Kako da izaberete najbolji reket za piklbol

Kada dođe vreme za investiranje u reket za piklbol, brzo ćete primetiti da opcija ima napretek. Neki reketi koriste lagane materijale, drugi promovišu izdržljivost, a svaki reket tvrdi da je najbolja opcija kada dođe vreme da unapredite svoju igru.
S tim na umu, proučili smo stručna mišljenja, onlajn recenzije i najnoviju tehnologiju reketa kako bismo sastavili listu vrednih opcija.
Zatim smo razmatrali težinu, oblik, dužinu i konstrukciju svakog reketa kako bismo odredili koji su reketi vredni terena, a koje možete ostaviti iza sebe.
Ova lista predstavlja najbolje rekete za igrače, kako rekreativce, tako i takmičare.
Šta razmotriti prilikom kupovine reketa za piklbol
Pogledajte najbolje rekete za piklbol i primetićete da iako svaki model izgleda gotovo identično kao sledeći, nisu potpuno isti. U stvarnosti, nekoliko faktora razlikuje jedan reket od drugog, a način na koji kombinujete ove faktore odrediće vašu igru.
Težina
Teži reket (preko osam unci – 225 grama) dodaje snagu i stabilnost svakom udarcu, ali nosi cenu po pitanju brzine. Ako ste početnik, razmislite o ulaganju u lakši reket (manje od osam unci) koji vam omogućava da se fokusirate na kontrolu.
Oblik
Oblik reketa određuje njegovu „slatku tačku“, snagu i kontrolu. Produženi reketi (kao što je Head Radical Elite) pružaju više snage za udarac, dok četvrtasti reket ima veću „slatku tačku“ i nudi više kontrole. Ovaj oblik je bolji za početnike.
Debljina
Debljina se odnosi na to koliko je jezgro reketa debelo. Deblje jezgro (preko 16 milimetara) pruža veću „slatku tačku“ i veći potencijal za rotacije, što otežava protivniku da vrati udarac. Tanje jezgro (manje od 16 milimetara) pruža više snage, ali to dolazi po cenu manje „slatke tačke“ i manje kontrole. Razmotrite ulaganje u reket sa debljim jezgrom ako ste novi u igri, jer vam to omogućava kontrolu i postavljanje udaraca pre nego što se usmerite na snagu.
Vrsta jezgra
Jezgro piklbol reketa može biti napravljeno od materijala poput polimera, aluminijuma ili Nomeksa. Različita jezgra utiču na odziv, zvuk i reaktivne osobine reketa, ali polimerska jezgra pružaju mekši osećaj, dok je jezgro Nomeksa odzivnije jer je kruto. Posegnite za polimernim jezgrom ako tražite kontrolu, jezgrom Nomeksa za brzinu i snagu (iako su ovi često vrlo bučni), a aluminijumskim jezgrom ako ste početnik koji uči osnove.
Tekstura površine
Tekstura lica reketa utiče na rotaciju i kontrolu koju možete postići na lopti. Teksturirana površina može vam pomoći da generišete rotaciju za precizne udarce, dok glađa površina može pružiti konzistentniji osećaj. Imajte na umu da možete dodati teksturu reketa trakom ili lepljenjem oko drške ili okvira, ali veoma stroga pravila određuju kako možete manipulisati licem reketa. Konsultujte zvanični pravilnik pre nego što izmenite lice svog reketa kako biste osigurali da zadovoljava propise.
Zaštita ivice
Neki reketi za piklbol imaju zaštitu ivica koja štiti bočnu stranu reketa od neželjenih oštećenja i povećava izdržljivost u slučaju dodira sa zemljom. Zaštita ivica neće uticati na vašu igru (nažalost, neće vas učiniti boljim igračem), ali će osigurati da vaš reket traje duže, što je odlična ideja za početnike koji su skloni grebanju. Možete kupiti poseban zaštitnik ivica ili traku, ali preporučujemo korišćenje električne trake – pruža solidnu zaštitu i koristi je mnogo profesionalaca.
Dužina drške
Dužina drške uglavnom je stvar ličnog izbora. Kraća drška oponaša geometriju reketa za stoni tenis, omogućavajući vam da se približite dršci, čime smanjujete rotacionu inerciju kako biste brže udarali rekete, dok duža drška žrtvuje nešto brzine, ali igra se mnogo više kao sa teniskim reketom. Imajte na umu da kombinovana dužina i širina reketa (uključujući zaštitnik ivice i poklopac na kraju) ne može premašiti 24 inča (61 cm), prema zvaničnom pravilniku.
