Šta znači biti bogat u Japanu

Lifestyle Forbes 14. maj 2025. 07:00
featured image

14. maj 2025. 07:00

Od pristupačnih životnih troškova do kulturnog bogatstva, otkrijte koliko daleko vaš novac može otići ako istražujete Zemlju izlazećeg sunca i šta znači biti bogat u Japanu.

Japan je fascinantna destinacija za one koji traže spoj kulturnog nasleđa i moderne inovacije.

Sa uvođenjem vize za digitalne nomade 2024. godine, Japan je postao privlačna opcija za ljude koji rade na daljinu. Od nižih troškova života do svetski poznatih pogodnosti, Japan je mesto gde možete uživati u svemu, od užurbanih gradova do mirnih onsena (izvora tople vode).

Evo šta znači biti bogat u Japanu i koliko daleko vaš novac može da vas odvede.

Japan je dočekao rekordni broj turista

Japan je bio deveta najpretraživanija destinacija među Amerikancima u 2024. godini kada je reč o informacija o preseljenju ili putovanju u tu zemlju. Takođe je imao dobar početak turističke godine.

U januaru 2025. godine, rekordnih 3,7 miliona turista posetilo je Japan, a povoljan kurs valute učinio je tu zemlju pristupačnijom nego ikada.

Zbog rekordnih snežnih padavina, mnogi američki turisti pohrlili su u japanske skijaške centre u martu.

Neki skijaši iz SAD-a rekli su za Njujork Tajms da je bilo jeftinije leteti u Japan i skijati nego provesti nedelju dana u Aspenu ili Vejlu.

Za severnoameričke operatere skijaških tura, ovo je bila njihova najveća japanska skijaška sezona.

Foto: Shutterstock/Tokyo Visionary Room

Rezervacije za Japan značajno skočile

Ski.com je izveštavao da su rezervacije za Japan za sezonu 2024-2025. porasle za 600% u odnosu na prethodnu godinu. Izgleda da je ovo dobra stvar za zemlju, ali Japan je jedno od mesta koje je 2024. pokazalo da je u opasnosti od prekomernog turizma.

Fodor je izvestio da je pojam „Kankō kōgai“ ili „turističko zagađenje“ postao deo popularne kulture kako bi objasnio nelagodnost zbog nekontrolisanog porasta broja turista u Japanu. Brojke su dostigle neviđene nivoe, uglavnom zbog turista koji koriste slabiji jen.

Kjoto i Tokio su bili dva od sedam mesta na Fodorovoj „No List 2025“, gde se savetuje izbegavanje putovanja zbog pretrpanosti i pratećih problema.

Očekuje se da će Japan 2025. godine posetiti 40 miliona turista.

Razlog za to je što Japan stalno zauzima visoka mesta na listama najboljih destinacija za putovanja ili najboljih gradova na svetu.

U 2024. godini, Japan je zauzeo drugo mesto na listi U.S. News najboljih zemalja. To priznanje je dobio jer je jedna od svetski tehnološki najnaprednijih nacija.

Kada izbegavati Japan

Takođe, Japan je zemlja koja je visoko rangirana u pogledu nasledstva, kulturnog uticaja, preduzetništva i kvaliteta života.

Tokio je zauzeo 31. mesto na listi Time Out-a za 50 najboljih gradova 2025.

Ne samo zato što poseduje sve što jedan grad na ovoj listi treba da ima – besprekorno čiste javne prostore i efikasan javni prevoz, već i zbog svoje arhitekture ili digitalne umetnosti.

Takođe, nudi veliki turistički mamac, cvetanje trešanja krajem marta. Štaviše, nedavna studija o najpametnijim mestima na svetu svrstala je Tokio na četvrto mesto globalno.

Cela zemlja našla se na listi 25 mesta koja treba posetiti 2025. godine prema Blumbergu. Savet je da putnici izbegavaju avgust kada je previše vruće.

Postoje nova, vrlo atraktivna hotelska odredišta, od Four Seasons i Waldorf Astoria u Osaki do Capella u Kjotu. Tu su i novi umetnički kompleksi poput Tadao Andovog ostrva Naošima, koje prikazuje radove velikih savremenih azijskih umetnika.

BBC je stavio ostrvo Naošima na svoju listu 25 mesta koja treba videti 2025. Naglašava da je to područje koje je nekada bilo poznato po vrlo zagađujućoj industriji topljenja bakra.

Sada je poznato po svojim velikim muzejima i zadivljujućim umetničkim radovima specifičnim za lokaciju.

Zašto je Japan prvi na svetu

Japan
Shutterstock/Faula Photo Works

CNTraveler je u svojim 2024 Readers’ Choice Awards postavio Japan na prvo mesto kao najbolju zemlju na svetu zbog hrane, onsen kupališta, javnih kupatila i brzih vozova koji prelaze neke od najlepših železničkih ruta na svetu.

Tu su delovi arhipelaga na jugozapadu, kao i Jomon praistorijska nalazišta na severu, koja su puna ugroženih vrsta i bez ljudskih naselja.

Dodatno, 2024. godine UNESCO je dodao na listu novo svetsko kulturno dobro u Japanu – Zlatne rude na ostrvu Sado.

Blumberg je došao do mogućeg, iako malo verovatnog rešenja.

Zemlja je pogođena manjkom vladinih prihoda, vrlo visokim porezima za stanovnike i prekomernim brojem turista. Sa očekivanim dolaskom 60 miliona posetilaca godišnje do kraja decenije, moglo bi se uvesti nešto poput poreza na turizam kako bi se popunila praznina.

