Transplantacija kose kao trend: Estetski, ali i zdravstveni izazov
O izazovu opadanja kose više je počelo da se govori kao jednoj od posledica korona virusa proteklih godina. Ukoliko nema načina da se ovaj kompleksan problem prevenira i leči, preporučuje se transplantacija kose.
Ova metoda, kao i transplantacija brade i brkova poslednjih godina više se primenjuje, ali i traži u Srbiji.
Najčešće se o njoj u prethodnom periodu moglo čuti kroz prizmu javnih ličnosti, prevashodno sportista koji su uradili neki od ovih tretmana.
Ipak, ovaj trend, kako kaže sagovornica Forbes Srbija, ne može se posmatrati samo kao estetski, već i kao zdravstveni izazov i problem, koji mora da se leči.
O tome o kakvoj je proceduri reč objašnjava dr Gorana Kuka Epstin, koja se lečenjem opadanja kose i transplantacijom bavi više od 15 godina, na dva kontinenta. Kaže da kroz opadanje kose ona sagledava opšte zdravlje svojih pacijenata.
Ukazuje da faktori življenja mogu ne samo da izmene genetske činioce, već i umnogome diktiraju intenzitet opadanja kose. „Takođe, generalno se i nezdravije živi, pa je i posledično opadanje kose učestalije“, kaže.
Zato je pristup lečenju pacijenata takav da se najpre unapredi njihovo generalno zdravlje, a kosa će to pratiti.
Opadanje kose sve učestalije i kod dece
Iako je usvojeni podatak da oko 50% muškaraca i žena imaju izazov sa opadanjem kose do svoje pedesete godine, utisak joj je da je ovaj problem sve učestaliji i kod dece.
U radu sa najmlađima primetila je da je kod dece sve više opadanja kose u sklopu autoimunog oboljenja. To je tip opadanja kose koji se naziva alopecija areata.
„Uzrok leži u poremećaju imunog sistema, a mislim da dosta toga dolazi od ishrane, izloženosti toksinima, infekcijama pa čak i nekim lekovima. Sve je to povezano, a kosa prepoznaje svaki disbalans“, objašnjava dr Epstin.
Najpre lečenje uzroka
Postupak lečenja praktično počinje telefonskim pozivom pacijenta. To je signal da su oni koji pozovu svesni da im je potrebna stručna pomoć, ne samo savet frizera ili preporuka u apoteci.
Pacijenti traže transplantaciju kose uz adekvatne terapije protiv opadanja kose kako bi se postigli najbolji rezultati.
Osnova lečenja je pravilna dijagnostika i otkrivanje uzroka opadanja kose. Prilikom pregleda pažnja se posvećuje anamnezi pacijenta i opisom načina njihovog života koji je potencijalno uzrokovao opadanje kose. Sledi klinički pregled, genetsko testiranje, testovi opadanja kose, obavezna dermoskopija i ponekad biopsija.
Postupak lečenja je uvek proces, bilo da je to kombinovani losion, lekovi ili neki od tretmana.
Transplantaciju kose se obavlja kada je dlaka na nekoj regiji u potpunosti izgubljena i kada vide da je nijednom regenerativnom metodom ne mogu obnoviti.
Iako većina pacijenata obavlja ovu proceduru verovatno samo iz estetskih razloga, ne može se zanemariti psihološki uticaj koji gubitak kose ima na čoveka.
Kako se radi transplantacija kose
Sagovornica objašnjava i kako se izvodi ova procedura.
„Takozvana FUE transplantacija kose predstavlja tehniku prilikom koje se izvlači graft sa regije na kojoj pacijent ima više kose jednim panč nožem prečnika 0,8-0,9mm. Automatizacija ovog procesa je značajno ubrzala samu proceduru, obezbeđuje manju transekciju, presecanje graftova, time i kvalitetnije graftove. Regija sa koje se uzima kosa zarasta brzo bez vidljivih tragova intervencije“, pojašnjava.
Procedura traje nekoliko sati. To obično zavisi od broja neophodnih graftova. Pacijent ide kući po završetku procedure. Već idućeg dana može da pere kosu i spava uobičajeno.
Za većinu pacijenata oporavak je veoma lak.
