Šta znači biti bogat u Nemačkoj

Sanjate o novom životu u inostranstvu? Nemačka spaja bogatu istoriju, savremeni način života i snažnu ekonomiju. Evo šta zapravo znači biti bogat u ovoj zemlji bajkovitih zamkova i živopisnih gradova.
Nemačka je dom većem broju stanovnika nego bilo koja druga evropska zemlja i ima jednu od najvećih svetskih ekonomija. Tu se nalaze zamkovi kao iz bajke, šarmantni božićni vašari i brojna srednjovekovna sela ušuškana unutar savremenih gradova. Ali, koliko bi vaš novac vredeo kada biste tamo živeli i šta zapravo znači biti bogat u Nemačkoj?
Prema podacima sa sajta Numbeo, Nemačka je bila šesta najpretraživanija zemlja među Amerikancima koji su tražili informacije o poseti ili preseljenju u 2024. godini. Takođe, U.S. News je svrstao Nemačku na 7. mesto na listi najboljih zemalja za život 2024. Isto mesto koje je zauzimala i 2023. godine. Ova pozicija rezultat je visokih ocena u oblastima globalne moći, preduzetništva, kvaliteta života i društvene svrhe.
U časopisu Condé Nast Traveler za 2024. godinu, Nemačka je zauzela 19. mesto među 20 najboljih zemalja sveta po izboru čitalaca, uz napomenu da „ima nešto za svakoga“ i da „uspešno kombinuje staro i novo“ – poput modernih visokotehnoloških banja koje koriste termalne izvore poznate još od vremena pre Rimljana i Kelta. Srećni putnici mogu da lutaju kroz raskošnu istoriju i drevne šume, a zatim se vrate na aerodrom vozom na vodonik, koji ispušta samo paru i kondenzovanu vodu.
Berlin u fokusu
U pogledu konkretnih lokacija, CNTraveler je dolinu Ahr u Nemačkoj uvrstio među 25 najboljih destinacija za posetu u 2025. godini, posebno zbog zadivljujućih vina i izuzetnih staza za planinarenje i pejzaža.
Od gradova, Time Out je Berlin svrstao na 23. mesto na listi 50 najboljih gradova 2025. godine, zbog poznatog noćnog života, ali i brojnih kvaliteta za život – zelenih površina, biciklističkih staza, šuma, parkova i izvrsnog javnog prevoza. Ističe se i scena organskih vina i restorana, sa 82% stanovnika koji restorane ocenjuju kao „dobre“ ili „fantastične“. Kako navodi Time Out: „Nekada ‘siromašan, ali seksi’, Berlin je sada uglavnom samo seksi“.

Prosečna godišnja plata u Nemačkoj
Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) okuplja 38 zemalja, uključujući većinu iz EU, Ujedinjeno Kraljevstvo, SAD, Meksiko, Kolumbiju, Novi Zeland i Australiju. Prema Indeksu boljeg života (Better Life Index), Nemačka nadmašuje prosek OECD-a u brojnim pokazateljima: po ekonomiji, obrazovanju i zdravstvu.
Nemačka se bolje kotira od proseka i u oblastima zaposlenja, ravnoteže između posla i privatnog života, obrazovanja, bezbednosti, građanskog angažmana i zadovoljstva životom. Takođe, ima bolji kvalitet životne sredine. Emisije gasova s efektom staklene bašte po stanovniku su smanjene od 2010. godine, a upotreba obnovljivih izvora energije je u porastu.
Prema OECD-u, prosečni raspoloživi prihod po stanovniku u Nemačkoj iznosi 38.971 dolara (oko 34.200 evra) godišnje, dok je OECD prosek niži, 30.490 dolara (26.800 evra).
Istraživanje Euronews-a iz 2023. godine pokazalo je da su prosečna godišnja neto primanja za jednu osobu bez dece iznosila 43.387 dolara, što je iznad proseka EU, koji iznosi 32.144 dolara.
Troškovi života u Nemačkoj
Kada se posmatra globalno, troškovi života u Nemačkoj su približno isti kao u SAD-u, Velikoj Britaniji i Francuskoj. Mesečni trošak po osobi, bez stanarine, iznosi:
Švajcarska: 1.659 dolara
Francuska: 1.200 dolara
SAD: 1.166 dolara
Nemačka: 1.139 dolara
Velika Britanija: 1.095 dolara
Kanada: 1.023 dolara
Italija: 905 dolara
Letonija: 874 dolara
Grčka: 832 dolara
Malta: 801 dolar
Španija: 731 dolar
Tajland: 650 dolara
Meksiko: 637 dolara
Portugal: 592 dolara
Kada se uračuna i stanarina, Nemačka je 13% skuplja po kvadratnom metru od Francuske, ali i oko 40% jeftinija od SAD-a. Ipak, treba imati na umu da je u velikim gradovima često veoma teško pronaći stan za iznajmljivanje, zbog ograničene ponude, dugoročnih ugovora i kulture gde je vlasništvo nad stanom manje zastupljeno nego u drugim EU zemljama.

Najbogatijih 10% – prosečna i visoka neto vrednost
Prema UBS Global Wealth Report 2023, prosečno bogatstvo po odrasloj osobi u Nemačkoj iznosilo je 256.180 dolara u 2022. godini. Ipak, prema Statisti, prosečna finansijska neto vrednost domaćinstava u Nemačkoj iznosila je oko 108.000 dolara u 2023.
Prema Nemačkoj centralnoj banci, da biste se našli među najbogatijih 10% domaćinstava, morali biste imati neto bogatstvo od 825.543 dolara (725.900 evra).
Za ulazak u top 1% najbogatijih, vaš prihod treba da bude veći od 284.317 dolara (250.000 evra).
Nemačka ima veliki broj bogatih ljudi – čak 4% svetskih milionera živi u Nemačkoj. Tokom 2022. godine, zemlja je imala treći najveći broj ultra-bogatih – 9.100 osoba sa više od 100 miliona dolara u imovini do kraja 2023. godine.
Kako dobiti vizu za digitalne nomade
Nemačke opcije za digitalne nomade se razlikuju jer ne zahtevaju minimalna mesečna primanja. Ipak, treba uzeti u obzir veće troškove života u poređenju sa drugim evropskim državama. Jedna od mogućnosti je „Freiberufler“ viza, odnosno viza za frilensere, koja može važiti do tri godine.
Nemačka spaja bogatu istoriju, inovacije i visok kvalitet života, što je čini izuzetnom destinacijom i za turiste i za buduće rezidente. Njena snažna ekonomija podržava visoke prosečne prihode i kvalitetne javne usluge, što se vidi i u ocenama OECD-a. Iako su cene slične onima u drugim zapadnim državama, Nemačka nudi odličnu vrednost za novac, naročito kada se uračunaju troškovi stanovanja.
Aleks Ledsom, saradnica Forbes