Sedam crvenih vina iz Toskane koje morate probati

Lifestyle Forbes 21. sep 2024. 08:00
featured image

21. sep 2024. 08:00

Toskana je najvažnija vinska regija u Italiji, a ovih sedam crvenih vina morate probati. Pokriva 10 provincija na skoro 9.000 kvadratnih milja.

Njena proizvodnja vina kao što su Kianti, Vino Nobile di Montepulciano i Super Toskanci je svetski poznata. Od planina Montalcina, gde je Brunelo cenjeno vino, do obalne Maremme sa svojim Morellino di Scansano, Toskana je dom 41 apelacije sa oznakom Denominazione di Origine Controllata (DOC) i 11 Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG).

I pored različitosti regiona širom Toskane, najvažnija sorta grožđa je zajednička. Sangiovese je crno grožđe poznato po deboj kožici i visokoj kiselosti. Proizvodi suva crvena vina koja variraju u stilu zbog različitih vinogradarskih regiona i partnera u blendanju.

Na primer, Kianti klasično mora biti proizvedeno sa najmanje 80 procenata Sangiovesea. Preostalih 20 procenata može biti mešavina različitih grožđa, uključujući međunarodne sorte poput Cabernet Sauvignona ili domaće sorte.

Trešnja je glavni voćni profil, u rasponu od sočne do sušene. Sušeni začini i zemljani tonovi su takođe karakteristični za vina sa dominantnim Sangioveseom.

Vina iz Toskane koja morate probati

Chianti Classico DOCG

Poteklo još u 1700-im godinama, Chianti Classico nije samo jedna od najistorijskijih vinskih regija u Italiji, već i u svetu. Chianti proizvodi vina sa dominantnim Sangioveseom, koja su klasifikovana na osnovu minimalnog procenta Sangiovesea po podregiji Chianti. Koncentrisana oblast Chianti Classico DOCG zahteva najmanje 80 procenata Sangiovesea, dok šira oblast Chianti DOCG zahteva najmanje 70 procenata Sangiovesea. Chianti Classico mora odležati najmanje 12 meseci. Kada odleži najmanje 24 meseca, može se označiti kao Chianti Classico Riserva, najviši nivo Chianti Classico. Vina iz Chianti Classico predstavljaju ukuse zrele trešnje i šljive sa zelenim elementima koji se često upoređuju sa listom paradajza. Kiselost je visoka. To znači da je savršen dodatak za sosove sa visokim sadržajem kiseline, kao što je čuveni Pappardelle al cinghiale, sos od divlje svinje i paradajza koji se sporo kuva.

Rosso di Montalcino

Ovo vino od 100 procenata Sangiovesea nekada se zvalo Vermiglio u svom rodnom selu Montalcino — istoj regiji koja proizvodi Brunello. Rosso di Montalcino je mlađe, voćno vino zbog relativno kratkog perioda starenja u poređenju sa Brunelom. Rosso di Montalcino zahteva samo šest meseci starenja u hrastu pre nego što se pusti na tržište; kao rezultat, note hrasta su suptilne na nepcu, integrisane sa sočnom trešnjom i srednjim taninima koji pružaju izbalansiran gutljaj koji se dobro slaže sa jelima koja nisu previše intenzivnog ukusa, poput pice ili pečene piletine.

crvenih vina
Shutterstock/Krasula

Brunello di Montalcino

Brunello di Montalcino je vino od 100 procenata Sangiovesea koje mora da odleži najmanje 28 meseci, od čega najmanje 24 meseca u hrastovim bačvama i četiri meseca u boci. Ovo rezultira složenim vinom sa blagim tercijarnim notama, gde voćne karakteristike prelaze u sušene (poput grožđa) umesto zrelih (trešnja ili šljive). Vreme provedeno u hrastu takođe omekšava tanine i stvara složen, bogat ukus pri puštanju na tržište. Ipak, ljubitelji vina često nastavljaju da čuvaju Brunello, jer može da odleži i do 30 godina u odgovarajućim uslovima, čineći ga kvalitetnim izborom za svoju cenu. Složen ukus se savršeno slaže sa jelima bogatim umami ukusima, poput risota sa pečurkama ili čorbe od divljači.

Vino Nobile di Montepulciano

Vino Nobile di Montepulciano prepoznaje se po svom specifičnom ukusu balzamičnog sirćeta – suptilna kiselost u kombinaciji sa tamnim bobicama i zemljanim notama. Ova vina se proizvode od najmanje 70 procenata Sangiovesea — iako neki proizvođači koriste 100 procenata Sangiovesea — i odležavaju ukupno dve godine, od kojih jedna godina prolazi u hrastovim bačvama. Vino Nobile di Montepulciano je više brambly (sa trnovitom karakteristikom) u poređenju sa drugim vinima na bazi Sangiovesea, sa ukusima sočne kupine kao i zelenijim notama nezrele kupine. Tekstura vina je svilenkasta i okrugla, sa svakim gutljajem koji je bogat i pun. Odlično se slaže sa mesnom lazanje ili florentinskim odrezkom.

Bolgheri DOC

Iako je jedna od novijih (i kontroverznijih) vinskih stilova u Toskani, Super Toskanci iz obalske regije Bolgheri stekli su kultni status među ljubiteljima vina. Crvena vina iz ove oblasti su dominantne mešavine Bordeaux sorti (Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot, Syrah i Petit Verdot) sa Sangioveseom. Vinarije u Bolgheri DOC stare svoje Super Toskance u novim hrastovim bačvama kako bi stvorili vina punog tela sa blagom začinskom notom od hrasta i dugim potencijalom starenja. Odlično se slažu sa crvenim mesom i pastama sa naglašenim sirom poput cacio e pepe.

Maremma Toscana

Poput Bolgherija, apelacija Maremma Toscana se nalazi duž zapadne obale i poznata je po svojim Super Toskancima, ali i po širokom spektru vina fokusiranih na određene sorte, uključujući Alicante, Cabernet Franc i Cabernet Sauvignon. Njihovo Maremma Toscana Rosso zahteva minimalni osnov (bilo da je u pitanju blend ili sorta) od 60 procenata Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Ciliegiolo, Merlot, Sangiovese i Syrah, uz 40 procenata bilo kog drugog dozvoljenog crvenog grožđa iz regije. Vina imaju aromatične biljne note koje se odlično slažu sa pastom Bolognese.

Morellino di Scansano

Unutar regije Maremma u Toskani, Morellino di Scansano DOCG je poznat po vinima sa dominantnim Sangioveseom. Na lokalnom nivou, grožđe se naziva Morellino, i vino mora da sadrži najmanje 85 procenata ove sorte. Postoje Rosso i Riserva klasifikacije; Rosso mora da odleži do pet meseci, dok Riserva mora da odleži najmanje dve godine, uključujući jednu godinu u bačvi. Buket vina je pun zrelog crvenog voća i nežnog ljubičastog cveta, dok je ukus elegantan sa izraženom mineralnošću i punim telom. Odlično se slaže sa jelima od kobasica ili pladnjevima sa sušenim mesom.

Džilijen Dara, saradnik Forbes