To bi moglo da se učini kroz kombinaciju poreza na hotele i promena u sistemu povrata poreza na aerodromima koji se odnose na kupovinu u prodavnicama sa bescarinskom robom.

Japan i prosečna godišnja plata

Prema Indeksu boljeg života Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), prosečan neto raspoloživi prihod po domaćinstvu u Japanu iznosi 28.872 dolara godišnje.

To je nešto niže od proseka OECD-a za 38 zemalja članica, koji iznosi 30.490 dolara godišnje.

Za poređenje, ova cifra iznosi 51.147 dolara godišnje u SAD-u, a 16.269 dolara u Meksiku.

Ljudi u SAD-u zarađuju u proseku 69.392 dolara godišnje, što je najviše među zemljama članicama OECD-a i više od proseka OECD-a, koji iznosi 49.165 dolara. U Japanu, prosečna plata je 38.515 dolara.

Troškovi života

Globalno, trošak života u Japanu je niži nego u mnogim drugim razvijenim zemljama kao što su SAD, Velika Britanija i Francuska. Tu su mesečni troškovi za jednu osobu, bez kirije, sledeći:

Mesečni trošak života za jednu osobu bez stanarine:

Švajcarska – 1.659 dolara
Francuska – 1.200 dolara
SAD – 1.166 dolara
Nemačka – 1.139 dolara
Velika Britanija – 1.095 dolara
Kanada – 1.023 dolara
Japan – 927 dolara
Italija – 905 dolara
Letonija – 874 dolara
Grčka – 832 dolara
Malta – 801 dolar
Španija – 731 dolar
Tajland – 650 dolara
Meksiko – 637 dolara
Portugal – 592 dolara

Trošak života u Japanu je gotovo 22% niži nego u Francuskoj. Kada se uzme u obzir i kirija, Japan nudi više za vaš dolar po kvadratnom metru u poređenju sa SAD-om.

Troškovi života u SAD-u su skoro 30% viši nego u Japanu. Tu se ne računa i kirija, a kada se uključe troškovi stanovanja, u SAD-u su troškovi 56% viši.

Cene restorana su 112% više u SAD-u, a cena namirnica je 19% viša nego u Japanu.

Prosečna neto imovina

Prema OECD Better Life Index, prosečna neto imovina domaćinstava u Japanu procenjuje se na 294.735 dolara. Prosek među zemljama članicama OECD-a, uključujući mnoge zemlje EU, Veliku Britaniju, Australiju, Meksiko i SAD je 323.960 dolara.

U SAD-u, prosečna neto imovina domaćinstava procenjuje se na oko 684.500 dolara, što je jedno od najviših u zemljama OECD-a.

Dobijanje digitalne nomadske vize

Japan je 2024. pokrenuo program digitalne nomadske vize, omogućavajući građanima EU, SAD, Velike Britanije, Australije, Singapura i Južne Koreje da podnesu prijavu.

To je omogućeno i građanima drugih zemalja na granicama Evrope, kao što su Jermenija, Belorusija, Gruzija, Island, Lihtenštajn, Moldavija, Monako, Severna Makedonija, Norveška, Srbija, Švajcarska i Turska.

Kandidati moraju imati fiksni godišnji prihod veći od 10 miliona jena (otprilike 63.000 dolara) i privatno zdravstveno osiguranje. Svi koji ispunjavaju ove uslove mogu ostati u Japanu sa ovom vizom do šest meseci.

Kako se ponašati prilikom posete Japanu

Lonely Planet nudi 38 saveta kako da izbegnete greške i neprijatnosti dok ste u Japanu.

Većina njih su opšti saveti koji nisu specifični samo za Japan. Jedan od saveta je da turisti nose masku ako su bolesni, da ne bacaju smeće na ulici – dok su neki saveti specifičniji.

Na primer, pokrivanje tetovaža prilikom posete kupatilima. Tetovaže su ponekad povezane sa bandama, pa se mogu doživeti negativno.

Japan
Shutterstock/Pinglabel

Zabrana pušenja

Pušači, budite oprezni – neki gradovi u Japanu potpuno su zabranili pušenje na javnim mestima. Osaka je u januaru uvela zabranu pušenja u pripremama za Expo 2025.

Trajaće šest meseci i obuhvatiće izložbe i festivale fokusirane na temu održivosti.

Svetska zdravstvena organizacija navodi da se broj pušača u Japanu gotovo prepolovio u poslednjih 20 godina.

U 2022. nešto manje od 15% odraslih pušilo je, dok je cilj vlade da taj broj spusti na 12%.

U poređenju s tim, 2022. godine skoro 20% odraslih u SAD-u koristilo je duvanske proizvode. Umesto toga, možete pušiti širom Japana u posvećenim prostorijama za pušenje i područjima.

Bez davanja bakšiša

CNTraveler ima još korisnih saveta koji olakšavaju život, kao što su dolazak ranije za sve, korišćenje tišeg glasa i minimiziranje buke u javnim prostorima kao što su železnički vagoni, autobusi ili restorani.

Takođe, savetuju da davanje napojnica nije uobičajeno i da se cipele obično skidaju u zatvorenim prostorima. Dobra ideja je nositi čiste čarape sa sobom.

Dakle, ako razmišljate o poseti ili preseljenju u Japan, zemlja nudi visok standard života uz bogata kulturna iskustva.

Digitalna nomadska viza otvorila je vrata za rad od kuće, a Japan je pristupačniji nego ikada za one koji traže balans između pristupačnosti i luksuza.