Novo rešenje za efikasno i jeftino mršavljenje – naučnici dokazali uspešnost vibrirajuće pilule
Prvu vibrirajuću pilulu koja značajno smanjuje unos hrane simulirajući osećaj sitosti osmislili su istraživači sa Masačusets instituta za tehnologiju i veruju da bi mogla da bude jeftina i neinvazivna opcija za tretiranje gojaznosti i drugih oboljenja vezanih za težinu.
Receptori za istezanje u želucu šalju signale mozgu nakon jela kako bi pokazali osećaj sitosti, a vibracije pilule aktiviraju ove receptore, stvarajući iluziju osećaja sitosti.
Vibrirajuća pilula nazvana Vajbs (VIBES) namenjena je suzbijanju gojaznosti i bolesti poput polifagije i Prader-Vili sindroma koji uzrokuju konstantnu žudnju za hranom, pokazuju podaci istraživanja objavljenog u petak u časopisu Science Advances.
VIBES pilula se uzima na prazan stomak 20 do 30 minuta pre obroka, a jednom unutar tela, spoljni omotač pilulice se rastvara u želucu i oslobađa vibrirajuće opruge koje vibriraju prosečno 38,3 minuta i prolaze kroz digestivni trakt za četiri do pet dana.
Iako VIBES pilula još nije testirana na ljudima, kada je aktivirana 20 minuta pre nego što su životinje jele, pokazalo se da su konzumirale oko 40% manje hrane u poređenju sa situacijom kada pilula nije bila aktivirana.
Prasad koja su uzimala pilulicu takođe su imala manji dnevni porast težine u odnosu na kontrolnu grupu: kontrolna grupa je beležila dnevni porast težine od oko 0,8 kilograma, dok je grupa koja je uzimala VIBES pilulu imala dnevni porast težine od oko 0,7 kilograma.
Iako položaj pilule u želucu nije kontrolisan i verovatno će se pomerati tokom jela, nijedna od životinja nije imala nikakve sporedne efekte ili blokade u digestivnom traktu, a pilula je i dalje funkcionisala bez obzira na lokaciju, pokazuje istraživanje.
Istraživači proučavaju načine kako pilula može da ostane duže u želucu. Takođe razmatraju mogućnost bežičnog upravljanja pilulom, uključujući uključivanje i isključivanje prema potrebi. U toku su klinički testovi na ljudima kako bi se utvrdilo kada i koliko često bi pilula trebalo da se uzima.
„Imamo potencijal da prevaziđemo neke od izazova i troškova povezanih sa stvaranjem bioloških lekova“, izjavio je Đovani Traverso, viši autor rada i vanredni profesor mašinskog inženjeringa na MIT-u.
VIBES pilula je namenjena kao alternativa drugim opcijama za mršavljenje poput hirurških zahvata i GLP-1 lekova poput Ozempika i Vegove koji mogu biti invazivni ili skupi, prema mišjenju istraživača.
VIBES pilula bi mogla biti „proizvedena po prilično ekonomičnoj ceni“, rekla je vodeća autorka studije Šrija Šrinivasan u saopštenju. Studija procenjuje da će troškovi proizvodnje VIBES pilulice biti u rasponu od „centa do dolara“.
Injektabilni lekovi za mršavljenje i dijabetes kompanije Novo Nordisk (koja je pomogla finansiranje istraživanja), Ozempik i Vegova, koštaju 936 odnosno 1.349 dolara za jedan mesec. Iako postoje neinvazivne opcije hirurškog mršavljenja poput gastričnog balona, često su skupe i obično koštaju između 20.000 i 25.000 dolara.
Vibrirajuća pilula za pomoć kod zatvora postala je dostupna na recept u februaru. Pilula, nazvana Vibrant, dobila je odobrenje Uprave za hranu i lekove u avgustu 2022. Agencija je ne klasifikuje kao lek, već kao medicinski uređaj klase 2, slično kontaktnim sočivima. Pilula je izazvala barem jedno dodatno pražnjenje creva svake nedelje kod oko 40% učesnika, u poređenju sa oko 22% u placebo grupi, prema studiji objavljenoj u časopisu Gastroenterology. Pilula se uzima pred spavanje, a vibracije pomažu stimulaciju kolona, a većina učesnika rekla je da ne oseća vibracije.
Arijana Džonson, novinarka Forbes