Trčanje može da bude bolje za zdravlje kod osoba sa depresijom ili anksioznošću
Redovno trčanje može da bude bolje za poboljšanje opšteg zdravlja kod osoba sa depresijom ili anksioznošću nego upotreba antidepresiva, navodi se u maloj studiji objavljenoj početkom oktobra, usred debate o tome da li je vežbanje efikasnije za lečenje depresivnih i anksioznih poremećaja od lekova.
Ključne činjenice
Studija koja je uključila 141 pacijenta sa anksioznošću ili depresijom ponudila je učesnicima izbor između grupne terapije trčanja ili antidepresiva za lečenje depresije i anksioznosti, prema izveštaju Evropskog koledža za neuropsihofarmakologiju.
Od 141 pacijenta, 45 se odlučilo za antidepresive, dok je preostalih 96 izabralo trčanje, što je zahtevalo od obe grupe da učestvuju u 16-nedeljnom rasporedu uzimanja lekova ili trčanja.
Grupa koja je izabrala trčanje imala je za cilj da trči dve do tri „pažljivo nadgledane“ trke od 45 minuta, iako su istraživači primetili da je „pridržavanje protokola“ bilo niže za grupu koja je trčala (52%) u poređenju sa grupom koja je koristila antidepresive (82%), što ukazuje da nisu svi učesnici koji su izabrali trčanje završili svaku sesiju trčanja od 45 minuta.
Grupa koja je koristila antidepresive propisana je SSRI – vrsta leka koja povećava nivo serotonina u mozgu – escitalopram, sa nespecificiranim rasporedom uzimanja.
Otprilike 44% učesnika iz obe grupe pokazalo je poboljšanje i kada je reč o depresiji i kada je reč o anksioznosti, dok je grupa koja je trčala pokazala poboljšanja u težini, obimu struka, krvnom pritisku i funkciji srca u poređenju sa grupom koja je koristila antidepresive, a koja to nije pokazala.
Istraživači su primetili da je grupa koja je koristila antidepresive bila „blago više“ depresivna u poređenju sa grupom koja je trčala pre studije.
Ključni citat
Brenda Peniks (Brenda Pennix), istraživač sa Univerziteta Vrije iz Amsterdama, rekla je da je studija bila namenjena davanju „anksioznim i depresivnim osobama stvarnog izbora“, napominjući da studija „pokazuje da mnogi ljudi vole ideju vežbanja, ali može biti teško da se to sprovede, iako su koristi značajne.“
Veliki broj
29%. To je procenjeni broj odraslih osoba u Sjedinjenim Američkim Državama kojima je nekada dijagnostikovana depresija, prema anketi Galupa (Gallup) objavljenoj ranije ove godine. To je najviši procenat ikada zabeležen od strane Galupa, koji je prethodni najviši procenat od 28,6% registrovao 2021.
Osnovne informacije
Studije su ranije sugerisale da bi vežbanje moglo da bude efikasnije za depresivne ili anksiozne poremećaje od antidepresiva. Izveštaj objavljen u Britanskom časopisu za sportsku medicinu u februaru, koji je uključivao više od 2.000 učesnika u 41 sličnoj studiji, zaključio je da je vežbanje efikasno u lečenju depresije i simptoma depresije i trebalo bi ga ponuditi kao opciju za lečenje.
Majkl Kreg Miler (Michael Craig Miller), profesor psihijatrije na Medicinskom fakultetu Harvard, sugerisao je da vežbanje može da radi „podjednako dobro“ kao antidepresivi u lečenju depresije, mada je dodao da „vežbanje samo po sebi nije dovoljno za nekoga sa teškom depresijom.“ Svetska zdravstvena organizacija takođe promoviše vežbanje za poboljšanje mentalnog zdravlja kada se kombinuje sa lekovima.
Taj Raš, novinar Forbes