiča Džejmsa Pejna, koji je više od 20 godina vodio turiste po Evropi. Ovi edukativni obilasci često su se fokusirali na istoriju umetnosti, a njegovi filmovi za „Great Art Explained“ su produžetak tih razgovora. Njegov diplomski studij likovne umetnosti na prestižnom Central Sent Martinsu u Londonu, kao i njegov rad kao galerista i pisac o umetnosti i filmu, čine ga idealnim voditeljem ovih kratkih filmova.
Svaki film u ovoj seriji kombinuje uzbudljivo pripovedanje sa jasnim i sažetim informacijama, predstavljenim u formatu od 15 minuta koji obuhvata više detalja od većine dokumentaraca punog trajanja.
Ko gleda? Publika je raznovrsna, mada je pomalo iznenađujuće da je 62,6% muških gledalaca, uzrasta od 18 do 34 godine. Najveći deo, 35%, dolazi iz SAD, zatim sledi Velika Britanija, Indija, Kanada i Nemačka.
Temeljno istraženi i pametno predstavljeni, uz prelepe vizuale, moto Pejna je „Nemojte patronizirati, nemojte pojednostavljivati i nikada ne pretpostavljajte da publika ima više od osnovnog znanja o temi“. Ovaj dobitni recept primenio je i na knjige. Buduće epizode će biti posvećene „Beovulfu“, „Velikom Getsbiju“, „Frankenštajnu“ i poeziji Emili Dikinson.
„Great Books Explained“, kao i druge serije, mogu se besplatno gledati, pa se sada prijavite da biste u potpunosti iskoristili ovaj informativan i zabavan novi kanal.
Džoan Šarvel, saradnica Forbes