Trče konobari – u Pariz se vraća čuvena stara trka

Lifestyle Forbes 17. mar 2024. 08:00
featured image

17. mar 2024. 08:00

Dok su mnogi sportisti zauzeti treninzima za Olimpijske igre u Parizu ovog leta, postoji još jedno takmičenje koje je Parižanima drago – godišnja Trka konobara. I ona se vraća 2024.

Trka konobara (La course de garcons de cafe) je prvi put održana 1914. godine i uključuje nošenje poslužavnika sa kroasanom, kafom i čašom vode, na udaljenosti od dva kilometra što je brže moguće, bez trčanja, ali i da se ne prospe ni kap.

Ruta vodi kaldrmisanim ulicama okruga Mare, poznatog po živahnim barovima, raskošnim vilama iz 17. veka, kao i brojnim prodavcima antikviteta i dizajnerskim radnjama. Mare je takođe dom najstarije pokrivene pijace u Parizu iz 1615. godine, Le marš Dezanfants Ruž (nazvana po crvenim haljinama koje su devojčice nosile u obližnjem sirotištu koje je zatvoreno 1772.).

Nekada je to bila jevrejska četvrt — La ru de Ruž je ulica koja je još poznata po košer hrani i ukusnim restoranima sa falafelom — a od 1980-ih Mare je bio omiljen zbog živahnog noćnog života prilagođenog LGBTQ osobama. Najviše od svega, dom je mnogih barova i kafića, savršenih za publiku sa kafom u ruci dok konobari jure.

Trka kelnera u Nemačkoj pre Drugog svetskog rata; Foto: Wikipedia/Bundesarchiv_Bild_102-10446

To se nije desilo od 2011. jer organizatori trke nisu mogli da nađu sponzora, ali je tada Gradska kuća uskočila u pomoć, a pariska Uprava za vodu nudi 100.000 evra neophodnih za sponzorisanje trke (obezbeđivanje poslužavnika, kecelja, pića i kroasana za učesnike da nose). Sada će se zvati Trka kafea i organizatori očekuju oko 200 učesnika koji će svi biti obučeni u tradicionalne crne pantalone i bele košulje koje nosi pariski konobari.

Nikola Bone-Ulađ, zamenik gradonačelnika Pariza zadužen za poslovanje, rekao je da je trka nastala da bi se istakao francuski stil usluge i pariski način života. Slične trke održavaju se u drugim francuskim gradovima, posebno u Nantu, Grenoblu i Dižonu.

Pored prodavnica, restorana i barova, Mare je takođe dom mnogih pariskih znamenitosti. Idite na Skver du Templ, sedište vitezova templara u 13. veku i kasnije, zatvor u Francuskoj revoluciji — Luj XVI i Marija-Antoaneta su držani u zarobljeništvu u njegovoj kuli pre pogubljenja.

U blizini je kuća renomiranog francuskog pisca Viktora Igoa (autora Zvonara Bogorodičine crkve i Jadnika), a tu je i nacionalni Muzej Pariz-Pikaso koji čuva više od 5.000 dela (slike, skulpture, crteži) i 200.000 arhivskih predmeta umetnik 20. veka.

Biblioteka Fornei/Hotel de Sens je završena 1507. godine za nadbiskupa Sensa i nudi uvid u srednjovekovni život sa posebnim tornjevima i prozorima sa stubovima iz perioda renesanse. Na ivici Marea možete posetiti Bastilju, zatvor u vreme Francuske revolucije, a sada dom Opere. Zatim prošetajte veoma hladnim kanalom Sent-Martin koji vodi nazad do Sene.

Za sve koji žele da gledaju trku, ona će početi i završiti ispred Gradske kuće, na ivici reke Sene 24. marta 2024.

Aleks Ledsom, saradnica Forbes