Dr Gorana je pre 10 godina sa svojim suprugom, takođe plastičnim hirurgom osnovala Women’s Center for Hair Loss, specijalizovanu ordinaciju za lečenje opadanja kose kod žena – u Majamiju, Njujorku i Beogradu.
Kaže da je u tom periodu bilo sve više žena koje su zatražile pomoć pa su se odlučili na to da pokrenu specijalizovani centar za njihovo lečenje.
Kaže da je u dosadašnjem radu sa ženama primetila da ne pridaju dovoljno pažnje tome kako se nose sa stresom i ulogama koje imaju. Sa njima uvek i na tome radi kroz proces lečenja.
Za zdravu kosu važna je adekvatna ishrana, prilagođeno vežbanje i optimalan san koji su neizostavni elementi zdrave kose.
Transplantacija kose, ali i brade kao trend
S druge strane, u centru u Beogradu muškarci sve češće traže da urade transplantaciju brkova i brade, koja je relativno nova procedura. Na ovaj korak odlučuju se muškarci koji nemaju bradu ili je brada veoma retka ili neujednačena.
Taj trend je počeo pre desetak godina kada je u modu došla takozvana „hipsterska brada“, kaže Epstin. Transplantacija brade se radi identično kao transplantacija kose.
Veliki broj pacijenata pored transplantacije kose odluči se da obavi i neku drugu estetsku intervenciju. Najčešće su to minimalno invazivne metode, kao što su botoks, fileri, ali korekcija nosa, kapaka ili face-lift.
Potencijal matičnih ćelija
Pre nekoliko godina dr Epstin je u Americi sprovela prvu kliničku studiju o lečenju opadanja kose sa fat graftingom i matičnim ćelijama.
„Pitala sam se da li bi masno tkivo imalo regenerativni potencijal za obnovu kose jer ima snažan anti-inflamatorni potencijal, zatim anti-androgeni. Učestvuje u stimulaciji novih krvnih sudova i predstavlja osnovu za koren same dlake…“, ističe. Tu hipotezu je realizovala kroz veliku studiju sprovedenu u četiri američka grada, koju je sprovela jedna američka kompanija, a ona je bila koordinator.
Studija je imala pozitivne zaključke o potencijalu masnog tkiva i matičnih ćelija, a publikacija je objavljena u jednom od najznačajnih stručnih časopisa – Aethetic Surgery Journal.
Radoznalost o zdravlju, kao i stalno unapređenje ličnog i zdravlja njene porodice doveli do funkcionalne medicine, čiju supspecijalizaciju trenutno pohađa na Institutu za funkcionalnu medicinu u Vašingtonu.
Kako je dr Gorana izabrala plastičnu hirurgiju
Dr Gorana Kuka Epstin je od detinjstva želela da bude doktor. Srećna je, kaže, da je izabrala baš plastičnu hirurgiju kao svoju specijalizaciju, jer je ona odvela do hirurških transplantacija kose koje nikad nije mislila da će raditi ni zavoleti.
Tako je na jednom od internacionalnih kongresa upoznala supruga koji je takođe plastični hirurg i bavi se transplantacijom kose.
Kaže da je od samog početka imala privilegiju da uči od najeminentnijih estetskih hirurga u Srbiji, kao i da putuje i unapredi veštine u inostranstvu.
Dr Gorana Kuka Epstin, lekarski staž obavila je u KBC “Dragiša Mišović”. Potom u Specijalnoj bolnici za plastičnu, rekonstruktivnu i estetsku hirurgiju Colić.
Osnivač je i direktor FoundHair trening programa u Majamiju koji pruža mogućnost edukacije lekara koji žele da se bave transplantacijom kose.
Živi i radi u Majamiju, sa suprugom prof. dr Džefrijem Epstinom i njihovo dvoje dece. Redovno odlazi u Njujork i Beograd gde obavlja intervencije i konsultacije sa pacijentima.
Za kraj razgovora kaže da bi svojim mladim kolegama savetovala da bilo kojom granom medicine odluče da se bave, jedino će biti uspešni ako se stalno usavršavaju.
„To je lepota naše profesije, stalno usavršavanje, novi pristupi i vidici. Takođe, moraju negovati ljubav prema medicini i pacijentima. Ovaj posao se mora osećati kao poziv. Iziskuje mnogo ukoliko nastojimo da pristupamo humano, profesionalno i stručno prema pacijentima“.