Veličina držača
Slično dužini drške, veličina drške reketa odrediće udobnost i kontrolu. Reketi obično dolaze u različitim obimima drške (mali, srednji, veliki), ali opet, kombinovana dužina i širina reketa ne može premašiti 24 inča, pa ne preterujte prilikom prilagođavanja drške. Pravilna veličina drške trebalo bi vam omogućiti udobno držanje reketa uz opušteni hvat.
Materijali
Fajberglas, grafen, ugljenična vlakna – reketi za piklbol prave se od različitih materijala koji se ponašaju nešto drugačije tokom igre. Reketi za početnike i igrače srednjeg nivoa obično su napravljeni od fajberglasa, dok su reketi za igrače srednjeg do naprednog nivoa izrađeni od ugljeničnih vlakana i grafena. Pročitajte dalje da biste saznali šta razlikuje ove materijale jedan od drugog i kako mogu uticati na vašu igru.
Nivo buke
Piklbol je prilično bučan sport, toliko da su nepiklbol igrači širom zemlje uznemireni zbog stalne buke. Realno, ne možete učiniti sport mirnijim, ali materijali i konstrukcija reketa mogu uticati na zvuk koji proizvodi kada udara loptu. Neki turniri i tereni imaju propise o buci, pa se pobrinite da izaberete reket koji se pridržava tih propisa.

Da li je grafen ili fajberglas bolji za rekete za piklbol?
Fajberglas obično ima veću težinu od grafena, ali dodatna težina omogućava vam da generišete više snage prilikom udaranja. Grafen, s druge strane, pruža više kontrole ili finesu kako biste mogli precizno postavljati udarce. Dok su reketi za piklbol nekada bili uglavnom napravljeni od drveta, ovi moderni materijali pružaju veći komfor, kontrolu i dugoročnu izdržljivost, i oba su odličan izbor bez obzira da li ste novi u sportu ili želite podići svoju igru na viši nivo.
Koja je najpopularnija veličina reketa za piklbol?
Najpopularnija veličina reketa za piklbol je 8 inča širine (20 cm) i 15 3/4 inča dužine (40 cm), sa obimom drške između 4 i 4,5 inča (10 i 11,5 cm). Ova veličina je zvanično odobrena od strane Američkog udruženja za piklbol (USAPA) i standardna je veličina koja se koristi u većini zvaničnih piklbol turnira.
Iako postoje druge veličine dostupne na tržištu, veličina reketa od 8 x 15 3/4 inča postala je norma za većinu igrača – nudi ravnotežu između snage, kontrole i pokretljivosti. Vredno je napomenuti da igrači različitih godina i nivoa veštine mogu imati različite preference kada je u pitanju veličina reketa, tako da neki igrači mogu smatrati da veći ili manji reket bolje odgovara njihovom stilu igre.
Da li skupi reketi za piklbol prave razliku?
Uopšteno, skuplji reketi za piklbol će pružiti niz prednosti koje uključuju poboljšanu preciznost i izdržljivost zbog visokokvalitetnih polimera koji se neće polomiti tokom vremena.
Nemojte pretpostavljati da će se vaša igra drastično popraviti samo zato što ste kupili skup reket. Ako nikad ranije niste igrali piklbol, razmislite da uložite u povoljniji reket ili reket za početnike koji košta manje, ali i dalje nudi konzistentnost tako da možete da se fokusirate na osnove pre nego što tokom vremena kupite bolji.
Najbolji piklbol reket ukupno | Joola Ben Johns Hyperion CAS 16 |
Najpovoljniji piklbol reket | Head Radical Elite |
Najbolji piklbol reket za početnike | Prolite Bolt |
Najbolji piklbol reket za igrače srednjeg kvaliteta | Onix Graphite Z5 |
Najbolji piklbol reket za napredne igrače | Paddletek Tempest Wave Pro |
Najbolji piklbol reket ispod 50 dolara | Gamma Quest |
Najbolji piklbol reket za kontrolu | Engage Pickleball Encore EX 6.0 |
Najbolji piklbol reket za unapređenje | Joola Ben Johns Perseus CFS 16 |
Kem Viljota, novinar Forbes