Priča o Torgatenu, norveškoj planini sa rupom

Lifestyle Forbes 2. nov 2024. 08:00
featured image

2. nov 2024. 08:00

Stvorena erozijom iz ledenog doba i obavijena nordijskim mitovima, Torgaten je jedna od vizuelno najprepoznatljivijih znamenitosti duž norveške obale.

Torgaten, granitna planina na slikovitoj obali Helgelanda u Norveškoj, ističe se svojim prepoznatljivim oblikom polucilindra, među niskim ostrvima. Ipak, ono što zaista čini ovaj lokalitet slavnim jeste ogromna rupa koja se nalazi u njenom centru, upečatljiva karakteristika vidljiva kilometrima.

Oblikovano prirodom, ali prožeto legendom, ovo prirodno čudo visoko 258 metara predstavlja orijentir za brodove i nudi panoramski pogled za ljubitelje planinarenja.

Sa mora, rupa izgleda malo, ali u stvarnosti ima impresivnih 160 metara dužine, 35 metara visine i 20 metara širine – dovoljno je velika da je možete u potpunosti istražiti kada stignete na obalu.

Torgaten je pretežno oblikovan glečerskom erozijom tokom poslednjeg ledenog doba, pre oko 10.000 godina. Sastavljena od izdržljivog granita, planina je bolje odolela eroziji u poređenju sa okolinom.

Međutim, kako su glečeri napredovali, iskoristili su prirodne slabosti u steni, poput pukotina, postepeno oblikujući prepoznatljivu rupu nalik tunelu u planini.

Obavijena mitologijom

Tako upečatljiva prirodna karakteristika, kao što je Torgaten, očekivano je bila predmet narodnih priča kroz generacije.

Najčešća priča takođe objašnjava poreklo obližnjeg planinskog venca Sedam sestara, još jedne upadljive znamenitosti duž obale Helgelanda.

U ovoj priči o trolovima pojavljuje se Hestmanen, džinovski konjanik, i njegova neuzvraćena ljubav prema devojci po imenu Lekamoja. Prema legendi, moćni džin se zaljubio u Lekamoju i jurio je preko obale Helgelanda.

Kada je sunce izašlo, Hestmanen je shvatio da neće stići Lekamoju na vreme i, u besu je „ispalio“ strelu prema njoj. Kralj trolova iz Somne je intervenisao, bacivši svoj šešir na put strele kako bi je zaštitio.

Strela je probila šešir. Kada je sunce sve pretvorilo u kamen, šešir je postao Torgaten sa svojom prepoznatljivom rupom. Lekamoja i njene sestre takođe su pretvorene u kamen, formirajući poznate planine Sedam sestara duž obale.

Ova mitska priča o nastanku rupe pomogla je da Torgaten postane voljena prirodna znamenitost i izvor fascinacije i za lokalno stanovništvo i za posetioce Norveške. Iako je stvarno formiranje rupe rezultat erozije tokom ledenog doba, legenda dodaje sloj misterije svakoj poseti.

Planinarenje do Torgatena

Sa okeana, impozantna prisutnost planine Torgaten deluje gotovo neverovatno. Deluje da je nemoguće doći do pećine, a kamoli otići na planinarenje.

Ali, za one koji se usude da stignu na obalu, dobro obeležena staza sa istočne strane vodi planinare do čuvene rupe. Planinarenje je umerene težine. Uglavnom se ide stepenicama koje su napravljene od kamena. Pogodno je za većinu ljudi i traje oko 20-30 minuta u jednom smeru, u zavisnosti od tempa.

Torgaten
Shutterstock/Sergey_Bogomyako

Kada stignu na vrh, posetioci su nagrađeni spektakularnim pogledom kroz prirodni prozor koji formira rupa, kao i pogledom na obalu Helgelanda. Stajanje unutar rupe pruža nezaboravno iskustvo, jer kroz ovu drevnu geološku formaciju možete da gledate ka norveškom moru.

Na jugozapadnom zidu ulaza nalazi se potpis kralja Oskara II, dok se potpisi kralja Olafa V i kralja Haralda V nalaze na levoj strani severnog ulaza.

Obavezno nosite čvrstu obuću jer je staza kamenita. Takođe, budite oprezni prilikom hodanja unutar pećine, posebno nakon kiše, jer kamenje može da bude klizavo. Osim toga, ukoliko želite da planinarite do samog vrha, biće vam potrebno mnogo više napora.

Mračna strana Torgatena

Iako je Torgaten čuvena prirodna znamenitost, to je i mesto tragične nesreće. Avion Vajdro flajt 710 je 6. maja 1988. godine imao redovan regionalni let kada se srušio sa bočne strane planine, dok je pokušavao da sleti na aerodrom Bronojsand u gustoj magli.

Nažalost, svih 36 osoba u avionu je poginulo. Ova nesreća ostaje jedna od najsmrtonosnijih avionskih katastrofa u istoriji Norveške i ostavila je tužan trag u istoriji Torgatena.

Istrage su otkrile da su slaba vidljivost i navigacione greške bile ključni faktori nesreće. Na mestu nesreće sada se nalazi spomenik, pružajući mesto za sećanje na one koji su izgubili živote.

Praktične informacije

Primorski grad Bronojsand je kapija ka Torgatenu. Nalazi se samo 15km od planine i dostupan je vazdušnim ili morskim putem.

Posetioci mogu da lete do aerodroma Bronojsand, koji nudi redovne veze sa Bodoom i Trondhajmom. Ili mogu stići putem trajekata, kao i povremenim kruzerima.

Na južnim rutama trajekta i kruzera, tokom proleća i leta se organizuju vođene ture planinarenja do rupe na Torgatenu, kada su vremenski uslovi stabilniji i ima dovoljno dnevnog svetla.

Dejvid Nikel, saradnik Forbes