Šta raditi na Kopaoniku u letnjoj sezoni

featured image

7. jul 2024. 08:00

Tropske temperature tek su uzele maha, a boravak u gradovima sa užarenim, letnjim asfaltom postaje pravi izazov. U želji da pobegnu od nesnosnih vrućina, mnogi se okreću prirodi i planinskim predelima, pa su tako i ljubitelji avanture nestrpljivo čekali početak letnje sezone na Kopaoniku.

U potrazi za mirom, prirodom i begom od gradske vreve, planine sve češće postaju jedna od najpopularnijih destinacija za odmor.

Redakcija Forbes Srbija želela je da otkrije šta je to što turiste privlači da tokom leta dođu baš ovde, te smo boravak na jednoj od najlepših planina Srbije otpočeli tik uz otvaranje letnje sezone.

Iako vlada mišljenje da je ovo mesto isključivo utočište skijaša, ono zapravo nudi brojne aktivnosti za sve generacije. Od pešačkih tura i vožnje bicikala, pa i onih električnih, preko adrenalinskih sportova kao što su vožnja zip-lajnom, paraglajding, „of-roud“ vožnja kvadom i safari vozilima, pa sve do uživanja u spa centrima.

Spa rituali, Foto: Forbes Srbija

Prvi dan boravka na jednoj od najlepših planina Srbije započeli smo u hotelu Grand Kopaonik, u kome nas je, uz čašu hladnog Erdevika, dočekalo ljubazno osoblje.

Nesumnjivo je da ovo mesto neguje tradicionalni gastronomski duh. Pohovane paprike sa sirom i kajmakom, sporo pečena teletina u sosu od pečenja sa pire krompirom i kolač od maka čekali su nas na stolu.

Budući da nas je petočasovno putovanje iz Beograda umorilo, odlučili smo da posle bogatog ručka predahnemo uz bazene na otvorenom i planinsko sunce, u okruženju koje miriše na četinare.

Boravak u Nacionalnom parku još jednom nam je dokazao da se ovde pažljivo neguju tradicija i kultura. Tako se i duh kraljice Jelene Anžujske, žene kralja Uroša I i majke kraljeva Dragutina i Milana, oživljava kroz brojne manifestacije i rituale.

Rezervat prirode Jankova bara, Foto: Shutterstock/Jovana Pantovic

Upravo njena ljubavna priča smatra se jednom od najlepših u srpskoj istoriji. Kako bi joj dokazao ljubav, kralj Uroš je duž reke Ibar zasadio jorgovane koji već vekovima opstaju. Tako je i ta biljka postala simbol ljubavi, a Jelena „kraljica jorgovana“.

Inspirisani ljubavnom pričom uputili smo se u spa centar u predvorju hotela, gde nas je dočekala topla kupka, piling i masaža stopala sa esencijalnim uljem jorgovana.

Nakon što smo dobro odmorili, sledećeg dana smo se spremili na pešačenje. Obilazak prirodnog rezervata Jankova bara, koji je ujedno i najveća tresava (ili kako ih često nazivaju „kisela vlažna staništa“) na Kopaoniku, bio je ozbiljan poduhvat za one sa slabijom kondicijom. Karakteristična vegetacija mesta nastala je kao posledica isparenja mnogih potoka i bara, a sada je velika zajednica smrče, jele, crnog i belog bora.

Nakon duge šetnje, osvežili smo se na obližnjem izvoru, a potom seli u hlad pod krošnju belog bora, koji se činio kao idealno mesto za piknik. Povratak u hotel obeležila je nezaboravna vožnja kvadom.

Vožnja safari vozilom, Foto: MK Mountain Resort

Na putu ka Beogradu, u blizini Raške, posetili smo zadužbinu Jelene Anžujske, manastir Gradac. Nekadašnji, isključivo „muški manastir“, o kome danas brine pet monahinja, prvi put se našao „na udaru“ za vreme turske vladavine, kada je ostao bez monaha, a nedugo potom i bez kupole, pri čemu su mnoge freske oštećene. Više puta je obnovljen, a porta crkve odiše zelenilom što doprinosi lepoti manastira.

Manastir gradac, Foto: Shutterstock/MonaDudic

Po svemu sudeći, svaki trenutak proveden na Kopaoniku predstavlja priliku za istraživanje i uživanje. Kroz posetu Nacionalnom parku, manastiru Gradac, opuštanju uz otvorene i zatvorene bazene hotela, ali i spa ugođaje, otkrili smo spoj avanture, opuštanja i kulturnog nasleđa koji čine Kopaonik nezaboravnom destinacijom za letnji odmor.